مزاج بلغمی ، لاغری سریع بلغمی ها به همین سادگی !

در طب سنتی افراد دارای مزاج‌های متفاوت هستند. این مزاج‌ها یا طبع‌ها، هرکدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و در نتیجه افراد باید با توجه به طبع خود، از انواع مختلف رژیم غذایی و رژیم لاغری  پیروی کنند تا سلامت آن‌ها حفظ شود. برای مثال ممکن است برای فردی مصرف گوشت گاو یا ماهی بسیار مفید باشد و برعکس شخص دیگری با خوردن هر کدام از این مواد غذایی دچار احساس بی حالی و مریضی شود ویا حتی سبب اضافه وزن در او گردد. در این مطلب از غفاری دایت به سراغ مزاج‌ بلغمی رفته‌ایم تا چند راه برای لاغری سریع بلغمی ها بگوییم. برای اینکه بدانید بلغمی ها چه بخورند؛ تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مزاج شناسی

 

مزاج شناسی

در علم مزاج شناسی افراد به صورت طبیعی ممکن است یکی از چهار طبع (چهار خلط) دم، صفرا، بلغم و سودا باشند؛ اما در اثر مصرف برخی از مواد غذایی ویا به دلیل سبک زندگی، ممکن است یکی از این خلط‌ها در فرد افزایش پیدا کند و در نتیجه وضعیت سلامت فرد تغییر کند. برای مثال ممکن است صفرای فرد افزایش پیدا کند ویا سودا یا بلغم در بدن فرد تجمع پیدا کند.

یکی از مزاج‌هایی که در بسیاری از افراد در جامعه وجود دارد، مزاج بلغم است که به آن طبع سرد و مرطوب نیز گفته می‌شود. از ویژگی‌های این طبع می‌توان به موی نازک و پوست و موی روشن اشاره کرد. دیگر ویژگی ظاهری افراد بلغمی چاقی است که به صورت اندام گلابی و بیشتر در ناحیه شکم و پهلو شکل می‌گیرد. بلغمی ها بسیار نفخ می‌کنند، به همین دلیل اغلب نیازمند مصرف گرمیجات، برای کاهش درد معده هستند. علائم دیگری که نشان دهنده غلبه بلغم در فرد است، شامل ترشی دهن، سردی دست و پ،ا پوست شل، خواب آلودگی، جاری شدن آب از دهان هنگام خواب، هضم بد ودیر غذا، سستی و ضعف، زیادی دفع ادرار و دفع ادرار با فشار زیاد، کم شدن کواس، پادرد و زانو درد، قولنج در کمر و گردن و شانه‌ها، تنگی نفس، تپش قلب، ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در چشم و... هستند.

 

اصلاح مزاج بلغمی

 

اصلاح مزاج بلغمی

برای اصلاح مزاج بلغمی افراد باید رژیم غذایی خود را تغییر دهند و تا حد امکان تغییر محل زندگی نیز می تواند در ارتقای سلامت افراد موثر باشد به دلیل طبع سرد و مرطوب افراد با مزاج بلغمی بهتر است تا حد امکان در مناطقی که خشک و گرم هستند زندگی کنند به عنوان مثال زندگی در استان‌های شمال کشور به دلیل بالا بودن میزان رطوبت می تواند سبب ایجاد پا درد کمر درد و قولنج این فرد شود

غذاهایی که بلغمی ها نباید مصرف کنند، شامل انواع لبنیات همچون شیر و ماست، ترشی، شور، گوشت گاو و گوساله (چون طبع سرد هستند)، عدس، قارچ، سیب‌ زمینی، گوشت سفید یعنی مرغ و ماهی (به خصوص برای روماتیسمی‌ها)، میوه ترش و نرسیده، جو برای مثال در سوپ جو یا نان جو، لیمو شیرین، خیار، نارنگی، کیوی، نسکافه و قهوه و چای، کره گیاهی، روغن نباتی، برنج، نوشابه، سوسیس و کالباس و... هستند. این مواد غذایی سبب افزایش بلغم در افراد بلغمی می‌شوند و چنانچه از آنها استفاده می‌کنند، حتماً باید با مصلح همراه باشد.

 

بهترین صبحانه برای بلغمی ها

 

بهترین صبحانه برای بلغمی ها

صبحانه یکی از وعده‌های مهم غذایی است که نه‌تنها در سلامتی، بلکه در بهبود متابولیسم افراد و در نتیجه جلوگیری از کاهش وزن سریع  نقش دارد. برای مزاج بلغمی مصرف برخی از مواد غذایی در صبحانه می‌تواند به سلامت آن‌ها کمک کند و از تجمع بیشتر بلغم در بدن آن‌ها جلوگیری نماید؛ بنابراین در زیر نکاتی برای صرف بهترین صبحانه برای بلغمی ها آورده‌ایم.

مواد خوراکی مناسب برای صبحانه مزاج بلغمی

 • تخم مرغ عسلی یا تخم مرغ که به طور کامل سفت ویا برشته نشده باشد.
 • مصرف پنیر به همراه گردو، زیره یا سیاه‌دانه و عدم مصرف آن به صورت تنها
 • مصرف بسیار کم شیر گرم شده، حتماً با مقدار کمی عسل یا گلاب
 • انواع نان همچون نان سنگک و عدم مصرف نان جو
 • مصرف خامه و سرشیر گاوی، تنها به مقدار بسیار محدود و کم و حتماً به همراه عسل ویا مربای سیب یا زنجبیل
 • ارده کنجد همراه با عسل و یا شیره انگور

نکات مهم در بهترین صبحانه برای بلغمی ها

همانطور که در بخش قبلی گفته شد، افرادی با مزاج بلغمی بهتر است از مصرف چای، قهوه و نسکافه برای صبحانه پرهیز کنند و یا مقدار آن را بسیار محدود نمایند. همچنین مصرف مواد لبنی برای افراد با مزاج بلغمی ممنوع است؛ مگر اینکه با مصلح‌هایی که در بخش قبل گفته شد، مصرف شوند.

 

رژیم لاغری برای بلغمی مزاجها

 

رژیم لاغری برای بلغمی مزاج‌ها

هر یک از طبع ها چنانچه مواد خوراکی مناسب مزاج خود را مصرف کنند و از مواد غذایی که آنها سازگاری ندارد، دوری کنند؛ می‌‌توانند به وزن ایده آل خود برسند. باوجود اینکه این مسئله نیازمند تلاش بسیاری برای کنترل رژیم غذایی است؛ اما می‌توان آن را یک روش برای لاغری سریع بلغمی ها دانست به همین دلیل در یک رژیم لاغری برای بلغمی مزاج‌ها، باید از تمام خوراکی‌هایی که در بخش‌های قبلی گفته شد، دوری کنند و یا آن را با مصلح خود مصرف نمایند. همچنین مصرف برخی از مواد غذایی برای لاغری سریع بلغمی ها مناسب هستند که می‌توانند در رژیم غذایی روزانه خود داشته باشند.

بلغمی ها چه بخورند ؟!

 • گوشت شتر، گوسفند، کبوتر، سار و گنجشک
 • ادویه جات گرم شامل هل، دارچین، زنجبیل، زیره، زعفران، زنیان، سیر، موسیر و خردل
 • سبزیجاتی همچون کرفس، نعناع، ریحان، جعفری، ترخون و مرزه
 • انواع کلم
 • مارچوبه
 • گردو
 • قدومه شیرازی
 • لیمو ترش
 • گندم
 • نخود
 • کدو حلوایی

 

لاغری سریع بلغمی ها

 

سبک زندگی مناسب برای لاغری سریع بلغمی ها

در فصل زمستان و همچنین در مکان‌های مرطوب، غلبه بلغم افزایش پیدا می‌کند و برای همین مصرف غذاهایی که برای مزاج بلغمی مناسب نیست، باید بسیار محدود شود و حتما همراه با مصلح خورده شوند تا طبع مواد غذایی سرد، معتدل گردد. همچنین خوابیدن، پس از مصرف غذا، سبب تجمع بلغم در بدن می‌شود؛ علاوه‌بر این بهتر است وعده ناهار برای افراد با مزاج بلغمی، سبک باشد و به هیچ وجه پس از مصرف ناهار نخوابند.

چنانچه بلغم در بدن تجمع پیدا کند، طب سنتی استفاده از بادکش و روغن گرم را پیشنهاد می‌نماید. می‌توان با انجام هفت جلسه بادکش به پاکسازی خون از بلغم کمک نمود و انواع درد و رنج ناشی از تجمع بلغم را کاهش داد. همچنین در ناحیه‌ای که به دلیل تجمع بلغم احساس درد زیادی وجود دارد؛ می‌توان از ماساژ روغن گرم برای به جریان انداختن آن استفاده کرد.

 

رژیم غذایی و کاهش وزن

 

رژیم غذایی و کاهش وزن

برای داشتن رژیم غذایی کاهش وزن و لاغری، علاوه‌بر شناسایی طبع و پیروی از قوانین مزاج شناسی در طب سنتی، باید از یک مشاور تغذیه مجرب برای دریافت رژیم لاغری اصولی کمک گرفت. رژیم لاغری اصولی، رژیم غذایی است که متناسب با ویژگی‌های شخصی شما باشد و بتوانید انواع مواد مغذی را از آن جذب کنید. برای دریافت چنین رژیم لاغری، همین حالا بر روی رژیم لاغری من کلیک کنید تا رژیم لاغری بهاره غفاری را دریافت کنید. بهاره غفاری یک مشاور حرفه‌ای مورد تایید وزارت بهداشت است که نه‌تنها برای تناسب اندام، بلکه برای حفظ و ارتقای سلامتی به شما کمک می‌کند‌. برای آشنایی بیشتر با بهاره غفاری بر روی غفاری دایت کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط
مشاهده بیشتر
آشنایی با بی ‌اشتهایی عصبی و درمان این بیماری!
آشنایی با بی ‌اشتهایی عصبی و درمان این بیماری!
بی ‌اشتهایی عصبی یا بیماری آنورکسیا، برخلاف آنچه در باور عموم شکل گرفته است، نوعی ...
آب سرد و همه آنچه باید برای سلامتی بدانید!
آب سرد و همه آنچه باید برای سلامتی بدانید!
بسیاری از افراد تنها می‌توانند با آب با دمای بالا دوش بگیرند و برخی دیگر حتی در زمس...
دفع سودا با دمنوش‌های دفع سودا !
دفع سودا با دمنوش‌های دفع سودا !
در طب سنتی چهار نوع طبع وجود دارد که شامل سرد و خشک، سرد و تر، گرم و خشک و گرم و تر هس...
دیدگاه کاربران

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه