معرفی بهترین و پرطرفدارترین رژیم لاغری دنیا 2022

پرطرفدارترین رژیم لاغری کدام است؟ شاید این مهم‌ترین و بنیادی‌ترین سؤالی باشد که همه ما برای کاهش وزن خود دنبال پاسخ شایسته‌ای برای آن می‌گردیم. در این مقاله قرار است تا ۷ تا از بهترین رژیم لاغری دنیا را به شما معرفی کنیم پس از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

بهترین رژیم های لاغری دنیا

بهترین رژیم لاغری

1. رژیم کم کربوهیدرات غذای کامل 

رژیم کم کربوهیدرات که به نوعی یک غذای کامل برای افراد است هدف‌اش را روی لاغر کردن و همچنین ارتقای سلامتی و کم کردن خطر ابتلا به بیماری قرار داده است. در واقع این رژیم انعطاف‌پذیری زیادی دارد و به شما این توانایی را می‌دهد تا بسته به هدف‌تان بتوانید میزان کربوهیدرات دریافتی بدنتان را تنظیم کنید. این رژیم غذایی از نظر گوشت، ماهی، سبزیجات، تخم مرغ، میوه‌ها، چربی و مغز‌ها کاملاً غنی است. اما مقدار کمی هم نشاسته، غذا‌های فرآوری شده و انواع قند دارد. میزان کربوهیدرات دریافتی در این رژیم بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم است که به دو منظور، برای نگهداری وزن فعلی و برای انجام ورزش‌های مکرر با شدت زیاد طراحی شده است.
رژیم مدیترانه‌ای

2. رژیم مدیترانه‌ ای 

پرطرفدارترین رژیم لاغری محسوب می‌شود. یکی از بهترین رژیم غذایی برای لاغری نوع مدیترانه‌ای نان است. این رژیم همچنین برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی بسیار مفید است. در رژیم غذایی مدیترانه‌ای استفاده از سبزیجات و میوه‌ها به وفور توصیه می‌شود البته استفاده از ماهی و همچنین لبنیات و حبوبات در کنار روغن زیتون فرابکر گزینه‌های مطلوبی محسوب می‌شوند.
رژیم غذایی غلات سبوس‌دار که دارای کربوهیدرات بسیار زیادی هستند ممنوع می‌شود و برخلاف رژیم غذایی کم کربوهیدرات بیشتر روی مصرف ماهی‌های چرب به جای گوشت قرمز و استفاده از روغن زیتون به جای چربی‌هایی مثل کره تأکید می‌شود. 

برای آشنایی با رژیم مدیترانه ای میتوانید به مقاله نوشته شده غفاری دایت با عنوان رژیم غذایی مدیترانه ای مراجعه نمایید.

بهترین رژیم لاغری دنیا

3. رژیم غارنشینی 

یکی دیگر از مؤثرترین رژیم لاغری دنیا رژیم پالئو یا غارنشینی است منجر به کاهش وزن و همچنین بهبود سلامت عمومی فرد می‌شود و می‌توان گفت در واقع یکی از محبوب‌ترین رژیم‌های غذایی در جهان است. تمرکز این رژیم بر روی غذا‌های فرآوری نشده است که به اعتقاد برخی از متخصصان در دسترس اجداد غارنشین ما بوده است. رژیم غذایی پالئو به عنوان بهترین رژیم غذایی دنیا شناخته می‌شود از این نظر که تأکیدی بر روی خوردن غذا‌های سازگار با بدن دارد.
مطالعات کوچک نشان داده که این رژیم غذایی می‌تواند باعث کاهش وزن، کاهش قند خون و همچنین بهبود عوامل مضر برای سلامتی قلبی می‌شود. این رژیم غذایی کم کربوهیدرات نیست اما در عمل تمایل دارد که به این سمت برود. تأکید این رژیم غذایی به استفاده از مصرف گوشت غذا‌های دریایی میگو سبزیجات و همچنین مغز هاست. در این رژیم غذایی به صورت سختگیرانه‌ای بر استفاده از شکر، حبوبات، محصولات لبنی و غلات می‌شود. 
برای آشنایی با غذاهای کم کالری پیشنهاد میشود به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.
رژیم وگان

4. رژیم وگان 

رژیم وگان در دهه گذشته به صورت فوق‌العاده‌ای محبوبیت پیدا کرده و در واقع در لیست ۷ تا از بهترین رژیم لاغری ما قرار گرفته است. این رژیم به عنوان یکی از پرطرفدارترین رژیم لاغری و سایر رژیم‌هایی که گفته شد منجر به کاهش وزن، بهبود سلامت قلب و کنترل بهتر قند خون می‌شود. رژیم غذایی وگان تأکید بر استفاده از غذا‌های گیاهی را در اولویت کار قرار داده و کلیه محصولات حیوانی را حذف می‌کند.

رژیم سیب می تواند به شما کمک کنند تا در طی پنج روز حدود ۳ کیلوگرم وزن کم کنید. برای مطالعه درباره این رژیم به مقاله  رژیم سیب مراجعه نمایید.

رژیم فاقد گلوتن

5. رژیم فاقد گلوتن 

رژیم غذایی بدون گلوتن مخصوص افرادی است که این توانایی را ندارند تا گلوتن موجود در گندم جو تحمل کنند این رژیم غذایی تأکید بر روی منابعی برای تغذیه دارد که به صورت طبیعی فاقد گلوتن هستند. توجه کنید که هله هوله‌های بدون گلوتن هنوز هم هله‌هوله محسوب می‌شوند. 

پیشنهاد می‌شود اگر به دنبال برنامه غذایی مناسب برای بدنسازی خود هستید به مقاله نوشته شده ما با عنوان برنامه غذایی بدن سازی مراجعه نمایید.

بهترین رژیم غذایی دنیا

6.رژیم کتوژنیک 

رژیم لاغری کتوژنیک یا کتو نوع دیگری از رژیم غذایی است که در آن غذا‌های پرچرب و با کربوهیدرات کم کنار گذاشته می‌شود. هدف از این رژیم پایین نگه داشتن وزن بدن و رسیدن به یک وضعیت متابولیکی به اسم کتوز است. در وضعیت کتوز سطح انسولین موجود در خون پایین می‌یابد و بدن این توانایی را دارد تا مقدار زیادی اسید چرب از ذخایر خود را آزاد کند و در آنجا به کتون تبدیل می‌شوند. کتون هم در واقع یک مولکول محلول در آب است که می‌توانند از سد خونی مغزی به راحتی رد شود و انرژی مغز را تأمین کند.
رژیم کتو به طور سنتی برای درمان صرع مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین می‌تواند سایر اختلالات عصبی و مشکلات متابولیکی مانند دیابت نوع دو را هم بهبود بخش است. برنامه غذایی این رژیم معمولاً به کمتر از ۵۰ روز و گاهی اوقات به ۲۰ تا ۳۰ روز محدود می‌شود یک رژیم کتوژنیک شامل غذا‌های پر پروتئین و پر چرب است.
اگر درباره رژیم غارنشینی اطلاعاتی ندارید و میخواهید با این رژیم آشنا شوید به مقاله نوشته شده ما با عنوان  رژیم پالئو  مراجعه نمایید.
بهترین رژیم غذایی برای لاغری

7. رژیم لاغری اتکینز 

رژیم لاغری اتکینز معروف‌ترین برنامه غذای کم کربوهیدرات است. در حالی که خوردن چربی زیاد و پروتئین زیاد در کلیه رژیم‌های غذایی بالا نفت می‌شود در این رژیم شما آزاد هستید که از این منابع استفاده بکنید.
 
این رژیم غذایی به چهار مرحله عمده تقسیم می‌شود که عبارتند از: 
 

 • مرحله ۱: القا. به مدت دو هفته باید مقداری کمتر از ۲۰ گرم کربوهیدرات مصرف کنیم. 
 • مرحله ۲: متعادل‌سازی. کم کم میوه و آجیل و سبزیجات کم کربوهیدرات را به برنامه غذایی‌تان اضافه کنید. 
 • مرحله ۳: تنظیم دقیق. با نزدیک شدن به هدف وزنی که برای خود مشخص کردید می‌توانید کربوهیدرات را افزایش دهید تا روند کاهش وزن کنترل اتفاق بیفتد. 
 • مرحله ۴: نگهداری. در این مرحله به اندازه‌ای که برای بدن فرد قابل تحمل است باید کربوهیدرات‌ های سالم استفاده کند و البته باید به مقداری باشد که وزن از دست رفته مجدد برنگردد. 

اگر میخواهید درباره رژیم دکتر اتکینز بدانید میتوانید وارد مقاله نوشته شده ما با عنوان  رژیم اتکینز شوید و مطالب کاملی درباره آن را مطالعه نمایید.

موثر ترین رژیم لاغری دنیا

 

نمودار میزان مصرف مرجع(RI)

نمودار میزان مصرف مرجع (RI)، مقادیر روزانه توصیه شده برای یک فرد بالغ متوسط ​​ ​​را نشان می دهد تا به رژیم غذایی سالم و متعادل برای حفظ و نه کاهش وزن سریع یا افزایش وزن برسد. بنابراین از این نمودار فقط به عنوان راهنمای کلی می تواند استفاده کرد.میزان مصرف مرجع در این برنامه غذایی برای کاهش وزن برای چربی های اشباع، قندها و نمک در حداقل مقدار قرار دارد. در مورد کربوهیدارت ها و پروتئین ها، مقادیر روزانه ای وجود دارد که شما باید به آنها برسید. برای مصرف مواد مغذی مانند فیبر، هیچ مرجع روزانه ای وجود ندارد. اما کارشناسان بهداشت پیشنهاد می کنند 30 گرم در روز مصرف کنیم.

مصرف مرجع (RI) برای زنان

مقادیر زیر به عنوان متوسط مصرف مرجع روزانه برای زنان مد نظر هست: وزن 

 1. انرژی - 2000 کیلو کالری
 2. پروتئین - 50 گرم
 3. کربوهیدرات - 260 گرم
 4. شکر - 90 گرم
 5. چربی - 70 گرم
 6. اشباع - 20 گرم
 7. نمک - 6 گرم

مصرف مرجع (RI) برای زنان

 • کربوهیدرات ها
 1.  مانند غلات/برنج/ماکارونی/سیب زمینی
 2. اندازه واحد: مشت گره شده شما

در هر وعده غذایی اصلی 1 واحد قرار دهید و مطمئن شوید بیش از ¼ بشقاب شما را پر نمی کند

 • پروتئین ها

 1. مانند گوشت/مرغ/ماهی/توفو/حبوبات
 2. اندازه واحد: کف دست شما
 3. سعی کنید در هر وعده غذایی یک واحد غذایی داشته باشید.

 • پنیر
 1. اندازه واحد: 2 بند انگشت شست
 2. به عنوان میان وعده یا بخشی از وعده غذایی میل کنید
 • آجیل/دانه ها
 1. اندازه واحد: 1 دست بسته
 2. به عنوان میان وعده یا بخشی از وعده غذایی میل کنید
 • کره /کره آجیل ها

 1. اندازه واحد: نوک انگشت شست شما
 2. بیش از 2 یا 3 بار در روز خورده نشود.
 • ذرت بوداده/ترد

 1. اندازه واحد: 2 دست بسته
 2. به عنوان میان وعده/غذا میل کنید

وعده های غذایی بهترین رژیم لاغری

 • صبحانه

سوخت و ساز بدن خود را با استفاده از خوردن پروتئین در صبح فعال کنید و این مواد را از بین تخم مرغ، ژامبون بدون چربی یا لبنیات انتخاب کنید. ما کالری بیشتری برای هضم پروتئین می سوزانیم تا کربوهیدرات. لذا با صبحانه ای پروتئینی ، سوخت و ساز بدن خود را افزایش می دهید و چون پروتئین شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه می دارد ، بقیه روز کالری کمتری می خورید.هر کاری که می کنید، صبحانه را حذف نکنید زیرا قند خون شما در طول روز افت خواهد کرد و این بدان معناست که در طول روز غذاهای اشتباهی و پرخوری را تجربه خواهید کرد. به یاد داشته باشید که صبحانه سهم مهمی در مصرف روزانه شما دارد و نقش مهمی در حفظ وزن سالم شما ایفا می کند.

--دستور العمل های صبحانه پروتئینی:

 1. پنکیک پروتئین اسفناج
 2. تخم مرغ پخته شده با قارچ با گوجه فرنگی خرد شده
 3. ماهی قزل آلا دودی و تورتیلا ماسکارپونه
 4. کاسه صبحانه گلابی و زغال اخته
 5. املت توت
 6. املت تخم مرغ و گوجه فرنگی

برای دانستن درباره رژیم کتوژنیک و اینکه کدام بهتر است کتوژنیک یا کتوپلاس به مقاله رژیم کتوژنیک مراجعه نمایید.

صبحانه

 • میان وعده صبحگاهی

خوردن نیم چاشت صبحگاهی اغلب به مدیریت سطح قند خون شما کمک می کند. هر کدام از میان وعده ها را با گزینه های مغذی پر کنید. بیسکویت های صبحگاهی پر شکر را نان های جو دوسر که با کره بادام زمینی یا مغز بادام و موز مخلوط شده اند عوض کنید.

--میان وعده های انرژی زا:

 1. کره بادام زمینی
 2. نان جو دوسر همراه با مغز گردو/ بادام و موز
 3. غلات لوبیا ، فتا و گیاهان دارویی

 

 • ناهار

ناهار را ترکیبی از پروتئین بدون چربی و کربوهیدرات های نشاسته دار مصرف کنید. غذاهای غنی از کربوهیدرات انرژی را تأمین می کنند و بدون آنها به احتمال زیاد در اواسط بعدازظهر از گرسنگی رنج خواهید برد. حتما از غلات سبوس دار با فیبر بالا استفاده کنید که به شما در مدیریت خوردن غذاهای عصرانه کمک خواهد کرد.

--دستور غذای پروتئین و کربوهیدرات ناهار:

 1. ساندویچ مرغ سزار
 2. ساندویچ پنیر خامه ای و فلفل
 3. ساندویچ نان چاودار با ماهی
 4. مرغ / لبنیات کم چرب و همچنین سالاد فراوان
 5. نان تست سبوس دار با لوبیای پخته
 6. ماهی قزل آلا و پیازچه
 7. نودل سبوس دار سبزیجات
 8. ماهی قزل آلا دودی وکینوا
 9. سالاد کینوا ماهی تند
 10. استیک و کلم بروکلی

-ناهار

 • عصرانه (میان وعده)

هوس شیرینی و نیاز به انرژی خود در بعدازظهر را با میوه ارضا کنید. یک مشت میوه خشک همراه با آجیل یا دانه های بدون نمک، پروتئین و چربی های سالم را فراهم می کند تا شما را تا شام سیر نگه دارد.شکلات یا غلات خود را با یک مشت سیب خشک با چند عدد بادام یا گردو عوض کنید. میوه خشک چهار برابر شیرین تر از معادل تازه آن است  که اگر بعدازظهر، برنامه یک کلاس ورزشی یا باشگاه بدنسازی داشته باشید، بسیار عالی است. ترکیب میوه های خشک با آجیل به تثبیت انتشار قندهای آنها کمک می کند تا مدت بیشتری انرژی داشته باشید.

--عصرانه/ میان وعده های مفید:

 1. خرما و گردو
 2. مخلوط بادام ، کشمش و ذرت بوداده

 • شام

برای شام، کربوهیدرات ها را حذف نکنید آنها چربی کمی دارند ، سرشار از فیبر هستند و به شما در آرامش شام کمک می کنند. کربوهیدرات ها را با برخی از چربی های ضروری سالم ترکیب کنید، چربی هایی که در ماهی های چرب مانند ماهی آزاد ، ماهی ساردین و همچنین آجیل ، دانه ها و روغن آنها پیدا می کنید. بدن شما می تواند از این چربی های سالم به همراه پروتئین برای بازسازی و ترمیم استفاده کند، که برای حفظ سلامت پوست و مو مهم است.

نصف بشقاب شام خود را با انواع رنگارنگ سبزیجات یا سالاد پر کنید.

دستور العمل های شام مغذی:

 1. بشقاب سبزیجات و ماهی قزل آلا
 2. ماهی تن با ادویه های تند
 3. خورشت مرغ مکزیکی با کینوا و لوبیا
 4. میگو و  برنج قهوه ای و سبزیجات
 5. گوجه فرنگی و مرغ خرد شده
 6. عدسی
 7. گوشت گوسفند و کدو سبز
 8. پنه مکزیکی با آووکادو
 9. برنج کلم بروکلی
 
برای مطالعه 10 مورد از روش های لاغری درباره بهترین روش های لاغری به مقاله نوشته شده غفاری مراجعه نمایید.
 
نتیجه‌ گیری
 
از اینکه تا انتهای مقاله بهترین رژیم لاغری همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم و امیدواریم مطالبی که در در این مقاله با شما به اشتراک گذاشتیم برایتان مفید بوده باشد. اما توجه داشته باشید که حتی بهترین رژیم لاغری دنیا هم باید زیر نظر پزشک متخصص و مشاور تغذیه انجام شود. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که پس از مطالعه پرطرفدارترین رژیم لاغری با توجه به مطالبی که گفته شد حتماً با یک پزشک مشورت کنید تا بهترین رژیم غذایی دنیا با توجه به متابولیسم بدن شما برایتان تعیین شود. 


برای کاهش، افزایش یا تثبیت وزن؛ با کلیک بر روی رژیم آنلاین من، رژیم اختصاصی خود را دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی غفاری دایت کلیک نمایید.

 
 

خرید رژیم لاغری

کلمات کلیدی : بهترین رژیم لاغری /

دیدگاه کاربران

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه