۳ روش طرز تهیه ته چین مرغ خوشمزه!

طرز تهیه ته چین مرغ نوع و شیوه‌های مختلفی دارد. ته‌چین مرغ از غذاهای ایرانی و خانگی بسیار خوشمزه و پرطرفدار است و برای مجالس و مهمانی‌ها هم انتخاب بسیار مناسبی است. ته‌چین علاوه بر مرغ با گوشت، اسفناج، قارچ و بادمجان نیز تهیه می‌شود. ته‌چین مرغ جزو ته‌دیگ و ته‌چین است و از آن می‌توان در وعده نهار و شام و در ماه رمضان حتی در سحر نیز استفاده کرد. ته‌چین مرغ را می‌توان هم با فر و هم بدون فر تهیه کرد.

در این مطلب از غفاری دایت که در ارتباط با طرز تهیه ته چین مرغ است به مواردی مانند طرز تهیه ته چین مرغ برای ۴ نفر، طرز تهیه ته چین مرغ بدون فر و طرز تهیه ته چین مرغ و بادمجان پرداختیم.

۳ روش طرز تهیه ته چین مرغ خوشمزه!

مواد لازم برای تهیه ته‌چین مرغ برای 4 نفر

 • ۱ پیمانه ماست چکیده
 • ۲ عدد زرده تخم مرغ
 • نصف پیمانه زرشک یا کشمش
 • ۴ قاشق غذاخوری زعفران دم کرده
 • ۳ یا 4 پیمانه برنج ایرانی
 • ۱ عدد کامل سینه مرغ
 • ۵۰ گرم کره به اندازه کافی
 • زردچوبه و روغن به اندازه کافی
 • دارچین و خلال پسته و خلال بادام
 • ۱ قاشق چایخوری پودر قند
 • ۱ عدد متوسط پیاز
 • ۱ قاشق غذاخوری گلاب به اندازه کافی
 • نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
 • ۱ قاشق چایخوری پودر قند
 • روغن مایع
 • هویج، کرفس و برگ بو

طرز تهیه ته چین مرغ مرحله به مرحله

طرز تهیه ته چین مرغ برای 4 نفر

مرحله اول:

برای شروع سینه مرغ را همراه با یک عدد پیاز خرد شده و یک عدد هویج خرد شده داخل قابلمه بریزید. یک شاخه کرفس، چند عدد برگ بو، نمک، زردچوبه و فلفل را به قابلمه اضافه کنید. در آخر  آب را به مقداری که روی مرغ و سایر مواد را بگیرد به قابلمه اضافه کنید و قابلمه را روی حرارت بگذارید و اجازه دهید سینه مرغ به خوبی بپزد. اضافه کردن هویج، کرفس و برگ بو باعث می‌شود تا بوی زهم مرغ از بین برود و مرغ طعم و بوی بهتری داشته باشد.

طرز تهیه ته چین

مرحله دوم:

در این مرحله ابتدا زرشک را خیس کنید تا سنگ‌ریزه و شن‌های موجود از آن خارج شود‌. زرشک را به خوبی بشویید و با کمک یک سبد آبکش آب زرشک‌های شسته شده را بگیرید.یک ماهیتابه با اندازه مناسب را روی حرارت بگذارید و به اندازه یک قاشق غذاخوری کره و یک قاشق غذاخوری روغن مایع را درون ماهیتابه بریزید. روغن و کره را به خوبی روی حرارت با هم حل کنید. زرشک‌های شسته شده که آب ‌آن‌ها را گرفته‌اید را درون ماهیتابه بریزید و شعله گاز را کم کنید و زرشک را در روغن و کره تفت دهید تا روغن و کره درون زرشک‌ها نفوذ کند اما مراقب باشید که زیادی زرشک‌ها را تفت ندهید و نسوزانید فقط تا حدی که خامی زرشک‌ها گرفته شود کافی است.

طرز تهیه ته چین مرغ برای ۵ نفر

مرحله سوم:

مرحله اختیاری است و با توجه به سلیقه خودتان می‌توانید این مرحله را انجام دهید یا از آن عبور کنید. در این مرحله خلال پسته و خلال بادام را به زرشک‌های داخل ماهیتابه اضافه کنید و همراه با زرشک خلال‌ها را هم تفت دهید و به خوبی با هم مخلوط کنید. دو قاشق غذاخوری از زعفران دم کشیده را به ترکیب زرشک و خلال بادام و خلال پسته موجود در ماهیتابه بیفزایید و با هم ترکیب کنید تا عطر زعفران به زرشک‌ها و خلال‌ها داده شود.

ته چین برای سه نفر

مرحله چهارم:

در این مرحله سینه مرغ را که در مرحله ابتدایی پختید را ریش ریش کنید.(یا به قطعات کوچک تقسیم کنید)یک ماهیتابه جدید را روی حرارت قرار دهید و یک قاشق غذاخوری روغن مایع را به آن اضافه کنید و پس از داغ شدن روغن مرغ را درون ماهیتابه بریزید. کمی مرغ را تفت دهید و بعد به مرغ‌های داخل ماهیتابه زعفران دم‌کشیده را اضافه کنید و برای یک تا دو دقیقه با هم تفت دهید و زعفران دم‌کشیده به خورد مرغ رفته و رنگ عطر خود را به مرغ هم بدهد.

طرز تهیه ته چین مرغ برای ۳ نفر

مرحله پنجم:

در این مرحله از تهیه ته چین مرغ دو عدد زرده تخم مرغ را در یک ظرف نسبتا بزرگ بریزید و به کمک همزمن به خوبی آن‌ها را هم بزنید. سه قاشق غذاخوری زعفران دم‌کرده را به تخم‌مرغ‌ها اضافه کنید و هم بزنید تا بوی زهم تخم‌مرغ‌ها را بگیرد. تخم مرغ‌ها را به اندازه‌ای هم بزنید تا کمی رنگ ‌آن‌ها عوض شود. در این مرحله به تخم‌ها یک قاشق چای‌خوری نمک اضافه کنید و مجدد شروع به هم زدن کنید. یک پیمانه ماست چکیده و سه قاشق غذاخوری گلاب را به تخم‌مرغ‌ها اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا یک ترکیب یک دست و صاف به‌دست آورید. مجددا به این ترکیب زعفران‌دم کشیده اضافه کنید تا رنگ و طعم مایه ته‌چین خوب باشد. بعد از اضافه کردن زعفران نوبت اضافه کردن روغن مایع به این ترکیب است. پس از افزودن روغن مایع با هم‌زن به خوبی هم بزنید تا روغن مایع و مایه ته‌چین به خوبی ترکیب شوند.

طرز پخت ته چین مرغ

مرحله ششم:

در این مرحله بعد از اینکه برنج را آبکش کردید، برنج را کم کم به مایه ته‌چین اضافه کنید و آرام هم بزنید تا هم برنج و مایه ته چین با هم ترکیب شوند و هم برنج‌ها خرد نشوند. در این مرحله از طرز تهیه ته‌چین مرغ به این نکته باید توجه داشته باشید برنج آبکش را کمی زنده‌تر حالت عادی بردارید زیرا ماست موجب نرم شدن برنج می‌شود و اگر برنج را خیلی نرم بردارید ته‌جین شما شفته می‌شود. برنج را تا حدی به مایه ته چین اضافه کنید که نه زیادی سفت و نه زیادی شل باشد.

ته چین مرغ مجلسی

مرحله هفتم:

برنج و مایه ته‌چین را که با هم ترکیب کردید، بخشی از آن را به داخل ظرفی که می‌خواهید ته‌جین را در آن بپزید و کف آن را از پیش با کمی روغن چرب کردید بریزید و روی آن را با قاشق صاف کنید. برای لایه بعدی ابتدا سینه‌‌مرغ را که با زعفران و روغن تفت دادیم می‌ریزیم، فقط به این نکته توجه کنید که مرغ‌های ریش ریش شده را به نسبت در مرکز بریزید و در کناره‌های ظرف نریزید. روی این لایه مرغ هم ترکیب زرشک‌ها و خلا‌ل‌ها را بریزد و مجدد روی این لایه برنجی را که با مایه ته چین ترکیب کردید را بریزید و با قاشق فشار دهید تا فشرده شده و مواد میانی کاملا پرس و پوشیده شود.

ته چین مرغ با کشمش و زرشک

مرحله هشتم:

در این مرحله سطح ظرف را با فویل بپوشانید و در سطح فویل با چاقو چند سوراخ ایجاد کنید. فر را روی ۱۶۰ درجه سانتی گراد یا ۳۸۰ درجه فارنهایت بگذارید تا کمی گرم شود و بعد از چند دقیفه که فر گرم شد ظرف ته چین را داخل فر بگذارید و بگذارید برای مدت زمان یک تا یک و نیم ساعت درون فر بپزد و بعد نگاه کنید اگر زیر ظرف ته ‌چین نارنجی رنگ شده باشد یا به عبارتی ته دیگ شما نارنجی شده باشد ته‌چین شما آماده است.

در نهایت می‌توانید ته‌چین خود را با زرشک و خلال پسته و خلال بادام تزئیین کنید.پیشنهاد میشود برای آشنایی با  روش های لاغری  به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

طرز تهیه ته چین مرغ بدون فر

طرز تهیه ته چین زعفرانی

 1. برای درست کردن ته چین زعفرانی در ابتدا نیاز به ماست غلیظ و ترش نیاز است.
 2. در صورت نداشتن ماست ترش و غلیظ می توانید 1 الی 2 ساعت قبل از شروع پخت، ماست معمولی و ساده را داخل یک عدد لیوان بریزید و بیرون یخچال بگذارید.
 3. برای بهتر شدن پسته و بادام، آن ها را از شب قبل با کمی گلاب، شکر و آب نم دار کنید.
 4. سپس برای دم کردن برنج می‌توانید با استفاده از آب و یا چند تکه یخ آن را ترد تر و کشیده تر کنید.
 5. بعد از ریش ریش کردن مرغ خود و آب پز کردن برنج آن را تفت دهید، لازم به ذکر است که نباید بافت گوشت مرغ خود سفت شود.
 6. برای برشته کردن ته چین مرغ خود می‌توانید از ظروف کم ارتفاع استفاده کنید. 
 7. علاوه بر آن می‌توانید ته چین را در پلوپز به راحتی بپزید و اگر میخواهید از فر استفاده کنید باید ته چین را در دمای 170 درجه سانتی گراد به مدت یک ساعت قرار دهید.
 8. نکته مهمی که باید رعایت شود این است که مقدار زعفران و ماست باید به طور دقیق ریخته شود زیرا در غیر این صورت ته چین کیفیت مناسبی را نخواهد داشت.
 9. استفاده از تخم مرغ میتواند ته چین را به شکل زیبایی در بیاورد.
 10. و در اخر ته چین زعفرانی خوشمزه ما اماده است و می‌توانید آن را میل کنید. 

طرز تهیه ته چین زعفرانی

طرز تهیه ته چین مرغ بدون فر

مواد لازم برای تهیه ته چین مرغ بدون فر همان مواد تهیه ته چین مرغ با فر است.

طرز تهیه ته چین مرغ بدون فر بدین صورت است که مجددا ابتدا مرغ را آبپز می‌کنیم و پس از پخت مرغ به اندازه ۲ فنجان از آب مرغ را نگه داشته و سینه مرغ پخته شده را ریش ریش می‌کنیم. این بار ۲ تخم مرغ کامل را در یک ظرف شکسته و به تخم مرغ‌ها  ماست، آب مرغ، زعفران دم کرده و نمک و فلفل را اضافه کرده و به خوبی با هم مخلوط می‌کنیم تا یک ترکیب یکدست به دست آید. برنج آبکش شده را به این ترکیب اضافه کرده و به آرامی مخلوط کنید. کمی گره را در کف ماهیتابه مدنظرتان بر روی حرارت آب کنید.

کمی از برنجی که با مایه ته چین ترکیب کردید را کف ماهیتابه بریزید تا خودش را بگیرد، سپس مجددا کمی برنج ریخته و با قاشق صاف کنید و لایه بعدی مرغ‌های ریش ریش و زرشک را بریزید و مجدد روی آن برنج و مایه ته چین ترکیب شده را ریخته و فشار دهید تا پرس شود. برای مدت یک ساعت و ۳۰ دقیقه اجازه دهید تا ته‌چین شما دم بکشد.

طرز تهیه ته چین مرغ و بادمجان

طرز تهیه ته چین مرغ و بادمجان

مواد لازم برای تهیه ته چین مرغ و بادمجان همان مواد لازم برای ته‌ چین مرغ است و تنها ۲ عدد بادمجان به مواد اولیه لازم برای تهیه آن اضافه می‌شود.ابتدا مرغ را با پیاز و هویج و کرفس و برگ بو بپزید تا بوی زهم مرغ را بگیرد و پس از اینکه مرغ شما پخت آن را ریش ریش کنید و همراه با زعفران در مقداری کره این مرغ‌های ریش ریش را تفت دهید.

سپس بادمجان‌ها را سرخ کنید. پیاز را نگینی کرده و در همان ماهیتابه‌ای که بادمجان‌ها را سرخ کردید تفت دید و پس از طلایی شدن پیاز مرغ‌های ریش ریش و ترکیب زرشک و خلال‌ها و بادمجان را اضافه کرده و با هم تفت دهید تا مواد میانی ته چین مرغ و بادمجان را آماده کنید.تخم مرغ‌ها، ماست، روغن و زعفران را در یک ظرف به نسبت بزرگ با‌هم مخلوط کنید و به این مایه برنج‌ آبکش کرده را اضافه کنید و آن‌ها را باهم مخلوط کنید.

در کف ظرف یا قابلمه‌ای که می‌خواهید در آن ته‌ چین را بپزید کمی کره یا روغن بمالید و همانند چیزی که توضیح دادیم مایه ته‌ چین و مایه میانی را لایه لایه در ظرف بریزید و بگذارید بپزد.

آش رشته که یکی از غذاهای سنتی ایران است، از محبوب‌ترین آش‌ها بین ایرانیان است.برای دیدن طرز تهیه این آش رشته خوشمزه به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

طرز تهیه ته چین رژیمی

ته چین مرغ و رژیم لاغری

یکی از غذاهای بسیار محبوب در بین ایرانیان ته چین مرغ است. این غذا را به دلیل بالا بودن میزان کالری آن در بسیاری از رژیم‌های غذایی حذف می‌کنند. با این‌حال نه‌تنها نمی‌توان از این غذای خوشمزه گذشت، بلکه دارای خواص زیادی است که با مصرف آن، می‌توانیم یک وعده غذایی بسیار مغذی داشته باشیم. بنابراین چنانچه تحت رژیم لاغری هستید و یا می‌خواهید وزن کم کنید، سعی کنید میزان کالری دریافتی خود را در طی روز کنترل کنید و برای این‌کار، بهترین راه‌حل استفاده از یک رژیم لاغری اصولی است تا به شما کمک کند بدون حذف مواد غذایی، یک رژیم سالم داشته باشید تا شما را به کاهش وزن برساند.

رژیم‌های بهاره غفاری هیچ محدودیت شدید یا حذف ماده غذایی ندارند؛ به همین دلیل یک رژیم بسیار سالم و اصولی محسوب می‌شوند که نتیجه طولانی‌مدت دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این رژیم‌ها بر روی غفاری دایت و برای دریافت رژیم غذایی خود، بر روی رژیم لاغری آنلاین کلیک کنید.


دیدگاه کاربران
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
5 از 5 (10 نظر)

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه