کاهش تهوع و درمان سریع حالت تهوع!

بسیاری از افراد در زندگی حداقل یک‌بار حالت تهوع را تجربه کرده‌اند. حالت تهوع می‌تواند به دلایل مختلف ایجاد شود و ممکن است در انتها به استفراغ کردن منجر گردد. در هر حال پیش از آنکه بدانیم علت به وجود آمدن حالت تهوع چیست، می‌توانیم از راه‌هایی برای کاهش تهوع و در نتیجه کاهش حس بد ناشی از آن، استفاده کنیم. در این مطلب از غفاری دایت می‌خواهیم چند شکل درمان سریع حالت تهوع را بگوییم و همچنین بدانیم برای حالت تهوع چه بخوریم؛ پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

کاهش تهوع

 

علت حالت تهوع

حالت تهوع می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. یکی از نمونه‌های بارز ایجاد حالت تهوع در زمان بارداری است؛ که البته برای همه خانم‌ها به وجود نمی‌آید‌. ممکن است افراد به دلیل آلرژی به غذاهای خاص یا داروها ویا حالات به دلیل داشتن مسائل پزشکی، به حالت تهوع دچار شوند. در ادامه چند علت حالت تهوع را که متداول هستند، نام می‌بریم.

رفلاکس معده

افرادی که به بیماری رفلاکس معده دچار هستند ویا به دلیل مصرف برخی از غذاها دچار سوزش سردل می‌شوند، ممکن است به مراتب حالت تهوع را تجربه کنند. این مسئله به‌خصوص هنگامی که غذا از معده به مری باز می‌گردد و ایجاد سوزش می‌کند، ایجاد می‌شود.

وجود عفونت یا ویروس

چنانچه فردی دچار ویروس ویا باکتری خاصی شود که بر روی دستگاه گوارش و معده وی تأثیر بگذارد، ممکن است به حالت تهوع دچار شود. همچنین یک علت حالت تهوع مسمومیت غذایی است که ممکن است به دلیل وجود باکتری در غذا ایجاد شود؛ به همین دلیل این نوع از حالت تهوع باید حتماً توسط پزشک معاینه شود تا به‌صورت مزمن در نیاید.

عوارض دارویی

داروهای مختلف عوارض متفاوتی دارند که معمولاً روی بروشور آن‌ها ویا روی جعبه ذکر می‌شود. حالت تهوع از خفیف‌ترین عوارض دارویی بسیاری از داروهاست که از آن جمله می‌توان به داروهای شیمی درمانی اشاره کرد. با وجود آن‌که حالت تهوع جزو عوارض خفیف محسوب می‌شود، اما برای فرد مصرف کننده دارو، می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. به همین دلیل برای کاهش این حالات می‌توان از روش‌‌های درمان سریع حالت تهوع و در صورت عدم رفع، از راهنمایی پزشک استفاده کرد.

ماشین گرفتگی یا دریازدگی

بسیاری از افراد هنگام قرار گرفتن در ماشین برای مسافت‌های طولانی، دچار ماشین گرفتگی می‌شوند که نتیجه آن ایجاد حالت تهوع است و یکی از رایج‌ترین علت حالت تهوع به شمار می‌رود. همچنین هنگام سوار شدن در قایق یا کشتی نیز ممکن است این حالت به فرد دست دهد و به همین دلیل به دنبال راه‌های کاهش تهوع باشد. حالت تهوع هنگام سوار شدن در ماشین ویا قرار گرفتن بر روی دریا، به دلیل عدم هماهنگی بین پیام‌های مغز با حواس پنج‌گانه است که می‌توان با تغییر وضعیت بدن، نگاه کردن به جاده ویا پیاده شدن از ماشین این مسئله را تا حدودی بهبود بخشید. هنگام قایق سواری یا بودن در کشتی نیز، می‌توان با استفاده از داروهای ضدتهوع، به کاهش تهوع کمک کرد‌.

تاثیر برخی غذاها

ممکن است افراد به مصرف برخی از غذاها آلرژی داشته باشند و به همین دلیل پس از مصرف آن‌ها دچار حالت تهوع شوند. همچنین سنگین شدن معده در اثر پرخوری ویا مصرف بیش از حد غذاهای چرب و تند نیز ممکن است سبب تحریک حالت تهوع شود. این افراد باید دلیل این مسئله را پیدا کنند و برای رفع آن و همچنین پیشگیری از آن در وعده‌های دیگر اقدام نمایند.

سایر بیماری‌های دستگاه گوارش

در کنار رفلاکس معده، برخی از بیماری‌های دستگاه گوارش نیز ممکن است سبب ایجاد حالت تهوع در افراد شود. همچنین ممکن است فرد به دلیل دردی که از این بیماری‌ها دارد، دچار حالت تهوع شود. یکی از انواع دردهایی که در خانم‌ها رایج است و اغلب ایجاد تهوع می‌نماید، درد دوران قاعدگی است. انواع بیماری‌های دستگاه گوارش که سبب ایجاد درد می‌شوند شامل پانکراتیت، سنگ کیسه صفرا و سنگ کلیه است. همچنین زخم معده که در حقیقت التهاب معده و پوشش مخاطی روده باریک است نیز می‌تواند پس از مصرف غذا سبب ایجاد سوزش و حالت تهوع شود.

سایر بیماری‌هایی که علت حالت تهوع هستند

عفونت گوش و سرگیجه‌ای که ناشی از حرکت دادن سریع سر است؛ همچنین حمله قلبی و انسداد روده، نارسایی کبد یا سرطان کبد، سردردهای میگرنی ویا مننژیت می‌توانند سایر بیماری‌ها و مشکلات پزشکی باشند که سبب حالت تهوع شوند.

 

درمان سریع حالت تهوع

 

درمان سریع حالت تهوع

چند راه برای درمان سریع حالت تهوع وجود دارد که به کاهش تهوع هنگامی که بدون دلیل مشخصی شروع می‌شود، کمک می‌نماید. البته این بدان معنا نیست که صددرصد حالت تهوع را برطرف می‌کند؛ اما از افزایش آن جلوگیری کرده و سبب می‌شود، احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

خم نشدن

زمانی که افراد حالت تهوع و استفراغ دارند، خم شدن می‌تواند سبب افزایش این حالت شود. برای کاهش تهوع بهتر است صاف بنشینید و وضعیت بدن خود را طوری قرار دهید که به معده فشار نیاید. همچنین پس از غذا خوردن دراز نکشید تا رفلاکس معده ایجاد نشده و غذا به سمت بالا برنگردد.

تهویه اتاق را بهتر کنید!

هنگامی که دچار حالت تهوع شدید، پاشیدن آب خنک به صورت ویا باز کردن پنجره برای تهویه هوا به کاهش تهوع شما کمک می‌کند. هنگام قرار گرفتن در ماشین و احساس حالت ماشین گرفتگی نیز با باز کردن پنجره و استشمام هوای تازه، اغلب تهوع شما بهبود پیدا می‌کند. ممکن است افزایش بوی برخی مواد شیمیایی در فضا بدون آنکه متوجه شوید سبب ایجاد حالت تهوع در شما شده باشد که برای کاهش تهوع تنها تهویه مناسب می‌تواند کارساز باشد.

طب فشاری و نفس های عمیق

یکی از راه‌هایی که طب سنتی برای کاهش تهوع در اختیار ما قرار می‌دهد، طب فشاری است. برای کاهش تهوع کافی است به اندازه سه انگشت از مچ خود پایین‌تر آمده و بین دو تاندون بزرگ دست را فشار بدهید؛ این حرکت باید به صورت دایره‌وار به مدت چند دقیقه ادامه پیدا کند. یکی دیگر از راه‌های درمان سریع حالت تهوع، نفس عمیق کشیدن است؛ به‌خصوص هنگامی که حالت تهوع، امکان بالایی برای تبدیل شدن به برگشت غذا و استفراغ دارد. باید همچون تکنیک‌های مدیتیشن، از بینی نفس را به صورت دم وارد ریه‌ها کرده و سپس به آرامی بازدم کنید. این حرکت استرس بدن را کاهش داده و سبب کاهش تهوع می‌شود.

چنانچه تهوع شما ادامه پیدا کرد ولی دلیل مشخصی برای آن پیدا نمی‌کردید؛ ممکن است به دلیل توجه بیش از حد شما به این احساس باشد. به همین دلیل بهتر است برای کاهش تهوع، حواس خود را پرت نمایید.

 

برای حالت تهوع چه بخوریم

 

برای حالت تهوع چه بخوریم ؟!

هنگامی که حالت تهوع به وجود می‌آید می‌توان با خوردن برخی از مواد غذایی و داروها سبب کاهش تهوع شد. در ادامه این مواد غذایی را معرفی می‌کنیم.

لیمو ترش

خوردن لیمو ترش با چکاندن آن در دهان، می‌تواند حالت تهوع را به سرعت بر طرف کند که یک درمان سریع حالت تهوع محسوب می‌شود. با این‌حال چنانچه به دلیل مشکلات معده نمی‌توانید مستقیماً آب لیموترش مصرف کنید، می‌توانید آن را در آب چکانده و سپس میل نمایید. همچنین بوییدن پوست لیمو ترش به شما در کاهش تهوع کمک می‌کند.

نوشیدن آب

برخی اوقات افراد به دلیل کم آبی بدن خود به حالت تهوع دچار می‌شوند بهتر است در این گونه مواقع اندکی آب بنوشید تا چنانچه به دلیل کم آبی یا غلیظ شدن اسید معده دچار تهوع شده‌اید، این حالت برطرف گردد. البته حتماً آب را جرعه جرعه و به مقدار کم بنوشید؛ زیرا ممکن است در اثر پر کردن شکم خود نیز به حالت تهوع دچار شوید.

چای بابونه یا زنجبیل

چای بابونه به دلیل کاهش اضطراب و استرس می‌تواند سبب کاهش تهوع شود به همین دلیل یکی از درمان‌های خانگی کاهش حالت تهوع محسوب می‌گردد. با این حال برخی از افراد ممکن است با مصرف طولانی‌مدت بابونه نسبت به بوی آن حساس شده و نتوانند بابونه بنوشند. این افراد می‌توانند از زنجبیل استفاده کنند که به‌عنوان یک درمان سریع حالت تهوع محسوب می‌شود. می‌توانید از تکه‌های زنجبیل خشک‌شده یا زنجبیل شکری استفاده کنید ویا حتی چای زنجبیل بنوشید. همچنین با انداختن تکه‌ای زنجبیل در چای خود می‌توانید سبب کاهش تهوع شوید.

مکمل ویتامین B6

در زمان بارداری پزشک برای کاهش تهوع از ترکیب قرص ویتامین B6 و آنتی‌هیستامین دوکسیلامین استفاده می‌کند. با این وجود نمی‌توان تاثیر کامل ویتامین B6 در کاهش تهوع را اثبات کرد. همچنین باید توجه داشت مصرف بیش از حد این ویتامین نیز می‌تواند نتیجه عکس داشته و سبب افزایش تهوع، آریتمی قلب، خواب رفتن دست و پا و ضعف ماهیچه‌ای گردد. چنانچه فردی دچار کمبود ویتامین B باشد و به دلیل ضعف معده به حالت تهوع و استفراغ دچار شده باشد، اغلب با مصرف قرص ویا تزریق B کمپلکس این حالت بر طرف می‌گردد که البته بهتر است تحت نظر پزشک باشد.

داروهای ضد تهوع

برای افرادی که می‌خواهند بدانند برای حالت تهوع چه بخوریم تا سریع عمل کند و نیاز به داروهای شیمیایی دارند؛ پیشنهاد می‌کنیم از ضدتهوع‌هایی استفاده کنند که نیاز به نسخه ندارند. با این حال بهتر است در مصرف این داروها افراط نکرده و چنانچه تهوع به مدت طولانی ادامه پیدا کرد، حتماً به پزشک مراجعه کنید. برخی از انواع داروهای ضدتهوع عبارتند از: پیتوبیسمول، امترول و درامانین. افراد باردار برای مصرف داروی ضدتهوع حتماً باید پزشک مراجعه کنند و هیچ داروی بدون نسخه‌ای مصرف نکنند.

رژیم غذایی سالم

برای پیشگیری از بروز حالت تهوع ویا کنترل و کاهش تهوع بهتر است، رژیم غذایی خود را تغییر دهید. نوشیدن نوشابه‌ها و مایعات گازدار، خوردن غذای چرب زیاد ویا پرخوری می‌تواند سبب ایجاد حالت تهوع شود. همچنین تحرک پس از غذا، با فشار آوردن به معده سبب ایجاد تهوع می‌شود. چنانچه عادت به مصرف غذاهای چرب ویا پرخوری دارید و دچار اضافه وزن شده‌اید؛ به شما پیشنهاد می‌کنیم رژیم غذایی سالم و اصولی را از همین امروز شروع کنید. رژیم‌های بهاره غفاری نه‌تنها به شما کمک می‌کنند تا غذایی سالم مصرف کنید؛ بلکه سبب تناسب اندام و سلامتی شما نیز می‌شوند. همین حالا با کلیک بر روی رژیم آنلاین من، رژیم اختصاصی خود را دریافت کنید ویا برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی غفاری دایت کلیک نمایید.

 

مقالات مرتبط
مشاهده بیشتر
عمل اسلیو معده چیست ؟! از مزایا تا عوارض
عمل اسلیو معده چیست ؟! از مزایا تا عوارض
بسیاری از افراد که از اضافه‌وزن بالا رنج می‌برند و در سنین جوانی قرار دارند و همچن...
آشنایی با بی ‌اشتهایی عصبی و درمان این بیماری!
آشنایی با بی ‌اشتهایی عصبی و درمان این بیماری!
بی ‌اشتهایی عصبی یا بیماری آنورکسیا، برخلاف آنچه در باور عموم شکل گرفته است، نوعی ...
استرس و عوارض استرس در زنان را بشناسید!
استرس و عوارض استرس در زنان را بشناسید!
این روزها نه‌تنها زندگی در شهرهای بزرگ، بلکه زندگی در شهرهای کوچک نیز، می‌تواند ا...
رفلاکس معده و علائم خطرناک آن را بشناسید!
رفلاکس معده و علائم خطرناک آن را بشناسید!
رفلاکس معده یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن معده است که افراد زیادی را برای سالی...
سندروم روده تحریک پذیر و درمان آن!
سندروم روده تحریک پذیر و درمان آن!
هنگامی که غذا می‌خورید، غذا پس از دهان وارد معده و از آنجا وارد روده کوچک و در انته...
برای درمان سریع گلو درد و کاهش التهاب، این کارها را انجام دهید!
برای درمان سریع گلو درد و کاهش التهاب، این کارها را انجام دهید!
گلو درد یا التهاب گلو به درد، خارش یا سوزش گلو اشاره دارد. التهاب گلو اولین علامت گل...
دیدگاه کاربران

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه