درمان قطعی زانو درد چیست + معرفی روش های درمان

درد زانو عارضه ای شایع است که افراد در هر سنی را درگیر خود می کند. درد زانو ممکن است در نتیجه آسیب دیدگی هایی مانند پارگی رباط یا پارگی غضروف رخ دهد. درمان قطعی زانو درد چیست + معرفی روش های درمان
 وضعیت هایی مانند  آرتروز ، نقرس و عفونت نیز می تواند باعث درد زانو شود. بسیاری از انواع درد جزئی در زانو به خوبی با اقدامات اولیه خودمراقبتی به صورت خانگی قابل درمان و تسکین هست. فیزیوتراپی و زانوبند نیز می توانند به تسکین درد زانو در موارد خفیف کمک شایان کنند. اما در برخی موارد حاد و بغرنج، ممکن است زانوی شما نیاز به جراحی داشته باشد. بنابراین در صورت عدم بهبود در مدت زمان کوتاهی پس از حادثه، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

مهم‌ ترین علت‌ های زانو درد 

زانو درد به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. در ادامه رایج‌ترین بیماری‌ها و مشکلات زانو معرفی شده‌اند. 
 
آرتروز زانو: یکی از رایج‌ترین مشکلات زانو، آرتروز است که برای افراد در سنین مختلف اتفاق می‌افتد. برای درمان این مشکل نیز بنا به شدت آن، درمان‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود. 
آسیب دیدگی رباط: این مشکل مخصوصا برای ورزشکاران در حین انجام ورزش اتفاق می‌افتد. آسیب دیدگی رباط می‌تواند باعث ایجاد ناپایداری در عضلات زانو شود. این مشکل در انواع مختلفی مانند آسیب دیدگی رباط صلیبی قدامی، رباط صلیبی خلفی، رباط طرفی داخلی و رباط طرفی خارجی اتفاق می‌افتد. 
آسیب دیدگی غضروف یا پارگی مینیسک: این نوع آسیب دیدگی نیز در افراد با سنین مختلف اتفاق می‌افتد و از شایع‌ترین دلایل زانو درد است. 
نقرس: از دلایل غیرمعمول برای زانو درد است اما افرادی که مبتلا به نقرس هستند ممکن است در ادامه با مشکلاتی مانند زانودرد نیز روبرو شوند. 

علائم زانو درد 

محل و شدت درد زانو بسته به علت مشکل ممکن است متفاوت باشد. علائم و نشانه هایی که گاهی اوقات با درد زانو همراه هستند عبارتند از:

 • تورم و سفتی
 • قرمزی و گرما در لمس
 • ضعف یا بی ثباتی
 • سر و صدا کردن و یا احساس خرد شدن زانو
 • ناتوانی در راست کردن کامل زانو

تشخیص زانو درد 

در طول معاینه فیزیکی، پزشک احتمالاً:

 • زانوی بیمار را از نظر تورم، درد، حساسیت، گرما و کبودیِ قابل مشاهده بررسی می کند
 • بررسی می کند تا ببیند که می تواند قسمت پایینی پا را در جهات مختلف حرکت دهید یا نه.
 • مفصل را فشار داده یا می کشد تا یکپارچگی ساختارهای زانوی شما ارزیابی شود.

عکس زانو درد

آزمایشات تصویر برداری زانو درد

در برخی موارد، پزشک ممکن است آزمایشاتی مانند موارد زیر را تجویز کنند:

 • عکس برداری با اشعه ایکس

پزشک ممکن است در ابتدا عکس برداری با اشعه ایکس اشعه را توصیه کند، که می تواند به تشخیص شکستگی استخوان و بیماری مفصلی تحلیل برنده کمک کند.

 • اسکن توموگرافی ( CT اسکن)

سی تی اسکن می تواند به تشخیص مشکلات استخوانی و شکستگی های ظریف کمک کند. نوع خاصی از سی تی اسکن می تواند درد زانوی ناشی از نقرس را به طور دقیق شناسایی کند حتی در شرایطی که مفصل ملتهب نباشد.

 • سونوگرافی

این فناوری از امواج صوتی برای تولید تصاویر در زمان واقعی از ساختارهای بافت نرم درون و اطراف زانوی شما استفاده می کند.

 • تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)

از امواج رادیویی و یک آهنربا قدرتمند برای ایجاد تصاویر سه بعدی از داخل زانو استفاده می کند. این آزمایش به ویژه در آشکار سازی آسیب های بافت های نرم مانند رباط ها، تاندون ها ، غضروف ها و عضلات بسیار مفید است.

برای آشنایی با خاصیت هایی ک رازیانه برای زنان و مردان دارد پیشنهاد میشود مقال  خواص رازیانه چیست؟! را مطالعه نمایید.

درمان زانو درد

روش‌ های درمان زانو درد

 • سبک زندگی و درمان های خانگی

داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم (Aleve) ممکن است به تسکین درد زانو کمک کنند.برخی از افراد با مالیدن کرم های حاوی ماده بی حسی مانند لیدوکائین یا کپسایسین، زانوی آسیب دیده را تسکین می دهند.اقدامات خودمراقبتی برای زانوی آسیب دیده شامل موارد زیر است:

 • استراحت

 فعالیت های روزانه خود را کم کنید تا فشارهای مکرر روی زانوی خود را کاهش دهید. به جراحت زانوی خود فرصت دهید تا بهبود یابد و از آسیب بیشتر  آن جلوگیری کند. یک یا دو روز استراحت ممکن است تمام نیاز شما برای درمان آسیب دیدگی جزئی را فراهم کند. آسیب شدیدتر احتمالاً به زمان بهبودی بیشتری نیاز دارد.

 • یخ

یخ هم درد و هم التهاب را کاهش می دهد. یک کیسه با تکه های یخ به خوبی درد شما را تسکین می دهد. همچنین می توانید از کیسه یخ پیچیده شده در یک حوله نازک برای تسکین درد خود استفاده کنید. اگرچه یخ درمانی به طور کلی بی خطر و موثر است ، به دلیل خطر آسیب به اعصاب و پوست ، هر بار بیش از 20 دقیقه از یخ استفاده نکنید.

اگر میخواهید با کدو تنبل و خواص معجزه آسای آن آشنا شوید میتوانید به مقاله خواص کدو حلوایی مراجعه نمایید.

درمان قطعی زانو درد
 • حرارت

 با استفاده از یک کیسه حرارتی یا بطری آب گرم در ناحیه دردناک زانوی خود، می توانید درد خود را تسکین دهید.

 • فشرده سازی

 این مسئله به جلوگیری از تجمع مایعات در بافت های آسیب دیده کمک می کند و تراز و ثبات زانو را حفظ می کند. به دنبال یک باند فشاری سبک و چسبنده باشید. باید به اندازه کافی محکم باشد تا بتواند از زانوی شما بدون تداخل در گردش خون محافظت کند.

 • ارتفاع دادن

 برای کمک به کاهش تورم، سعی کنید پای آسیب دیده خود را روی بالش قرار دهید یا بر روی یک تختخواب نشسته باشید.در صورت تداوم درد می توانید راه های دیگر را نیز امتحان کنید؛ از جمله داروهای شیمیایی و یا نهایتا درمان پزشکی و عمل جراحی. در ادامه به آن ها پرداخته می شود:

 • داروها

اگر زانو درد شما از شرایطی مانند آرتریت روماتوئید یا نقرس حاصل شده باشد، پزشک می تواند داروهایی برای کمک به تسکین درد و درمان برای شما تجویز کند.

 • استفاده از کفش و کفی طبی
یکی از مشکلاتی که باعث ایجاد زانو درد می‌شود، بیماری استئو آرتریت است. این بیماری با آسیب رساندن به زانو درد زیادی را به همراه خواهد داشت. با استفاده از کفی و کفش‌های طبی مناسب می‌توانید درد زانو را تا حد زیادی کاهش داده و شرایط بهتری برای راه رفتن خود فراهم کنید. 
 • درمان

بسته به اینکه دقیقاً چه چیزی باعث درد زانوی شما می شود، روش های درمانی متفاوت خواهد بود. تقویت عضلات اطراف زانوی شما باعث پایداری بیشتر آن می شود. پزشک شما ممکن است فیزیوتراپی یا انواع مختلف تمرینات تقویتی را براساس شرایط خاصی که باعث درد شما شده است ، توصیه کند.اگر از نظر جسمی فعال هستید یا ورزش می کنید، ممکن است به تمریناتی برای اصلاح الگوی حرکتی که ممکن است روی زانوها تأثیر بگذارد و ایجاد روش خوب در حین ورزش یا فعالیت، نیاز داشته باشید. ورزش برای بهبود انعطاف پذیری و تعادل شما نیز مهم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه گلودرد پیشنهاد می شود مقاله درمان گلودرد را مطالعه کنید.

ویتامین برای زانو درد

 • تزریق

در برخی موارد ، پزشک ممکن است تزریق دارو یا سایر مواد را مستقیماً به مفصل شما پیشنهاد دهد. اگر درد بیمار با مصرف دارو‌های مسکن خوراکی کاهش نیابد و این دارو‌ها برای التهاب زانو مفید نباشند، تزریق کورتیکو استروئید توصیه می‌شود. این دارو جایگزینی برای دارو‌های مسکن است و می‌توان علائم التهاب را تا حد زیادی کاهش دهد. افراد می‌تواند از تزریق این دارو برای سه تا چهار بار در سال استفاده کنند. علاوه بر آن تزریق هیالورونیک اسید نیز انجام می‌شود. این ماده به صورت طبیعی در بدن تولید می‌شود و برای درد‌های مختلف زانو و لگن مفید است. البته برای تزریق حتماً باید از پزشک مشورت‌های لازم را دریافت کنید. 

 • کاهش وزن
با افزایش وزن میزان فشار وارد شده به زانو بسیار افزایش می‌یابد. به همین دلیل افرادی که دارای درد زانو هستند می‌توانند با ثابت نگه داشتن وزن یا کاهش آن در صورت داشتن اضافه وزن، درد زانوی خود را تا حد زیادی کاهش دهند. کاهش وزن با کاهش فشار وارد شده بر زانو تأثیر زیادی در بهبود وضعیت بیمار و کاهش علائم آن خواهد داشت. 
 • عمل جراحی

اگر آسیب دیدگی ای دارید که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد ، معمولاً انجام فوری عمل ضروری نیست. قبل از تصمیم گیری ، جوانب مثبت و منفی هر دو روش توانبخشی غیر جراحی و بازسازی جراحی را در نظر بگیرید. در صورت انتخاب جراحی، گزینه های شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • جراحی آرتروسکوپی

 بسته به آسیب دیدگی شما ، پزشک شما می تواند آسیب مفصلی شما را با استفاده از یک دوربین فیبر نوری و ابزارهای باریک و بلند که فقط از طریق چند برش کوچک در اطراف زانوی شما قرار داده شده است ، بررسی و ترمیم کند.

 • جراحی تعویض جزئی زانو

 در این روش ، جراح شما فقط آسیب دیده ترین قسمت زانوی شما را با قطعات ساخته شده از فلز و پلاستیک جایگزین می کند. جراحی را معمولاً می توان از طریق برش های کوچک انجام داد ، بنابراین احتمالاً شما نسبت به جراحی تعویض کامل زانوی خود، سریعتر بهبود می یابید.

 • فیزیوتراپی برای درمان زانو درد
 
فیزیوتراپی و انجام ورزش‌های اصولی می‌تواند در بهبود شرایط زانو بسیار مؤثر باشد. فیزیوتراپی برنامه‌ای جامع برای درمان تمام قسمت‌ها مانند عضله، اعصاب، مفصل و رباط در اختیار فرد قرار می‌دهد. با کمک این درمان‌های خاص، عملکرد زانو بهبود یافته و عملکرد نامناسب عضلات تقویت می‌شود. از انواع مختلف تمرین‌های کششی و تقویتی برای توان بخشی زانو استفاده می‌شود. این ورزش‌ها در درمان زانو درد اهمیت و جایگاه بسیار مهمی دارند. 
 • لیزر درمانی
در لیزر درمانی از طول موج خاصی برای بافت‌های زانو استفاده می‌شود که می‌تواند روند بهبود درد زانو را سرعت بخشیده و برای درمان بسیار مؤثر باشد. لیزر درمانی معمولاً برای افرادی استفاده می‌شود که از چندین مشکل در زمینه زانو رنج می‌برند. با کمک لیزر امکن کاهش درد‌های مختلف، التهاب و ورم، اسپاسم عضلانی و ... وجود دارد. پرتو لیزر به صورت مستقیم بر روی ناحیه آسیب دیده استفاده می‌شود. میزان نفوذ این پرتو به اندازه 2 تا 5 سانتی‌متر است و پس از عبور از پوست توسط بافت‌های موردنظر جذب می‌شود. به این صورت رویداد‌های مختلفی در سلول‌ها آغاز شده و بسیاری از مشکلات زانو بهبود می‌یابند. در واقع میزان متابولیسم درون سلولی در این درمان افزایش می‌یابد. 

مهم‌ ترین تمرین‌ ها برای کاهش درد زانو

شاید تمرین‌های حرکتی نتوانند به خودی خود مشکل زانوی شما را برطرف کنند، اما استفاده از این روش‌ها می‌تواند به مرور زمان درد زانو را کاهش داده و به برطرف کردن مشکلاتی مانند سفتی و ورم مفاصل کمک کند. تمرین‌های حرکتی مفید می‌توانند دامنه حرکتی مفاصل را بازیابی کنند. علاوه بر آن با تقویت عضلات از مفاصل حمایت و پشتیبانی می‌کنند. داشتن عضلات قوی می‌تواند شوک‌های وارد شده به مفصل را جذب کرده و شرایط بهتری برای زانو‌ها رقم بزنند. 
 
گرما و سرما درمانی 
 
گرما و سرما درمانی به عنوان روش‌های بسیار مفید و تأثیر‌گذار در کاهش درد، قرمزی و تورم و افزایش میزان انعطاف عضلات هستند. معمولاً در سه روز اول سرما کاربرد بیشتری دارد. سرما درمانی ماندگاری بیشتری دارد. گرما درمانی زودتر اثر می‌کند اما ماندگاری آن نیز کمتر است. بسته به تمایل می‌توانید از هر کدام از روش‌ها استفاده کنید. استفاده از کمپرس سرد یا گرم باید حداقل روزی دوبار و هر بار به مدت 15 دقیقه انجام شود. در برخی از مشکلات نیز استفاده از هر دو روش پیشنهاد می‌شود.

برای دانستن درباره خواص عناب برای زنان، کبد و کلیه و اینکه عناب چه عوارضی دارد.میتوانید به مقاله خواص عناب خشک مراجعه نمایید.

 


دیدگاه کاربران
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4 از 5 (4 نظر)

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه