ترک پوستی و روش درمان آن!

ترک‌ پوستی که بانام استریا نیز شناخته می‌شوند، معمولاً ترک‌های پوستی قرمز و یا مایل به سفید هستند و بر روی نقاط خاصی از بدن ایجاد می‌شوند. برخی تغییرات ناگهانی در بدن مانند افزایش وزن، موجب کشیدگی پوست می‌شوند. کلاژن پروتئینی است که به ایجاد حالت کشسانی پوست کمک می‌کند؛ اگر پوست به میزان کافی این پروتئین را نداشته باشد، به دلیل تغییرات به ‌وجود آمده دچار ترک‌خوردگی می‌شود. علاوه برافزایش وزن عوامل دیگری همچون بارداری، جراحی کاشت سینه (پروتز)، بدن‌سازی، میزان بالای آستروئید و سندروم مارفان، نیز سبب ایجاد ترک‌های پوستی می‌شوند. ترک‌های پوستی که ضایعاتی قرمز یا صورتی هستند در هر نقطه از بدن ممکن است ایجاد شوند ولی بیشتر درجاهایی وجود دارد که مقادیر زیاد چربی ذخیره‌شده است. شایع‌ترین محل آن شکم تخت، پستان‌ها، بازوها، زیر بازوها، کمر، ران (هم داخل و هم خارج)، لگن و باسن است.

 

ترک پوستی و روش درمان آن!

 

علت ترک پوستی

 

معمولاً، زمانی که مواد مغذی به پوست نرسیده و راهشان در رگ‌های خونی زیرپوست مسدود شود، ترک‌های پوستی در قسمت‌های مختلف بدن ایجاد می‌شود. این ترک‌ها معمولاً در نواحی مانند لب، دست، شکم و پا مشاهده می‌شوند؛ اما اگر به‌سرعت درمان نشوند، احتمال ابتلای سایر قسمت‌های بدن به این عارضه وجود دارد. بنابراین دلایل ایجاد ترک‌های پوستی را می‌توان در سه دسته زیر قرارداد:

 • پوست خشک

خشکی پوست، شایع‌ترین دلیل ایجاد ترک در قسمت‌های مختلف پوست است. پوست در حالت طبیعی و سالم خود، دارای مقداری روغن و رطوبت است؛ اما درصورتی‌که به هر دلیلی مقدار این دو ماده طبیعی در بدن تغییر کند، پوست خشک و در آخر روی آن ترک‌های مختلفی ایجاد می‌شود. دلایل خشکی پوست عبارت هستند از:

 1. هوای سرد
 2. مواد شیمیایی 
 3. داروها
 4. رطوبت بیش‌ازحد

 

 • اگزما

اگزما یک بیماری پوستی است که باعث قرمزی و خارش پوست می‌شود. گرچه این بیماری در قسمت‌های مختلف بدن دیده می‌شود، اما در نواحی مانند صورت، دست، بازو و پشت زانو شایع‌تر است. در این شرایط خشکی پوست به‌اندازه‌ای شدت می‌یابد که ترک‌خوردگی به‌وضوح روی سطح پوست قابل‌مشاهده است. برخی از نشانه‌های اگزمای پوستی عبارت هستند از: پوسته‌پوسته شدن، تاول و خارش شدید.

 • پسوریازیس

پسوریازیس نوعی اختلال عملکرد سیستم ایمنی است که باعث می‌شود سلول‌های پوست خیلی سریع رشد کنند؛ اما با تشکیل سلول‌های اضافی، فرآیند پوسته‌پوسته شدن هم آغاز می‌شود.

 • دیابت نوروپاتی

پاشنه‌های ترک‌خورده یک عارضه شایع دیابت نوع 1 و نوع 2 است. این بیماری می‌تواند منجر به نوروپاتی دیابتی یا آسیب عصبی ناشی از دیابت شود. در این بیماری، اعصاب بدن قادر به کنترل رطوبت پوست نبوده و خشکی و ترک‌خوردگی ایجاد می‌شود. خصوصاً روی پاها. علائم دیگر نوروپاتی دیابتی عبارت‌اند از: بی‌حسی در پا یا دست، درد در پا یا دست و ضعف مچ پا.

 • تغییرات هورمونی یا تغییر وزن ناگهانی

برخی از ترک‌ پوستی به دلیل خشکی و از بین بردن رطوبت پوست نیستند. این نوع ترک‌ها که معمولاً به دلیل کشیده شدن پوست و تغییرات هورمونی ایجاد می‌شوند. به دلیل تفاوت در نوع ساختار و دلیل شکل‌گیری این نوع ترک، نام استریا و یا استرچ مارک برای آن‌ها انتخاب‌شده است.

 

علت ترک پوستی

 

درمان ترک پوستی به روش پزشکی

 

راه‌های درمان ترک پوستی به روش پزشکی شامل 6 روش اصولی است:

 • لایه‌برداری پوست

یک‌راه ساده برای درمان ترک پوستی به روش پزشکی توسط تراشیدن یا لایه‌برداری پوست است. در این روش سلول‌های مرده پوست جدا می‌شوند و رشد سلول‌های جدید رخ می‌دهد. لایه‌بردارهای شیمیایی نیز اثر مشابهی دارند و با جدا کردن لایه مرده سطح پوست رشد و ترمیم پوست جدید را سرعت می‌بخشند. البته استفاده زیاد از این موارد ممکن است سبب خشکی پوست شود بنابراین کرم مرطوب‌کننده مناسب را به‌طور مستمر استفاده نمایید.

 • درمان‌های موضعی

استفاده از کرم‌های موضعی و پمادها نیز از راه‌های ارزان کاهش ظاهر ترک پوستی است. این درمان باید به‌طور منظم و پیاپی و طولانی‌مدت انجام شود تا اثرگذار واقع شود. در درمان با کرم‌ها کاملاً ترک‌ها از بین نمی‌رود اما تا حد زیادی از ظاهر آن کاسته می‌شود. پیش از استفاده از کرم و پمادها با دکترتان مشورت نمایید.

 • میکرودرمی

این درمان کم تهاجمی برای کاهش ظاهر ترک پوستی مناسب است. این درمان نیاز به بیش از یک جلسه مراجعه به پزشک دارد و با توجه به نوع ترک پوستی و عمر و گستردگی آن تعداد نوبت‌ها توسط پزشک تعیین می‌شود. در این درمان لایه اپیدرم و رویی پوست هدف قرار داده می‌شود و درنتیجه آن پوست کلاژن ترشح می‌کند و پوست سفت و کشیده می‌شود. در این درمان سلول‌های مرده از پوست جدا می‌شوند و پس از چند جلسه کاهش ظاهر ترک پوستی به‌وضوح قابل‌مشاهده خواهد بود. در حین این درمان ممکن است پوستتان خشک شود و به علت تراشیده شدن، پوست دچار قرمزی شود ولی طی ۲۴ ساعت پوست شروع به ترمیم می‌کند و این علائم از بین می‌روند.

 • میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ، لایه درمیش پوست را هدف قرار می‌دهد که لایه میانی پوست و محل ایجاد ترک پوستی است. در طی این درمان با سوزن‌های ریزی که در سر یک دستگاه (درمارول) متصل شده‌اند سطح پوست را سوراخ می‌کنند تا کلاژن ترشح شود. این سوزن‌ها میکروسکوپی هستند و موجب خونریزی نمی‌شوند و فقط سبب قرمزی پوست می‌شوند. این درمان ظاهر پوست را بهتر و ترک‌های پوستی را کاهش می‌دهد. برای درمان بهتر و کامل به بیش از یک جلسه بافاصله‌های یک‌ماهه نیاز دارید.

 • لیزردرمانی

لیزر درمانی یک درمان معمول برای ترک‌های پوستی است. در این روش لیزرها به پوست نفوذ می‌کند و باعث بازسازی می‌شوند. این روش با تحریک بافتهای اطراف ترک‌های پوستی سبب سرعت بهبود آن‌ها می‌شوند. لیزرتراپی سبب تحریک ملانین که رنگ‌دانه پوست نیز هست در محل لیزر درمانی می‌شوند و سلول‌های رنگ‌دانه در ترک پوست سبب همرنگ‌سازی آن با دیگر نقاط پوست می‌شوند. بااینکه این درمان مفید است ولی به بیش از یک جلسه نیاز دارد تا نتایج قابل‌توجه ایجاد شود.

 • جراحی زیبایی

اگر درمان‌های دیگر ناموفق باشند، می‌توان از جراحی زیبایی بهره گرفت که این روش به نسبت گران است. جراحی ممکن است خود سبب ایجاد ترک شود ولی ترک‌های پوستی را به‌طور دائم از بین می‌برد. روش ابدومینوبلاستی یک روش جراحی است که فقط برای از بین بردن ترک پوستی نیست بلکه پوست اضافی و چربی اضافی را نیز حذف می‌کند. به‌موجب این درمان پوست کشیده‌تر می‌شود و مستحکم‌تر به نظر می‌رسد.

 

درمان ترک پوستی به روش پزشکی

 

درمان ترک پوستی در طب سنتی

 

علاوه بر درمان با روش‌های پزشکی می‌توان از درمان ترک پوستی در طب سنتی نیز استفاده کرد و این روش‌ها شامل:

 • ویتامین A

رتینوئید یا ویتامین A سبب صاف کردن و جوان‌سازی پوست می‌شود. در بسیاری از کرم‌های پوستی از این ماده استفاده‌شده است. هم‌چنین می‌توان از قرص‌های این ویتامین به‌صورت خوراکی استفاده نمود. رژیم لاغری و رژیم غذایی غنی از مواد غذایی مانند هویج و سیب‌زمینی شیرین نیز میزان این پروتئین را در بدن افزایش می‌دهد.

 • شکر

بعضی افراد از شکر برای تراش دادن پوست و میکرودرم استفاده می‌کنند. در این روش مقداری شکر را با یک مایع لطیف کننده مثل روغن بادام یا نارگیل مخلوط‌کنید تا حالت شن مرطوب بگیرد؛ و سپس کمی آب‌لیمو به آن اضافه کنید. این ماده را روی پوست بمالید. چند بار در هفته از این روش پیش از حمام استفاده کنید تا نتیجه بگیرید.

 • آلوئه ورا

آلوئه ورای طبیعی خاصیت ترمیم دارد که سبب بهبود ظاهر و درمان ترک پوستی می‌شود و سبب نرم و لطیف سازی پوست می‌شود. روزانه بعد از دوش گرفتن می‌توانید از آلوئه ورا استفاده کنید.

 • هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید سبب آب‌رسانی پوست و افزایش کلاژن در پوست می‌شود و شکل و استحکام پوست را پس از کاهش کلاژن براثر افزایش سن حفظ می‌کند. هیالورونیک اسید در بعضی محصولات نیز دیده می‌شود.

 • روغن نارگیل

روغن نارگیل سبب بهبود ترک‌ها و بازسازی پوست می‌شود. اگر آلرژی نداشته باشید این ماده کاملاً ایمن در نظر گرفته‌شده است.

 

 •  سنتلا
سنتلا گیاهی است که یک عنصر محبوب در محصولات زیبایی کره ای است.
 
محصولات حاوی سنتلا که به عنوان کرم سیکا شناخته می شوند، گاهی اوقات به عنوان درمان اسکار یا کمک به آرامش و ترمیم پوست حساس استفاده می شوند. محبوبیت کرم‌های سیکا در ایالات متحده در حال افزایش است، اما می‌توانند گران باشند.سنتلا به کاهش التهاب و افزایش تولید کلاژن کمک می کند. تحقیقات انجام شده در سال 2015 نشان می دهد که کرم های حاوی سنتلا ممکن است به جلوگیری از ترک های پوستی در دوران بارداری و بهبود ظاهر آنها کمک کنند. اما محققان هشدار دادند که هنوز به شواهد بیشتری نیاز است.

برای درمان هر بیماری و عارضه‌ای رعایت رژیم غذایی پیروی از دستورالعمل‌های اصولی ضروری است چراکه راه رسیدن به درمان را سهل و سریع‌تر می‌کند. پس چه‌بهتر که رژیم غذایی را دنبال کنیم که به‌تمامی جوانب و موارد توجه کرده و رژیمی را برای ما در نظر بگیرد که کارساز باشد. پیشنهاد می‌کنیم به سایت غفاری دایت سرزده و پس از مطالعه مطالب مفید پزشکی این سایت در قسمت رژیم من رژیم غذایی مربوط به خود را از کارشناس تغذیه دریافت کنید.

 

 
مقالات مرتبط
مشاهده بیشتر
انواع چاقی و اضافه وزن ، راه‌حل اینجاست!
انواع چاقی و اضافه وزن ، راه‌حل اینجاست!
انواع چاقی یکی از بزرگترین معضلاتی است که این روز‌ها زندگی افراد زیادی را تحت‌الش...
رژیم غذایی دیابت در دوران بارداری
رژیم غذایی دیابت در دوران بارداری
رژیم غذایی بیماران دارای دیابت در دوران بارداری اهمیت دارد. مصرف مقدار مناسب کربوه...
چروک صورت ، علل و درمان آن!
چروک صورت ، علل و درمان آن!
به خطوط روی پوست، چین و چروک می‌گویند. با افزایش سن، پوست کلاژن و الاستین کمتری تول...
انواع عمل های لاغری ، عوارض خطرناک آن‌ها!
انواع عمل های لاغری ، عوارض خطرناک آن‌ها!
معضل چاقی امروزه بسیار فراگیر شده است و افراد بسیاری به دنبال روش‌های متنوع کاهش و...
دیدگاه کاربران

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه