رژیم غذایی مناسب جهت درمان زخم معده

زخم معده، یک نوع بیماری دردناک شکمی است، در واقع زخم های گوارشی میباشد که روی معده و روده کوچک تاثیر می گذارند. این عارضه زمانی رخ می دهد که لایه ضخیم مخاطی که باعث محافظت از مایعات گوارشی معده میشود، کاهش یابد. سپس اسید های گوارشی به بافت های درون معده آسیب میزنند و آنها را زخم میکنند. زخم معده ممکن است به راحتی اتفاق بیافتد، اما اگر درمان نشود، خطرناک است.

علل ایجاد زخم معده

علل ایجاد زخم معده

علل ایجاد زخم معده تقریبا همیشه یکی از موارد زیر است.
 

عفونت باکتریایی

باکتری های هلیکوباکتر پیلوری، عمدتا در لایه مخاطی زندگی می کنند و پوشش بافت های معده و روده کوچک را حفظ می کنند. اغلب باکتری اچ_پیلوری باعث ایجاد مشکل نمی شود، اما میتواند موجب التهاب لایه داخلی معده شود و زخم ایجاد کند. روشن نیست که چگونه عفونت اچ_پیلوری گسترش می یابد. ممکن است از طریق تماس نزدیک، مانند بوسیدن، انتقال یابد و یا ممکن است این عفونت از طریق غذا و آب نیز به فرد منتقل شود.
 

استفاده منظم از داروهای مسکن (ضد درد)

مصرف آسپیرین و بعضی داروهای ضد درد که داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نامیده می شود، می توانند موجب تخریب معده و روده کوچک شما شوند. این داروها ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم و استامینوفن میباشند. زخم های گوارشی در افراد مسن که اغلب این داروها را مصرف میکنند، بیشتر است.
 

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن ممکن است خطر ابتلا به زخم معده را در افراد دارای عفونت اچ_پیلوری افزایش دهد.
 

نوشیدن الکل

الکل می تواند باعث تخریب مخاط معده شما شود و مقدار اسید تولیدی را افزایش دهد.
 

غذاهای تند

خوردن غذاهای تند به تنهایی باعث ایجاد زخم معده نمیشود اما می تواند زخم را شدیدتر و بحرانی تر کند.
علائم اصلی زخم معده

علائم اصلی زخم معده

به طور کلی درد زخم معده از یک ساعت بعد از غذا خوردن شروع می شود و تا ساعت ها ادامه پیدا میکند. همچنین شب ها شعله ور شده و می تواند فرد را از خواب بیدار کند. درد زخم معده در زمان خالی بودن معده بدتر می شود لذا باید از گرسنگی اجتناب کرد. داشتن یک رژیم غذایی مناسب جهت درمان زخم معده میتواند در این مورد کمک کننده باشد. زخم معده می تواند برای مدتی فروکش کند ولی بعد از چند هفته علائم آن برگردد. لذا حتما باید برای درمان زخم معده به پزشک مراجعه کرد. تقریبا سه‌چهارم مبتلایان به زخم معده اصلا علائمی ندارند.
 
دیگر علائم اصلی زخم معده شامل موارد زیر است:
 1. شکم‌درد همراه با سوزش
 2. احساس سیری، التهاب یا انقباض
 3. ناتوانی در هضم غذاهای چرب
 4. سوزش معده
 5. حالت تهوع
 
در موادر نادر، علائم زخم معده شدید هستند، نظیر:
 1. استفراغ معمولی یا استفراغ خونی (که به‌ رنگ قرمز یا سیاه است.)
 2. خون تیره در مدفوع، یا مدفوع سیاه یا قیری‌رنگ
 3. دشواری تنفس
 4. حالت تهوع و استفراغ
 5. کاهش وزن بی‌دلیل
 6. تغییر اشتها
زخم معده

در چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم زخم معده را به صورت های زیر در خود مشاهده کردید، حتما به دکتر مراجعه نمایید.
 
 1. خون ریزی از محل زخم که ممکن است بسیار خطرناک هم باشد.
 2. سوراخ شدن دیواره دستگاه گوارش که دلیل آن وجود زخم میباشد.
 3. رخ دادن انسداد در محل دستگاه گوارش که ممکن است از تورم بافت های ملتهب شده باشد.
عوارضی که میتواند نشان دهنده سرطان معده باشد

عوارضی که میتواند نشان دهنده سرطان معده باشد

سرطان معده، در افراد مبتلا به عفونت اچ_پیلوری شش برابر بیشتر است در مقایسه با کسانی که عفونت ندارند. علائم این عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد. اگر شما هر کدام از این علائم را دارید بهتر است با پزشک مشورت کنید. این علائم شامل ضعف، مشکل تنفس، استفراغ یا مدفوع قرمز یا سیاه و یا درد ناگهانی و شدید در شکم که از بین نمی رود.
 
راه های جلوگیری از ابتلا به زخم معده
اگر از دستور عمل های توصیه شده برای پیشگیری زخم معده استفاده کنید، خطر ابتلا به زخم های گوارشی کاهش می یابد.
 

رعایت بهداشت  فردی

مشخص نیست که چگونه باکتری اچ_پیلوری پخش می شود، اما شواهدی وجود دارد که نشان میدهد این عفونت می تواند از فرد به فرد یا از طریق غذا و آب منتقل شود. میتوان با شستن دست ها با آب و صابون، از خود در برابر این باکتری محافظت کرد.
تغییر داروی مسکن
اگر برای یک درد ساده مدت زیادی است در حال مصرف یک داروی مسکن غیر نسخه‌ای هستیم، حتماً آن را با دکتر داروساز یا پزشک معالج مطرح کنید. شاید تغییر دادن آن به یک داروی مسکن که روی معده تأثیر ندارد به روند درمان کمک زیادی بکند.
 

کنترل استرس

فشار روانی، درد زخم معده را بدتر می‌کند. منشأ استرس خود را بیابیم و اگر می‌توانیم از آن دوری کنیم. برخی استرس‌ها قابل‌اجتناب نیستند، اما می‌توانیم کاری کنیم که استرس کمتری به بدن وارد شود یا تأثیر آن روی سلامتتان کمتر شود. انجام مرتب یک ورزش سبک مانند پیاده‌روی، نوشتن احساسات به‌طور کامل در یک دفتر خاطرات کاغذی یا دیجیتال و گذراندن وقت با دوستان خوب از بهترین راه‌ها برای کاهش تأثیر استرس محسوب می‌شوند. در موارد حاد، کنترل استرس میتواند به کمک داروهای آرام بخش که مکمل غذایی هستند و عوارضی ندارند صورت گیرد. 
دوری از دود دخانیات
استعمال انواع دخانیات، حفاظت لایه داخلی معده را ضعیف می‌کند و بدین ترتیب، فرد، مستعد مبتلا به زخم معده می‌شود. استعمال دخانیات میزان تولید اسید معده را هم زیاد می‌کند.
 

استراحت کافی

به‌اندازه کافی استراحت نمایید. خواب خوب بزرگ‌ترین کمک به دستگاه ایمنی بدن و راهی مؤثر برای کاهش تأثیر استرس به شمار می‌آید.
رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی مناسب جهت درمان زخم معده

داشتن یک رژیم غذایی مناسب جهت درمان زخم معده ضروری است.
 
در برنامه غذایی خود مقدار زیادی میوه (به‌خصوص میوه‌های دارای ویتامین‌های آ و ث)، سبزی و غلات سبوس‌دار بگنجانید. اگر غذاهای سرشار از ویتامین نخورید، ترمیم زخم معده به‌کندی پیش می‌رود.
 
خوردنی های دارای پروبیوتیک مانند ماست پروبیوتیک، پنیر کمی مانده و قدیمی، کلم قرمز مانده در سرکه و نوشیدنی کفیر (نوعی نوشیدنی تخمیری حاصل از شیر) را بیشتر مصرف نمایید.
غذاها و نوشیدنی‌های تشدیدکننده درد معده را حذف کنید. خوردن بعضی از غذاها ممکن است درد معده را تشدید کند. از خوردن این غذاها بپرهیزید. این غذاها فهرست ثابتی ندارند و هر فردی باید غذاهایی که دردش را بیشتر می‌کنند خودش پیدا نماید.
 
از نوشیدنی‌های الکلی بپرهیزید. مصرف بیش‌ازحد نوشیدنی‌های الکلی باعث آسیب به لایه داخلی معده و روده می‌شود و تداوم آن می‌تواند به التهاب و خونریزی بیانجامد.
 
درمان زخم معده با عسل
برای درمان و رفع زخم معده روش جالبی از کتب قدیمی کشف شده است که در آن عسل نقش اصلی را دارد، طبق گفته ها مصرف منظم یک قاشق عسل خام به همراه یک چهارم قاشق پودر دارچین به صورت روزانه می تواند به درمان بیماری های معده کمک کرده و زخم معده را ریشه کن نماید.
تغذیه مناسب برای درمان رفلاکس

 تغذیه مناسب برای درمان رفلاکس

 • وعده های غذایی در رژیم غذایی درمان رفلاکس باید کم حجم و در دفعات بیشتر باشد.
 • چاقی از طریق فشار به محتویات شکمی باعث بازگشت غذا به مری میشود، لذا توصیه میشود که افراد چاق از رژیم غذایی کاهش وزن استفاده کنند.
 • مصرف غذاهای نفاخ در رژیم غذایی برای درمان رفلاکس معده موجب کاهش فشار دریچه انتهایی مری شده و سبب رفلاکس معده میشود.
 • مصرف نوشیدنی های الکلی در رژیم غذایی نیز از طریق تحریک تولید اسید معده علائم بیماری را تشدید میکند.
 • از مصرف مواد غذایی با محتوای اسیدی بالا مثل مرکبات و گوجه فرنگی در رژیم غذایی درمان رفلاکس معده باید اجتناب شود.
 • مصرف زیاد ادویه جات و مواد محرک در رژیم غذایی برای رفلاک معده میتواند وضعیت رفلاکس را بدتر کند.
 • نوشیدنی های حاوی کافئین هم میتوانند سبب کاهش فشار دریچه انتهایی مری شده و نهایتا سبب رفلاکس معده شوند.
 • مصرف یک رژیم غذایی سالم با مقادیر مناسب فیبر میتواند در کاهش علائم رفلاکس موثر باشد.
 • از دراز کشیدن بلافاصله پس از صرف غذا خودداری نمایید.(( رژیم غذایی مناسب برای بیماری زخم معده))
زخم معده نوعی آسیب به مخاط دستگاه گوارش و معده میباشد، معمولا بین ترشح اسید معده و زخم معده ارتباط وجود دارد اما علت اصلی آن تکثیر نوعی باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری است، بنابر این درمان اصلی یک درمان آنتی بیوتیکی است.
علایم زخم معده شامل درد در ناحیه بالای شکم، سوزش سر دل و در موارد شدید وجود خون در مدفوع میباشد.
در صورت وجود زخم معده و عدم درمان بیماری بیماری پیشرفت میکند و وضعیت بیمار وخیم تر میشود، در مورد رژیم غذایی برای درمان زخم معده هم بیشتر تاکید بر مصرف کمتر مواد اسیدی و ترش، مواد داغ و سوزاننده، ترشیجات و ادویه های تند، الکل و نوشابه های گاز دار میباشد.
در خصوص نقش تغذیه برای درمان زخم معده همانطور که گفته شد درمان اصلی بیماری یک درمان آنتی بیوتیکی است و نقش تغذیه در تسریع بهبودی بیماری میباشد. در ادامه برخی نکات تغذیه ای مهم برای درمان زخم معده را بیان میکنیم:
رژیم غذایی برای درمان زخم معده

رژیم غذایی برای درمان زخم معده

 1. سوء جذب ویتامین ب ۱۲، کلسیم و آهن در زخم معده رخ میدهد، بنابر این رژیم غذایی درمان زخم معده باید غنی از این مواد باشد و در صورت نیاز از مکمل های آن مصرف شود.
 2. میزان پروتئین در رژیم غذایی درمان زخم معده باید متعادل باشد، مصرف بیش از حد و یا کمتر از میزان نیاز میتواند سبب تشدید علایم شود.
 3. ‏pH غذا های مصرفی در رژیم غذایی برای زخم معده باید بیشتر به سمت غذاهای خنثی باشد، مصرف غذاهای اسیدی در رژیم غذایی بیمار مبتلا به زخم معده مثل مرکبات و گوجه فرنگی میتوانند علائم بیماری را بیشتر کند.
 4. مصرف نوشیدنی های الکلی باعث تداخل در روند درمان میشود و باید از برنامه غذایی برای زخم معده حذف شوند.
 5. مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های کافئین دار و زیاده روی در مصرف ادویه جات محرک و تند در تشدید زخم معده موثر است و بهتر است این مواد از رژیم غذایی برای درمان زخم معده حذف شوند.
 6. مصرف بروکلی و پروبیوتیک ها در رژیم غذایی برای درمان زخم معده در پیشگیری و درمان بیماری موثر است.
 7. از مصرف وعده های غذایی حجیم قبل از خواب خودداری نمایید.
 8. مواد غذایی مفید برای زخم معده شامل عسل، بادام، شیرین بیان، نعنا و بابونه میباشد.
 9. بهتر است مواد غذایی نظیر قهوه، نوشابه های گاز دار، الکل، غذاهای ادویه دار تند و میوه های ترش در رژیم غذایی درمان کبد چرب محدود گردند.
 

دیدگاه کاربران

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه