کاهش تهوع و درمان سریع حالت تهوع + ۱۰ قرص حالت تهوع کاربردی

بسیاری از افراد در زندگی حداقل یک‌بار حالت تهوع را تجربه کرده‌اند. حالت تهوع می‌تواند به دلایل مختلف ایجاد شود و ممکن است در انتها به استفراغ کردن منجر گردد. در هر حال پیش از آنکه بدانیم علت به وجود آمدن حالت تهوع چیست، می‌توانیم از راه‌هایی برای کاهش تهوع و در نتیجه کاهش حس بد ناشی از آن، استفاده کنیم.

در این مطلب از غفاری دایت می‌خواهیم چند شکل درمان سریع حالت تهوع را بگوییم و همچنین بدانیم برای حالت تهوع چه بخوریم؛ پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

کاهش تهوع

علت حالت تهوع

حالت تهوع می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. یکی از نمونه‌های بارز ایجاد حالت تهوع در زمان بارداری است؛ که البته برای همه خانم‌ها به وجود نمی‌آید‌. ممکن است افراد به دلیل آلرژی به غذاهای خاص یا داروها و یا حالات به دلیل داشتن مسائل پزشکی، به حالت تهوع دچار شوند. در ادامه چند علت حالت تهوع را که متداول هستند، نام می‌بریم.

 • رفلاکس معده

افرادی که به بیماری رفلاکس معده دچار هستند و یا به دلیل مصرف برخی از غذاها دچار سوزش سردل می‌شوند، ممکن است به مراتب حالت تهوع را تجربه کنند. این مسئله به‌خصوص هنگامی که غذا از معده به مری باز می‌گردد و ایجاد سوزش می‌کند، ایجاد می‌شود.

 • وجود عفونت یا ویروس

چنانچه فردی دچار ویروس و یا باکتری خاصی شود که بر روی دستگاه گوارش و معده وی تأثیر بگذارد، ممکن است به حالت تهوع دچار شود. همچنین یک علت حالت تهوع مسمومیت غذایی است که ممکن است به دلیل وجود باکتری در غذا ایجاد شود؛ به همین دلیل این نوع از حالت تهوع باید حتماً توسط پزشک معاینه شود تا به‌صورت مزمن در نیاید.

 • عوارض دارویی

داروهای مختلف عوارض متفاوتی دارند که معمولاً روی بروشور آن‌ها و یا روی جعبه ذکر می‌شود. حالت تهوع از خفیف‌ترین عوارض دارویی بسیاری از داروهاست که از آن جمله می‌توان به داروهای شیمی درمانی اشاره کرد.با وجود آن‌که حالت تهوع جزو عوارض خفیف محسوب می‌شود، اما برای فرد مصرف کننده دارو، می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. به همین دلیل برای کاهش این حالات می‌توان از روش‌‌های درمان حالت تهوع و در صورت عدم رفع، از راهنمایی پزشک استفاده کرد.

 • ماشین گرفتگی یا دریازدگی

بسیاری از افراد هنگام قرار گرفتن در ماشین برای مسافت‌های طولانی، دچار ماشین گرفتگی می‌شوند که نتیجه آن ایجاد حالت تهوع است و یکی از رایج‌ترین علت حالت تهوع به شمار می‌رود. همچنین هنگام سوار شدن در قایق یا کشتی نیز ممکن است این حالت به فرد دست دهد و به همین دلیل به دنبال راه‌های کاهش تهوع باشد.حالت تهوع هنگام سوار شدن در ماشین و یا قرار گرفتن بر روی دریا، به دلیل عدم هماهنگی بین پیام‌های مغز با حواس پنج‌گانه است که می‌توان با تغییر وضعیت بدن، نگاه کردن به جاده و یا پیاده شدن از ماشین این مسئله را تا حدودی بهبود بخشید.

هنگام قایق سواری یا بودن در کشتی نیز، می‌توان با استفاده از داروهای ضد تهوع، به کاهش تهوع کمک کرد‌.

 • تاثیر برخی غذاها

ممکن است افراد به مصرف برخی از غذاها آلرژی داشته باشند و به همین دلیل پس از مصرف آن‌ها دچار حالت تهوع شوند. همچنین سنگین شدن معده در اثر پرخوری و یا مصرف بیش از حد غذاهای چرب و تند نیز ممکن است سبب تحریک حالت تهوع شود. این افراد باید دلیل این مسئله را پیدا کنند و برای رفع آن و همچنین پیشگیری از آن در وعده‌های دیگر اقدام نمایند.

 • سایر بیماری‌های دستگاه گوارش

در کنار رفلاکس معده، برخی از بیماری‌های دستگاه گوارش نیز ممکن است سبب ایجاد حالت تهوع در افراد شود. همچنین ممکن است فرد به دلیل دردی که از این بیماری‌ها دارد، دچار حالت تهوع شود.یکی از انواع دردهایی که در خانم‌ها رایج است و اغلب ایجاد تهوع می‌نماید، درد دوران قاعدگی است. انواع بیماری‌های دستگاه گوارش که سبب ایجاد درد می‌شوند شامل پانکراتیت، سنگ کیسه صفرا و سنگ کلیه است. همچنین زخم معده که در حقیقت التهاب معده و پوشش مخاطی روده باریک است نیز می‌تواند پس از مصرف غذا سبب ایجاد سوزش و حالت تهوع شود.

 • سایر بیماری‌هایی که علت حالت تهوع هستند

عفونت گوش و سرگیجه‌ای که ناشی از حرکت دادن سریع سر است؛ همچنین حمله قلبی و انسداد روده، نارسایی کبد یا سرطان کبد چرب، سردردهای میگرنی و یا مننژیت می‌توانند سایر بیماری‌ها و مشکلات پزشکی باشند که سبب حالت تهوع شوند.

مهم‌ترین علائم کبد چرب و پیشگیری، تشخیص و درمان کبد چرب را در مقاله مربوطه مطالعه نمایید.

درمان سریع حالت تهوع

درمان سریع حالت تهوع

چند راه برای درمان سریع حالت تهوع وجود دارد که به کاهش تهوع هنگامی که بدون دلیل مشخصی شروع می‌شود، کمک می‌نماید. البته این بدان معنا نیست که صددرصد حالت تهوع را برطرف می‌کند؛ اما از افزایش آن جلوگیری کرده و سبب می‌شود، احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

 • خم نشدن

زمانی که افراد حالت تهوع و استفراغ دارند، خم شدن می‌تواند سبب افزایش این حالت شود. برای کاهش تهوع بهتر است صاف بنشینید و وضعیت بدن خود را طوری قرار دهید که به معده فشار نیاید. همچنین پس از غذا خوردن دراز نکشید تا رفلاکس معده ایجاد نشده و غذا به سمت بالا برنگردد.

 • تهویه اتاق را بهتر کنید!

هنگامی که دچار حالت تهوع شدید، پاشیدن آب خنک به صورت و یا باز کردن پنجره برای تهویه هوا به کاهش تهوع شما کمک می‌کند. هنگام قرار گرفتن در ماشین و احساس حالت ماشین گرفتگی نیز با باز کردن پنجره و استشمام هوای تازه، اغلب تهوع شما بهبود پیدا می‌کند. ممکن است افزایش بوی برخی مواد شیمیایی در فضا بدون آنکه متوجه شوید سبب ایجاد حالت تهوع در شما شده باشد که برای کاهش تهوع تنها تهویه مناسب می‌تواند کارساز باشد.

 • طب فشاری و نفس های عمیق

یکی از راه‌هایی که طب سنتی برای کاهش تهوع در اختیار ما قرار می‌دهد، طب فشاری است. برای کاهش تهوع کافی است به اندازه سه انگشت از مچ خود پایین‌تر آمده و بین دو تاندون بزرگ دست را فشار دهید؛ این حرکت باید به صورت دایره‌وار به مدت چند دقیقه ادامه پیدا کند. یکی دیگر از راه‌های درمان حالت تهوع، نفس عمیق کشیدن است؛ به‌خصوص هنگامی که حالت تهوع، امکان بالایی برای تبدیل شدن به برگشت غذا و استفراغ دارد. باید همچون تکنیک‌های مدیتیشن، از بینی نفس را به صورت دم وارد ریه‌ها کرده و سپس به آرامی بازدم کنید. این حرکت استرس بدن را کاهش داده و سبب کاهش تهوع می‌شود.

چنانچه تهوع شما ادامه پیدا کرد ولی دلیل مشخصی برای آن پیدا نمی‌کردید؛ ممکن است به دلیل توجه بیش از حد شما به این احساس باشد. به همین دلیل بهتر است برای کاهش تهوع، حواس خود را پرت نمایید.

برای مشاهده مراکز لاغری در تهران اگر در تهران زندگی میکنید به بهترین کلینیک لاغری در تهران مراجعه نمایید

برای حالت تهوع چه بخوریم

برای حالت تهوع چه بخوریم ؟!

هنگامی که حالت تهوع به وجود می‌آید می‌توان با خوردن برخی از مواد غذایی و داروها سبب کاهش تهوع شد به عبارتی درمان حالت تهوع خانگی با موارد زیر امکان پذیر هست. در ادامه این مواد غذایی را معرفی می‌کنیم.

 • لیمو ترش

خوردن لیمو ترش با چکاندن آن در دهان، می‌تواند حالت تهوع را به سرعت برطرف کند که یک درمان سریع حالت تهوع محسوب می‌شود. با این‌حال چنانچه به دلیل مشکلات معده نمی‌توانید مستقیماً آب لیموترش مصرف کنید، می‌توانید آن را در آب چکانده و سپس میل نمایید. همچنین بوییدن پوست لیمو ترش به شما در کاهش تهوع کمک می‌کند.

 • نوشیدن آب

برخی اوقات افراد به دلیل کم آبی بدن خود به حالت تهوع دچار می‌شوند بهتر است در این گونه مواقع اندکی آب بنوشید تا چنانچه به دلیل کم آبی یا غلیظ شدن اسید معده دچار تهوع شده‌اید، این حالت برطرف گردد. البته حتماً آب را جرعه جرعه و به مقدار کم بنوشید؛ زیرا ممکن است در اثر پر کردن شکم خود نیز به حالت تهوع دچار شوید.

 • چای بابونه یا زنجبیل

چای بابونه به دلیل کاهش اضطراب و استرس می‌تواند سبب کاهش تهوع شود به همین دلیل یکی از درمان‌های خانگی کاهش حالت تهوع محسوب می‌گردد. با این حال برخی از افراد ممکن است با مصرف طولانی‌مدت بابونه نسبت به بوی آن حساس شده و نتوانند بابونه بنوشند. این افراد می‌توانند از زنجبیل استفاده کنند که به‌عنوان یک درمان سریع حالت تهوع محسوب می‌شود. می‌توانید از تکه‌های زنجبیل خشک‌شده یا زنجبیل شکری استفاده کنید ویا حتی چای زنجبیل بنوشید. همچنین با انداختن تکه‌ای زنجبیل در چای خود می‌توانید سبب کاهش تهوع شوید.

 • مکمل ویتامین B6

در زمان بارداری پزشک برای کاهش تهوع از ترکیب قرص ویتامین B6 و آنتی‌هیستامین دوکسیلامین استفاده می‌کند. با این وجود نمی‌توان تاثیر کامل ویتامین B6 در کاهش تهوع را اثبات کرد. همچنین باید توجه داشت مصرف بیش از حد این ویتامین نیز می‌تواند نتیجه عکس داشته و سبب افزایش تهوع، آریتمی قلب، خواب رفتن دست و پا و ضعف ماهیچه‌ای گردد. چنانچه فردی دچار کمبود ویتامین B باشد و به دلیل ضعف معده به حالت تهوع و استفراغ دچار شده باشد، اغلب با مصرف قرص ویا تزریق B کمپلکس این حالت برطرف می‌گردد که البته بهتر است تحت نظر پزشک باشد.

 • داروهای ضد تهوع

برای افرادی که می‌خواهند بدانند برای حالت تهوع چه بخوریم تا سریع عمل کند و نیاز به داروهای شیمیایی دارند؛ پیشنهاد می‌کنیم از ضد تهوع‌هایی استفاده کنند که نیاز به نسخه ندارند. با این حال بهتر است در مصرف این داروها افراط نکرده و چنانچه تهوع به مدت طولانی ادامه پیدا کرد، حتماً به پزشک مراجعه کنید. برخی از انواع داروهای ضد تهوع عبارتند از: پیتوبیسمول، امترول و درامانین. افراد باردار برای مصرف داروی ضد تهوع حتماً باید پزشک مراجعه کنند و هیچ داروی بدون نسخه‌ای مصرف نکنند.

اگر میخواهید درباره رژیم دکتر اتکینز بدانید میتوانید وارد مقاله نوشته شده ما با عنوان رژیم اتکینز شوید و آن را مطالعه نمایید.

درمان حالت تهوع

انواع قرص های ضد حالت تهوع

 
قرص حالت تهوع(قرص ضد تهوع) جز یکی از راهکار های مهمی است که در زمان حالت تهوع و برای جلوگیری از آن می توان استفاده کرد. از بین بردن حالت تهوع با مشتقات مختلفی از قرص های درمانی قابل رفع است. به طور مثال در فهرست زیر معروف ترین قرص برای حالت تهوع فهرست شده است که در زمان وقوع چنین آرزویی می توانید از آن استفاده کنید.
 • رده دارویی: آنتی هیستأمین ها
 1. دوکسیلامین
 2. سیکلیزین
 3. فنیرامین
 4. پرومتازین
 • نحوه عمل: مسدودکردن گیرنده اچ. ۱ 
 • سیکلیزین، دوکسیلامین، پرومتازین و فنیرامین همگی گیرنده های موسکارینی را مهار می کنند؛ 
 • پرومتازین گیرنده دوپامین را هم مهار می کند. 
 • مزایای دارویی و محدودیت ها: برای استفراغ و حالت تهوع شدید، قرص تهوع
............................................................................................................................................................................... .
 • رده دارویی: آنتی کولینرژیک ها
 1. هیوسین
 • نحوه عمل: مسدودکردن گیرنده های موسکارینی در هسته دهلیزی، مراکز تهوع و مراکز بالاتر مغز. 
 • مزایای دارویی و محدودیت ها: هیوسین تزریقی داروی مراقبت تسکینی است. 
............................................................................................................................................................................... .
 • رده دارویی: کورتیکواستروئید ها
 1. دگزامتازون
 • نحوه عمل: مهار مرکزی سنتز پروستوگلاندین و ترشح اِنسفالین. زمانی که با آنتاگونیست ۳HT-۵ ترکیب شود غلظت سرتونین در روده را کاهش می دهد و حساسیت گیرنده های ۳HT-۵ به آنتاگونیست را بیشتر می کند. 
............................................................................................................................................................................... .
 

برای درمان سریع گلو درد چی خوبه؟ برای پاسخ به این سوال میتوانید به مقاله نوشته شده غفاری با عنوان درمان گلو درد مراجعه نمایید

برای حالت تهوع چی خوبه

 • رده دارویی: بنزودیازپین ها
 1. لورازپام
 2. دگزامتازون
 • نحوه عمل: فعالیت آگونیست در گیرنده گابا اِی. GABA A آنژیولیز را فراهم می کند؛ 
 • فعالیت در منطقه تحریک کننده گیرنده شیمیایی برای سرکوب فعالیت دوپامین. 
............................................................................................................................................................................... .
 • رده دارویی: کانابینوئید ها 
 1. تتراهیدروکانابینول
 2. نابیلون
 3. درونابینول
 4. نابیکسیمول
 • نحوه عمل: فعال کردن گیرنده های کانابینوئید سی. بی. ۱ =CB1= در دستگاه عصبی مرکزی و محیطی برای تعدیل ر هایش نوروترانسمیتر ها. 
............................................................................................................................................................................... .
 • رده دارویی: بنزودیازپین ها
 1. لورازپام. 
 2. دگزامتازون
 • نحوه عمل: فعالیت آگونیست در گیرنده گابا اِی. GABA A آنژیولیز را فراهم می کند؛ فعالیت در منطقه تحریک کننده گیرنده شیمیایی برای سرکوب فعالیت دوپامین. 
............................................................................................................................................................................... .
 • رده دارویی: کانابینوئید ها 
 1. تتراهیدروکانابینول
 2. نابیلون
 3. درونابینول
 4. نابیکسیمول
 • نحوه عمل: فعال کردن گیرنده های کانابینوئید سی. بی. ۱ CB1 در دستگاه عصبی مرکزی و محیطی برای تعدیل ر هایش نوروترانسمیتر ها. 

دستگاه لاغری از جمله وسایل کمکی لاغری است که در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی کرده است.برای آشنایی با بهترین دستگاه لاغری موضعی به مقاله نوشته شده مراجعه نمایید.

داروی ضد تهوع برای موارد خاص استفراغ و حالت تهوع

هرچند بعضی از دارو های ضد تهوع برای درمان طیف وسیعی است این حالت استفاده می شود اما استفاده از برخی از دارو ها نسبت به بعضی دیگر ترجیح داده می شود. در ادامه قرار است به این نکته بپردازیم که برای حالت تهوع چی خوبه و در واقع رفع حالت تهوع با کدام دارو مؤثر تر خواهد بود. 
 • گاسترواِنتریت و آنفولانزای معده 
کاستروانتریت حاد به خاطر عفونت های باکتریایی، ویروسی یا انگلی ایجاد می شود. یکی از گزینه های درمانی برای حالت تهوع ثانویه در بزرگسالان محسوب می شود. حالت تهوع و استفراغ در کودکان ممکن است بسیار چالش برانگیز باشد. از این رو می توانید از این دارو استفاده کنید منتها به خاطر عوارض جانبی مثل خواب آلودگی کمی بحث برانگیز است. 
اگر هنوز به دنبال این است که بدانید برای تهوع چی خوبه و می توانید از چه دارو هایی استفاده کنید باید بگوییم که با تشخیص پزشک می توانید از دارو های زیر هم به عنوان یک راهی جهت کنترل استفراغ استفاده کنیم این دارو ها عبارت اند از: 
 • بیسموت ساب سالیسیلات
 • سدیم سیترات، دکستروز و فروکتوز
 • ارتو فسفریک اسید، فروکتوز و گلوکز (امترول)
این نکته را باید در نظر بگیرید که بر اساس راهنمایی پزشکی دوز دارو های مختلف برای کودکان بر اساس وزن آن ها تجویز می شود. به طور مثال کودکانی که بین ۸ تا ۱۵ کیلوگرم وزن دارند مجاز به مصرف 2 میلی گرم از دارو های فوق می شوند. همچنین کودکان با وزن ۱۵ تا ۳۰ کیلوگرم می توانند ۴ میلی گرم از این دارو را استفاده کنند و کودکانی که که بیش از ۳۰ کیلوگرم وزن دارند باید ۸ میلی گرم از دارو های فوق را دریافت کنند.مصرف اندانسترون برای کودکان زیر 6 ماه یا وزن کمتر از ۸ کیلوگرم به هیچ وجه توصیه نمی شود. بنابراین این نکته را در نظر بگیرید که حتماً استفاده از هر دارویی برای کودکان باید زیر نظر پزشک متخصص تغذیه انجام شود. 
 
همچنین خوب است بدانید که دارو های مختلف دارای عوارض گوناگونی هستند که اغلب روی بروشور هر دارو یا روی جعبه ذکر می شود. حالت تهوع از خفیف ترین عوارض داروی محسوب می شود که ممکن است با استفاده از برخی دارو های شیمیایی هم به وجود بیاید.از این رو ممکن است حتی با استفاده برخی از دارو ها حالت تهوع شما تشکیل شود. می توانید طبق نظر پزشک داروی مناسب با سیستم بدن خود را دریافت کنید و در شرایطی که دکتر نبود می توانید از داروخانه های معتبر در سراسر کشور دارویی برای رفع تهوع دریافت کنید.
از بین بردن حالت تهوع خیلی راحت و تنها با خوردن یک قرص برای حالت تهوع می تواند تسکین پیدا کند. چنانچه حالت تهوع شما ادامه پیدا کند و دلیل مشخصی برای آن پیدا نکنید احتمال دارد به دلیل توجه بیش از حد به این موضوع حساس شده باشید پس بهتر است برای کاهش تهوع حواستان را پرت کنید.در زمان حالت تهوع بعد از استفاده از قرص برای حالت تهوع بهتر است که به صورت کاملاً صاف بنشینید و به یک نقطه چشم بدوزیم. نفس های عمیق بکشید و از تکنیک های مدیتیشن استفاده بکنید. از بینی نفس مداوم بکشید و ریه هایتان را پر از باد کنید و سپس به آرامی بازدم انجام دهید این حرکت باعث میشه استرس بدن کاهش پیدا کند و منجر به رفع حالت تهوع گردد. 

رژیم لوکرب همانطور که از نامش پیداست یک نوع رژیم غذایی برای کاهش وزن است که در آن مصرف کربوهیدرات به پایین ترین میزان خود می رسد برای اطلاعات بیشتر به رژیم لوکوب مراجعه نمایید.

قرص حالت تهوع

رژیم غذایی سالم

برای پیشگیری از بروز حالت تهوع ویا کنترل و کاهش تهوع بهتر است، رژیم غذایی خود را تغییر دهید. نوشیدن نوشابه‌ها و مایعات گازدار، خوردن غذای چرب زیاد ویا پرخوری می‌تواند سبب ایجاد حالت تهوع شود. همچنین تحرک پس از غذا، با فشار آوردن به معده سبب ایجاد تهوع می‌شود. چنانچه عادت به مصرف غذاهای چرب ویا پرخوری دارید و دچار اضافه وزن شده‌اید؛ به شما پیشنهاد می‌کنیم رژیم غذایی سالم و اصولی را از همین امروز شروع کنید. رژیم‌های بهاره غفاری نه‌تنها به شما کمک می‌کنند تا غذایی سالم مصرف کنید؛ بلکه سبب تناسب اندام و سلامتی شما نیز می‌شوند.

همین حالا با کلیک بر روی رژیم آنلاین من، رژیم اختصاصی خود را دریافت کنید ویا برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی غفاری دایت کلیک نمایید.

 
کلمات کلیدی : قرص حالت تهوع /
مقالات مرتبط
مشاهده بیشتر
عمل اسلیو معده چیست ؟! از مزایا تا عوارض
عمل اسلیو معده چیست ؟! از مزایا تا عوارض
بسیاری از افراد که از اضافه‌وزن بالا رنج می‌برند و در سنین جوانی قرار دارند و همچن...
آشنایی با بی ‌اشتهایی عصبی و درمان این بیماری!
آشنایی با بی ‌اشتهایی عصبی و درمان این بیماری!
بی ‌اشتهایی عصبی یا بیماری آنورکسیا، برخلاف آنچه در باور عموم شکل گرفته است، نوعی ...
استرس و عوارض استرس در زنان را بشناسید!
استرس و عوارض استرس در زنان را بشناسید!
این روزها نه‌تنها زندگی در شهرهای بزرگ، بلکه زندگی در شهرهای کوچک نیز، می‌تواند ا...
رفلاکس معده و علائم خطرناک آن را بشناسید!
رفلاکس معده و علائم خطرناک آن را بشناسید!
رفلاکس معده یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن معده است که افراد زیادی را برای سالی...
سندروم روده تحریک پذیر و درمان آن!
سندروم روده تحریک پذیر و درمان آن!
هنگامی که غذا می‌خورید، غذا پس از دهان وارد معده و از آنجا وارد روده کوچک و در انته...
درمان سریع گلو درد + معرفی بهترین آنتی بیوتیک برای گلو درد
درمان سریع گلو درد + معرفی بهترین آنتی بیوتیک برای گلو درد
گلو درد یا التهاب گلو حتی اگر به اندازه کافی برای مراجعه به پزشک جدی نباشد، باز هم د...
دیدگاه کاربران

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه