مقالات پزشکی

برای کاهش التهاب گلو به سرعت این کار را انجام بدهید

برای کاهش التهاب گلو به سرعت این کار را انجام بدهید

تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۴۰۰
گلودرد یا التهاب گلو به درد، خارش یا سوزش گلو اشاره دارد. التهاب گلو اولین علامت گلودرد است. ممکن است هنگام قورت دادن بدتر شود و ممکن است در بلع غذا و مایعات مشکل داشته باشید. حتی اگر گلودرد به اندازه کافی برای مراجعه به پزشک جدی نباشد، باز هم دردناک است و ممکن است مانع از خواب راحت شما شود. خوشبختانه، می‌توانید از داروهای خانگی برای کاهش التهاب گلو استفاده کنید. در این مطلب از غفاری دایت می‌خواهیم به شما راه‌های کاهش التهاب گلو را بگوییم؛ زیرا امروزه که التهاب گلو و کرونا بسیار به یکدیگر مرتبط شده‌اند، این مسئله می‌تواند باعث نگرانی شود؛ پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا با درمان سریع التهاب گلو آشنا شوید.

کاهش التهاب گلو

 

التهاب گلو چیست؟!

التهاب گلو یک احساس دردناک، خشک یا خراش در گلو است. درد در گلو یکی از شایع‌ترین علائم است. بیشتر گلودردها در اثر عفونت‌ها یا عوامل محیطی مانند هوای خشک ایجاد می‌شوند. اگرچه گلودرد می‌تواند ناراحت کننده باشد، اما معمولاً خود به خود از بین می‌رود. گلودردها بر اساس قسمتی از گلو که تحت تاثیر قرار می‌دهند به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

 • التهاب فارنژیت، ناحیه‌ای درست پشت دهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • التهاب لوزه‌ها، تورم و قرمزی لوزه‌ها، بافت نرم پشت دهان است.
 • لارنژیت، تورم و قرمزی جعبه صدا یا حنجره است.

علائم التهاب گلو بسته به علت ایجاد آن، می‌تواند متفاوت باشد. گلودرد می‌تواند یکی از احساس‌های زیر در گلو باشد:

 • خارش‌دار
 • سوزش
 • خام
 • خشک
 • حساس شدن
 • تحریک شده

ممکن است هنگام قورت دادن یا صحبت کردن بیشتر درد داشته باشد. گلو یا لوز‌ های شما نیز ممکن است قرمز به نظر برسند. گاهی اوقات، لکه‌های سفید یا مناطقی از چرک روی لوزه‌ها ایجاد می‌شود. این لکه‌های سفید در گلودرد استرپتوکوکی بیشتر از گلودرد ناشی از ویروس دیده می‌شود.

همراه با گلودرد، می‌توانید علائم زیر را داشته باشید:

 • گرفتگی بینی
 • آبریزش بینی
 • عطسه کردن
 • سرفه کردن
 • تب
 • لرز
 • غدد متورم در گردن
 • صدای خشن
 • بدن درد
 • سردرد
 • مشکل در بلع
 • از دست دادن اشتها

 

درمان سریع اتهاب گلو

 

درمان سریع التهاب گلو به روش خانگی

بسیاری از افراد همواره به دنبال قویترین آنتی بیوتیک برای عفونت گلو هستند، در حالی‌که نمی‌دانند گلودرد آن‌ها ویروسی است یا باکتریایی و نباید بدون تجویز پزشک از آنتی بیوتیک استفاده کنند. در ادامه چند درمان خانگی گلودرد را به شما گفته‌ایم.

عسل

عسل مخلوط شده در چای یا مصرف آن به تنهایی یک درمان خانگی رایج برای کاهش التهاب گلو است. یک مطالعه منبع معتبر نشان داد که عسل حتی در کاهش سرفه‌های شبانه از داروهای سرکوب کننده معمول سرفه و شربت برای التهاب گلو موثرتر است. سایر تحقیقات منابع معتبر نشان می‌دهد که عسل یک درمان موثر زخم است، به این معنی که ممکن است به بهبود سریع گلودرد کمک کند.

 

آب نمک

غرغره کردن با آب نمک گرم می‌تواند به تسکین گلودرد و از بین بردن ترشحات کمک کند. همچنین برای کمک به کشتن باکتری‌های موجود در گلو شناخته شده است. یک محلول آب نمک با نصف قاشق چایخوری نمک در یک لیوان پر آب گرم درست کنید. برای کمک به کاهش تورم و تمیز نگه داشتن گلو، آن را غرغره کنید. این کار باید هر سه ساعت یا بیشتر انجام شود. برای درمان سوزش گلو در کرونا نیز از آب نمک استفاده کنید.

 

چای بابونه

چای بابونه به طور طبیعی تسکین دهنده است. از دیرباز برای اهداف دارویی مانند کاهش التهاب گلو استفاده می‌شده است. اغلب به دلیل خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و قابض آن استفاده می‌شود. برخی از بررسی‌های مطالعاتی منبع معتبر نشان داده‌اند که استنشاق بخار بابونه می‌تواند به تسکین علائم سرماخوردگی از جمله گلودرد کمک کند. نوشیدن چای بابونه نیز می‌تواند همین فواید را داشته باشد. همچنین می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تحریک کند تا به بدن شما کمک کند تا با عفونتی که در وهله اول باعث گلودرد شما شده است، مقابله کند.

 

نعناع فلفلی

نعناع فلفلی به دلیل توانایی آن در تازه کردن نفس شناخته شده است. اسپری‌های رقیق شده روغن نعناع نیز ممکن است گلودرد را تسکین دهد. نعناع حاوی منتول است که به رقیق شدن مخاط و آرام کردن گلودرد و سرفه کمک می‌کند. نعناع همچنین دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد ویروسی است که ممکن است باعث بهبودی شود. هرگز از روغن‌های ضروری بدون مخلوط کردن آن‌ها با روغن حامل مانند روغن زیتون، روغن بادام شیرین یا روغن نارگیل نرم استفاده نکنید. برای روغن نعناع، ​​پنج قطره از اسانس را با یک اونس روغن حامل انتخابی خود مخلوط کنید. هرگز اسانس‌ها را مصرف نکنید.

 

جوش شیرین

در حالی که غرغره آب نمک بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، غرغره جوش شیرین مخلوط با آب نمک می‌تواند به تسکین گلودرد نیز کمک کند. غرغره کردن این محلول می‌تواند باکتری‌ها را از بین ببرد و از رشد مخمرها و قارچ‌ها جلوگیری کند. منبع قابل اعتماد موسسه ملی سرطان غرغره کردن و به آرامی خوردن ترکیبی از ۱ فنجان آب گرم، ۴/۱ قاشق چایخوری جوش شیرین و ۸/۱ قاشق چایخوری نمک را توصیه می‌کند. آن‌ها توصیه می‌کنند در صورت نیاز از شستشو هر سه ساعت یکبار استفاده کید. این مورد برای درمان سوزش گلو در کرونا نیز مفید است.

 

شنبلیله

شنبلیله فواید بسیاری برای سلامتی دارد. همچنین اشکال زیادی دارد. می‌توانید دانه شنبلیله بخورید، از روغن موضعی آن استفاده کنید یا چای شنبلیله بنوشید. چای شنبلیله یک درمان طبیعی برای کاهش التهاب گلو است که همچون شربت برای التهاب گلو عمل می‌کند. تحقیقات، قدرت شفابخش شنبلیله را نشان می‌دهد؛ می‌تواند درد را تسکین دهد و باکتری‌هایی که باعث تحریک یا التهاب می‌شوند را از بین ببرد. شنبلیله نیز یک ضد قارچ موثر است. مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه منبع معتبر پیشنهاد می‌کند که زنان باردار از شنبلیله اجتناب کنند.

 

ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان از دیرباز برای درمان گلودرد استفاده می‌شده است. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که مخلوط آن با آب برای ایجاد محلولی برای غرغره مؤثر است. با این حال، طبق گفته مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه، زنان باردار و شیرده باید از این دارو اجتناب کنند.

 

سرکه سیب

سرکه سیب (ACV) کاربردهای ضد باکتری طبیعی بسیاری دارد. مطالعات متعدد اثرات ضد میکروبی آن را در مبارزه با عفونت‌ها نشان می‌دهد. به دلیل ماهیت اسیدی آن، می‌توان از آن برای کمک به تجزیه مخاط در گلو و جلوگیری از گسترش باکتری‌ها استفاده کرد. اگر احساس کردید گلودرد شروع می‌شود، سعی کنید ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک فنجان آب رقیق کرده و با آن غرغره کنید. سپس یک جرعه کوچک از مخلوط را بنوشید و کل فرآیند را یک تا دو بار در ساعت تکرار کنید. در بین جلسات غرغره کردن حتماً آب زیادی بنوشید. بسته به شدت بیماری و همچنین حساسیت بدن شما به سرکه، روش‌های مختلفی برای استفاده از سرکه سیب برای درمان گلودرد وجود دارد. بهتر است ابتدا با پزشک یا پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: سرکه سیب برای لاغری و بهترین زمان مصرف آن!

 

سیر

سیر همچنین دارای خواص ضدباکتریایی طبیعی است. این حاوی آلیسین است، یک ترکیب ارگانوسولفر که به دلیل توانایی آن در مبارزه با عفونت‌ها شناخته شده است. مطالعات یک منبع معتبر نشان داده‌اند که مصرف مکمل سیر به طور منظم می‌تواند به پیشگیری از ویروس سرماخوردگی کمک کند. افزودن سیر تازه به رژیم غذایی نیز راهی برای به دست آوردن خواص ضدمیکروبی آن است. ممکن است مادربزرگتان به شما گفته باشد که برای تسکین گلودرد، یک حبه سیر را بمکید. از آنجایی که سیر اثرات درمانی زیادی دارد، ممکن است این را امتحان کنید، اگرچه ممکن است بخواهید پس از آن دندان‌های خود را مسواک بزنید تا از دندان‌های خود در برابر آنزیم‌ها محافظت کنید و تنفس خود را بهبود بخشید.

بیشتر بخوانید: آیا می ‌دانید مصرف سیر برای چه کسانی ضرر دارد؟!

 

 

التهاب گلو و کرونا

 

کاهش التهاب گلو با تغذیه

افرادی که بسیار مستعد ابتلا به التهاب گلو یا سرماخوردگی و... هستند، باید به تغذیه خود بسیار توجه کنند و بدون دستور پزشک از مصرف ساده‌ترین تا قویترین آنتی بیوتیک برای عفونت گلو خودداری کنند. این افراد باید درصورت پیروی از رژیم لاغری، یک رژیم لاغری اصولی همچون رژیم‌های بهاره غفاری داشته باشند تا بدون حذف مواد غذایی، به آن‌ها کمک کند تغذیه سالمی داشته باشند و در عین حال به تناسب اندام برسند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رژیم‌های بهاره غفاری بر روی غفاری دایت کلیک نمایید و چنانچه تمایل دارید همین حالا رژیم غذایی خود را دریافت نمایید، بر روی رژیم آنلاین من کلیک کنید.

 

مترجم: ریحانه ساده طهرانی | ترجمه از healthline.com

 

امتیاز دهی کاربران امتیاز کل: 4
تعداد افرادی که امتیاز دادند : 1

نظرات کاربران

پربازدیدترین مطالب