از خواص خیار چنبر تا مضرات آن چه می دانید؟!

خیار چنبر یکی از انواع خیارها است که خیار چنبر عطر و مزه کمتری نسبت به خیار معمولی دارد و می‌تواند تا یک متر نیز ارتفاع بگیرد. خیار چنبر ظاهری متفاوت دارد و ظاهر هر کدام از خیارچنبر‌ها با دیگری متفاوت است. خیار چنبر به عنوان تصفیه کننده خاک از آلودگی‌های فلزات سنگین به حساب می‌آید.

در این مطلب از غفاری دایت که در ارتباط با خواص خیار چنبر است به بررسی مواردی از جمله خواص درمانی خیار چنبر، خواص خیار چنبر برای پوست، خواص خیار چنبر برای سنگ کلیه و مثانه، خواص خیارچنبر برای قلب‌ و چربی خون، خواص خیار چنبر برای دیابت، خواص خیار چنبر برای درمان یرقان، خواص خیار چنبر برای کاهش درد‌های سیاتیک، خواص خیار چنبر برای درمان ورم کلیه، خواص خیار چنبر برای نقرس، طبع خیار چنبر سرده یا گرم و در نهایت عوارض خیار چنبر می‌پردازیم.

از خواص خیار چنبر تا مضرات آن چه می دانید؟!

خواص خیار چنبر

خواص درمانی خیار چنبر

خیار چنبر از محبوب‌ترین انواع خیارها بین مردم تمام کشورهای جهان است. خیار چنبر یا خیار شنگ به رنگ سبز روشن است و از خانواده هندوانه و ملون است و دارای انحنای فراوان است. خیار چنبر و تخم خیار چنبر حاوی املاح و مواد معدنی فراوانی است و میزان مواد مغنی شده در این نوع از خیار بیشتر از سایرین است. طب سنتی از ریشه، میوه و برگ خیار چنبر برای درمان بیماری‌ها و حفظزسلامتی استفاده می‌کند. خواص خیار چنبر برای سلامتی فراوان است، از جمله خواص خیار چنبر می‌توان به مواردی از جمله کاهش قند خون و فشار خون، درمان نقرس، سلامت پوست، کاهش درد سیاتیک و دفع سموم و دفع سنگ‌های کلیه و مثانه اشاره کرد.

خیار چنبر خواص و فواید فراوانی دارد. ترکیب تخم خیار چنبر چنبر ساییده شده با آب و نوشیدن آن خواص آرام بخشی دارد. خیار چنبر منبعی غنی از  انواع ویتامین‌ها، کلسیم، اسید فولیک، آهن، فسفر، پتاسیم و روی است و خیار چنبر به عنوان تصفیه کننده خون محسوب می‌شود. در ادامه به بررسی برخی از خواص خیار چنبر می‌پردازیم.

 

خواص خیار چنبر برای پوست

یکی از خواص خیار چنبر این است که سطح آب خیار چنبر بسیار بالا است می‌تواند موجب نرمی،لطافت و شادابی پوست شود. خیار چنبر می‌تواند موجب رفع چین و چروک‌ها و خطوط موجود بر روی پوست شود. برای رهایی از شر تیرگی پوست می‌توانید از ماسک خیار چنبر استفاده کنید.

 

خواص خیار چنبر برای سنگ کلیه و مثانه

ادرارآوری از خواص خیار چنبر است که این خاصیت ادرارآوری خیار چنبر موجب می‌شود تا سنگ کلیه و سنگ مثانه خود به خود دفع شوند. همچنین یکی دیگر از خواص خیار چنبر این است که می‌تواند سوزش ادرار را درمان کند. در طب سنتی از تخم خیار چنبر برای درمان سوزاک استفاده می‌کنند.

 

خواص خیار چنبر برای قلب و چربی خون

مصرف خیار چنبر برای افرادی که درگیر ناراحتی‌های قلبی هستند توصیه می‌شود. یکی از خواص خیار چنبر چربی سوز بودن این خیار است که به علت داشتن این خاصیت مصرف خیار چنبر برای افراد مبتلا به چربی خون موثر و مفید خواهد بود.

 

خواص خیارچنبر برای دیابت

یکی از خواص خیار چنبر این است که می‌تواند موجب کاهش قند خون شود. به افراد دیابتی توصیه می‌شود که برای کاهش قند خون از خیار چنبر تلخ استفاده کنند.

 

خواص خیار چنبر برای درمان یرقان

یکی دیگر از خواص خیار چنبر دفع مواد زائد و سموم موجود از بدن است که از این طریق خیار چنبر می‌تواند در درمان بیماری یرقان موثر و مفید باشد. برای درمان یرقان به کمک خواص خیار چنبر باید بعد از صرف وعده غذای رژیمی خود خیار چنبر نبز بخورید.

 

خواص خیار چنبر برای کاهش درد‌های سیاتیک

یکی از راه‌های کاهش دردهای مفصلی و دردهای سیاتیک مصرف موضعی از خیار چنبر است. برای بهره‌مندی از این خواص خیار چنبر و تسکین درد‌ها سیاتیک باید خیار چنبر را رنده کنید و خیار چنبر رنده شده را با مقداری آرد جو و روغن کنجد مخلوط کنید و از این ترکیب برای تسکین درد‌های مفاصل و درد سیاتیک استفاده کرد. این ترکیب خیار چنبر، آرد جو و روغن کنجد را همانند پماد  روی موضع دردناک بگذارید و اجازه بدهید روی آن موضع بماند تا دردهای مفصلی و یا درد سیاتیک آن ناحیه تسکین پیدا کند.

 

خواص خیار چنبر برای درمان ورم کلیه

برای تسکین ورم کلیه و مجاری ادرار می‌توانید از خیار چنبر و آب کاسنی استفاده کنید. مصرف آب خیار چنبر و یا ترکیب شیره مغز خیار چنبر با آب کاسنی می‌تواند ورم کلیه را به سرعت تسکین دهد.

 

خواص خیار چنبر برای نقرس

یکی دیگر از خواص خیار چنبر این است که خیار چنبر حل کننده اسید اوریک و اورات است و به همین دلیل در درمان بیماری نقرس موثر و مفید است.  

طبع خیار چنبر سرده یا گرم

طبع خیار چنبر سرده یا گرم؟

پاسخ این سوال که طبع خیار چنبر سرده یا گرم بر اساس طب سنتی این است که طبع خیار چنبر سزد و تر است. مصلح خیار چنبر نمک و ادویهجاتی ازجمله رازیانه و زنیان است. همچنین مصطکی و انیسون را نیز از مصلح‌های خیار چنبر می‌دانند.

عوارض خیار چنبر

عوارض خیار چنبر

خیار چنبر نیز در کنار تمامی فواید و خواص خود در صورت استفاده بیش از حد از آن می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد. خانم‌های باردار در طول دوران بارداری خود باید از مصرف بیش از حد و افراطی خیار چنبر پرهیز کنند زیرا زیاده‌روی در مصرف خیار چنبر در این خانم‌ها موجب خون‌ریزی عادت ماهانه و سقط جنین می‌شود. افرادی که طبع آن‌ها دموی و صفرایی است می‌بایست در مصرف خیار چنبر دقت کنند زیرا ممکن است موجب بروز دل درد در آن‌ها شود. همچنین خیار‌های زرد از دسته خیار چنبر موجب بروز دل‌درد‌ می‌شود و توصیه می‌شود که از این خیار‌ها مصرف نشود. کسانی‌که معده و روده حساس دارند بهتر است که از مصرف خیار چنبر پرهیز کنند.

گفتیم یکی از خواص خیار چنبر کمک به کاهش سطح قند خون است به همین دلیل افرادی که مبتلا به دیابت هستند باید دو هفته پیش از عمل جراحی مصرف خیار چنبر را قطع کنند زیرا ممکن است کنترل قند خون را قبل و بعد از جراحی دچار مشکل کند. مردان سرد مزاج نیز باید در مصرف خیار چنبر احتیاط کنند زیرا زیاده روی در مصرف خیار چنبر در آن‌ها موجب کاهش اسپرم می‌شود. افراد مسهل، کودکان خردسال و افراد دارای کولیت نیز باید از مصرف خیار چنبر پرهیز کنند. خیار چنبر دیر هضم است و مصرف آن می‌‌تواند موجب بروز نفخ شکم تخت شود.

خواص خیار چنبر برای پوست

 

خواص خیار چنبر در رژیم لاغری

خیار چنبر، دارای آب فراوان و کالری بسیار کمی است، در نتیجه در رژیم‌های لاغری، جزو میوه‌های مفید قرار می‌گیرد. با این‌حال تنها با مصرف سبزیجات و میوه‌‌ها نمی‌توان هم به وزن ایده آل رسید و هم سلامتی خود را حفظ کرد، زیرا بدن ما به انواع مواد مغذی نیاز دارد تا بتواند عملکرد خوبی داشته باشد. رژیم‌های بهاره غفاری، برخلاف بسیاری از رژیم‌ها هیچ ماده غذایی را حذف نمی‌کنند و در نتیجه نه‌تنها به شما کمک می‌کنند تا به تناسب اندام برسید، بلکه در نهایت سطح سلامتی شما نیز افزایش می‌یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این رژیم‌ها بر روی غفاری دایت و برای دریافت رژیم اختصاصی خود، بر روی رژیم لاغری آنلاین من کلیک کنید.

 
 

دیدگاه کاربران
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
3 از 5 (16 نظر)

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه