مهم ترین آزمایش ریزش مو برای تشخیص زودرس را بدانید!

ریزش مو اختلالی است که هم برای مردان و هم برای زنان ممکن است رخ دهد. در مردان، اکثر موارد ریزش مو به دلیل طاسی با الگوی مردانه که یک اختلال ارثی است اتفاق می افتد، در حالی‌که در مورد خانم‌ها چندین شرایط و تغییرات بدنی ممکن است باعث ریزش بیش از حد مو شود. تعدادی آزمایش تشخیصی وجود دارد که می توان برای فهمیدن دلیل واقعی ریزش مو در زنان انجام داد؛ زیرا به‌طور کلی به عنوان نشانه‌ای از سایر اختلالات در بدن اتفاق می‌افتد. بنابراین در صورت ریزش مو باید آزمایشات تشخیصی را انجام دهید. در این مطلب از غفاری دایت می‌خواهیم با انواع آزمایش ریزش مو آشنا شویم و بدانیم، چگونه علت ریزش مو را بفهمیم و از کجا بفهمیم ریزش مو هورمونی است؛ پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

چگونه علت ریزش مو را بفهمیم

 

چگونه علت ریزش مو را بفهمیم ؟!

درمان موثر ریزش مو با یافتن علت آن شروع می‌شود. برای تشخیص دقیق، مراجعه به یک متخصص پوست کمک می‌کند. این پزشکان اطلاعات عمیقی در مورد علل متعدد ریزش مو دارند و درمان علل مختلف را بررسی می‌کنند.

برای تعیین دقیق علت ریزش مو، متخصص پوست با جمع آوری اطلاعات شروع می‌کند. متخصص پوست شما از راه‌های زیر کمک می‌گیرد:

  • سوالات می‌پرسد: مهم است که بداند چه مدت ریزش مو داشته‌اید و آیا به سرعت ایجاد شده است یا خیر.
  • به پوست سر، ناخن‌ها و هر ناحیه دیگری که دچار ریزش مو شده است، دقت می‌کند: این امتحان سرنخ‌های حیاتی در مورد آنچه در بدن اتفاق می‌افتد، ارائه می‌دهد.
  • سلامت موهای شما را آزمایش می‌کند: کشیدن ملایم موهایتان به متخصص پوست شما می‌گوید که چگونه موهای شما در حال رشد است و اینکه آیا موهای شما مستعد شکستن است یا خیر.

اگر متخصص پوست شما مشکوک است که علت ریزش مو می‌تواند بیماری، کمبود ویتامین، عدم تعادل هورمونی یا عفونت باشد، ممکن است نیاز به آزمایش خون یا بیوپسی پوست سر داشته باشید. این آزمایشات را می‌توان در مطب متخصص پوست انجام داد. هنگامی که متخصص پوست شما این اطلاعات را دارد، اغلب ممکن است به شما بگوید که چه چیزی باعث ریزش مو شده است. گاهی اوقات، متخصص پوست شما به اطلاعات بیشتری نیاز دارد. اگر کسی بیش از یک علت داشته باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، زنی ممکن است چند ماه پیش بچه‌دار شده باشد و این ممکن است باعث ریزش واضح مو شود. او همچنین ممکن است ریزش مو زودرس ارثی داشته باشد، که به راحتی قابل تشخیص نیست و شاید آزمایش ژنتیک ریزش مو آن را تشخیص دهد.

 

ممکن است موها خودبه‌خود دوباره رشد کنند؟!

بله، موهای شما ممکن است خود به خود دوباره رشد کنند. این ممکن است اتفاق بیفتد اگر اخیراً:

  • بچه دار شده‌اید.
  • پس از یک بیماری بزرگ بهبود یافته‌اید یا تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اید.
  • تحت درمان سرطان قرار گرفته‌اید.
  • ۹ کیلو یا بیشتر، وزن از دست داده‌اید.
  • یک مورد خفیف از بیماری به نام آلوپسی آره آتا برای شما ایجاد شده است که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله کند.
  • به تازگی از شر پسوریازیس پوست سر خود خلاص شده‌اید.

متخصص پوست می‌تواند به شما بگوید که آیا موهای شما ممکن است دوباره شروع به رشد کنند یا نه. گاهی اوقات برای مشاهده رشد مجدد، باید تغییراتی ایجاد کنید که به شما گفته می‌شود.

 

انواع آزمایش ریزش مو

 

انواع آزمایش ریزش مو

برخی از انواع آزمایش ریزش مو هستند که پزشک درخواست می‌دهد و شامل موارد زیر هستند:

بیشتر بخوانید: راهکارهای موثر برای جلوگیری از ریزش مو !

آزمایش هورمون برای ریزش مو

چندین هورمون وجود دارد که می‌توانید در صورت ریزش موی شدید آن‌ها را بررسی کنید. آزمایش هورمون برای ریزش مو شامل پرولاکتین، تستوسترون، DHEA، هورمون لوتئینیزه و هورمون محرک فولیکولی است.

 

تست سطح تیروئید

این یکی دیگر از مهم‌ترین تست‌هایی است که می‌توانید برای آن اقدام کنید. آن‌ها T3، T4 و TSH هستند. شما باید سطح این هورمون‌ها را بررسی کنید.

 

آهن سرم، فریتین سرم

این آزمایش‌ها می‌توانند به شما در تشخیص سطوح دقیق اجزایی مانند آهن سرم و فریتین سرم کمک کنند. ناهنجاری‌های فوق، یعنی کمبود این موارد در سرم، می‌تواند منجر به ریزش مو شود.

 

تست CBC

این آزمایش به طور کلی نتیجه شمارش کامل خون بدن شما را به شما می‌دهد و نشان می‌دهد آیا به کم‌خونی و به‌خصوص کم‌خونی ناشی از فقر آهن دچار هستید یا خیر.

 

VDL

مبتلا شدن به سیفلیس می‌تواند شما را به وضعیت ریزش مو برساند. بنابراین تست VDL می‌تواند در صورت وجود این بیماری برای تشخیص مهم باشد.

 

کشیدن مو

این یک آزمایش فیزیکی است که توسط پزشک برای شما انجام می‌شود. اگر با کشیدن مقدار کمی از مو توسط پزشک، بیش از سه تار مو ریزش کند، ریزش مو در نظر گرفته می‌شود.

 

بیوپسی از پوست سر

در این آزمایش، قسمت کوچکی از پوست سر پس از برداشتن آن از سر، زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود که برای دانستن علت ریزش مو کمک می‌کند.

 

بنابراین، این‌ها آزمایش‌هایی هستند که در صورت ریزش موی بیش از حد، می‌توانید از آن استفاده کنید و آزمایش هورمونی برای ریزش مو در زنان بیشتر از سایرین اغلب درخواست می‌شود. بنابراین چنانچه می‌خواهید بدانید از کجا بفهمیم ریزش مو هورمونی است، تنها کافیست آزمایش مربوطه و علائم مرتبط را بررسی کنید. در بانوانی که زمینه ژنتیکی ندارند، اغلب اصلی ترین علل ریزش مو هورمونی هستند؛ به‌خصوص در زمانی که فرد باردار می‌شود و یا به دلایل مختلف سطح هورمون‌های زنانه در او به‌هم می‌ریزد. برای افرادی که به بیماری ژنتیکی دچار هستند به‌ندرت آزمایش ژنتیک ریزش مو می‌دهند؛ زیرا این مسئله را می‌توان در افراد دیگر خانواده جستجو نمود و در موارد محدودی ممکن است این آزمایش درخواست شود.

 

درمان ریزش مو

 

درمان ریزش مو

پس از آن‌که با انواع آزمایش ریزش مو آشنا شدیم، باید بدانیم برای درمان ریزش مو، چنانچه آزمایش هورمونی برای ریزش مو در زنان نشان داد که تغییرات هورمونی مسبب این موضوع بوده است، باید از پزشک کمک گرفت تا سطح هورمون‌ها را به حالت تعادل بازگرداند. چنانچه اصلی ترین علل ریزش مو، یعنی به‌هم خوردن هورمون‌ها نبود؛ و فرد به بیماری خاصی دچار نباشد و علت ژنتیکی نداشته باشد؛ در اغلب افراد ممکن است به دلیل کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها در بدن باشد که به دلیل رژیم‌های غذایی غیراصولی و کاهش وزن شدید در مدت زمان کم اتفاق می‌افتد. این افراد باید از مکمل‌های غذایی برای جبران کمبود مواد مغذی استفاده کنند و در صورتی که تمایل دارند وزن خود را کاهش دهند، از رژیم‌های اصولی همچون رژیم‌های بهاره غفاری استفاده کنند.

رژیم‌های بهاره غفاری مواد غذایی را به‌صورت شدید محدود یا حذف نمی‌کنند تا بتوانید انواع مواد مغذی را جذب نمایید و به همین دلیل می‌توانید تناسب اندام و سلامتی را در کنار یکدیگر داشته باشید و نتایج رژیم برای شما طولانی‌مدت باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این رژیم‌ها بر روی غفاری دایت و برای دریافت رژیم اصولی و اختصاصی خود بر روی رژیم لاغری آنلاین کلیک نمایید.

مترجم: ریحانه ساده طهرانی | ترجمه از aad.org و trutestlab.com

 

مقالات مرتبط
مشاهده بیشتر
همین حالا با ۵ بیماری کمبود ویتامین C مهم آشنا شوید!
همین حالا با ۵ بیماری کمبود ویتامین C مهم آشنا شوید!
اگر یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید، بسیار آسان است که به اندازه کافی ویتامین C مص...
بهترین روش بالا بردن اکسیژن خون را اینجا بخوانید
بهترین روش بالا بردن اکسیژن خون را اینجا بخوانید
سطح اکسیژن خون، که به عنوان اشباع اکسیژن نیز شناخته می‌شود، درصدی است که نشان دهند...
ارتباط ورزش و سلامت مغز شما را شگفت زده می کند!
ارتباط ورزش و سلامت مغز شما را شگفت زده می کند!
مطالعات علمی متعدد نشان داده‌اند که ورزش چقدر برای سلامتی مهم است. از مبارزه با چا...
دیدگاه کاربران

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه