ترشی جات و میوه های ترش برای کاهش وزن! صحیح یا اشتباه؟!

موضوع مهم و قابل توجه در دنیای امروز، موضوع تناسب اندام می باشد که اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. برای مردم مهم است که چه موادی باعث چاقی و چه عواملی مانع از تناسب اندام می شود. محصولاتی هستند که با باورهای اشتباهی برای تناسب اندام استفاده می شوند. ترشی ها و ترشی جات هم از جمله محصولاتی هستند که عموم مردم بر این باور هستند که باعث تناسب اندام و چربی سوزی می شود. اما آیا این باور صحیح است یا اشتباه؟ ترشی جات و میوه های ترش برای کاهش وزن! صحیح یا اشتباه؟!

ترشیجات ممکن است یکی از راه‌هایی باشند که برخی افراد از آن‌ها برای کاهش وزن استفاده می‌کنند. با این حال، باید توجه داشت که ترشیجات تنها نمی‌توانند تنها عاملی برای کاهش وزن باشند و باید در کنار آن‌ها به سایر عوامل مهم مانند تغذیه سالم و فعالیت بدنی منظم توجه کرد.

ترشیجات معمولاً حاوی اسید استوماک و برخی از آنزیم‌ها هستند که به تنظیم فرآیند گوارش و جذب مواد مغذی در بدن کمک می‌کنند. برخی از ترشیجات ممکن است دارای خواص ضد اکسیدانی و ضد التهابی نیز باشند که می‌توانند به بهبود سلامت عمومی بدن کمک کنند.

در طی آزمایشات انجام شده توسط محققین، ترشی جات به طورکلی دارای استیک اسید و فروکتوز که نوعی قند می باشند، هستند و همین قند نه تنها باعث لاغری نشده بلکه باعث چاقی هم می شود. در این مطلب از غفاری دایت، با میوه های ترشی (Sour Fruits) آشنا خواهیم شد که در باور عموم این طور جا افتاده که می توانند باعث لاغری شوند. ولی این موضوع چقدر صحت دارد؟!

ترشی جات: مضرات و خواص سرکه

ترشی نوعی چاشنی رایج در مشرق زمین و قاره آسیاست که از زمان بسیار قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفته است. فلسفه ایجاد ترشی بر می‌گردد به عدم وجود وسایل سرمایشی. در قدیم که سردخانه و یخچال وجود نداشت، برای اینکه جلوی گندیدگی و فساد میوه‌ها و سبزیجات را بگیرند، آن‌ها را درون سرکه نگه می‌داشتند تا در فصل‌های دیگر بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

سرکه به دلیل PH پایینی که دارد و محیط اسیدی که فراهم می‌کند، مانع رشد باکتری‌ها در مواد خوراکی می‌شوند، فرآیند گندیدگی و پوسیدگی خوراکی‌ها را متوقف می‌کند و ماندگاری خوراکی‌ها را بالا می‌برد. تحقیقات نشان می دهد که ترشی جات بر پلاسمای سلول هم تاثیر گذاشته و باعث افزایش وزن و چاقی می شود. هرچند که میوه جاتی مثل آلبالو بدلیل دارا بودن مواد پلی فنولیک هم ممکن است باعث کاهش بیماری های قلبی گردد.

با این حال یافته های دیگری هم در مورد لاغری دیده می شود. طی آزمایشات انجام شده بر روی افراد در مدت 18هفته، نتایج نشان می دهد که سرکه هایی که در ترشی جات استفاده می شوند، بر روی رژیم غذایی پرچرب موثر بوده و باعث کاهش چربی می شود. سرکه، یکی از مواد غذایی است که ممکن است در رژیم‌های لاغری استفاده شود. اما باید توجه داشت که سرکه تنها یکی از عواملی است که می‌تواند در فرآیند کاهش وزن موثر باشد و نباید به تنهایی به عنوان راه‌حل اصلی در نظر گرفته شود.

مصرف سرکه می‌تواند اشتها را کاهش دهد و در نتیجه میزان مصرف کالری را کاهش دهد، که ممکن است به کاهش وزن کمک کند. سرکه می‌تواند به کنترل سطح قند خون در بدن کمک کند. این امر می‌تواند موجب کاهش انگیزه برای خوردن میزان زیادی غذا شود و در نتیجه به کاهش وزن کمک کند.

مضرات استفاده از سرکه برای لاغری

مصرف بیش از حد سرکه ممکن است به دلیل اسیدی بودن آن، به تحریک مشکلات معده و روده از جمله سوء هاضمه، اسهال یا گرفتگی دست‌ها منجر شود. همچنین باعث تحریک مخاط معده شده و عوارضی مانند سوزش معده، ترشح زیاد اسید معده و سوء هاضمه را به همراه داشته باشد. بنابراین مصرف ترشی برای کسانی که سوءهاضمه، ورم یا زخم در دستگاه گوارش دارند، توصیه نمی‌شود.

همچنین سرکه ممکن است با برخی داروها مانند دیورتیک‌ها، داروهای ضد انعقاد و داروهای کاهنده قند خون تداخل کند و عوارض جانبی را افزایش دهد.

مصرف بیش از حد سرکه ممکن است منجر به تهاجم بر روی مینرال‌ها در بدن شود و باعث کاهش جذب مواد معدنی مهمی مانند کلسیم، پتاسیم و مس گردد. همچنین سرکه ممکن است به دلیل اسیدی بودن، تهاجم بر روی مینوترینت‌ها (مینرال‌هایی که استخوان‌ها را تشکیل می‌دهند) داشته باشد و منجر به آسیب استخوان‌ها شود.

نتیجه: مصرف معتدل سرکه در رژیم لاغری ممکن است کمک کننده باشد، اما مصرف زیاد و بی‌اندازه آن ممکن است به سلامتی آسیب برساند.

ترشی جات: خواص و مضرات لیمو ترش برای لاغری

براساس تحقیقات انجام شده روی لیمو ترش، گفته می شود که لیموترش زردرنگ و لیموترش سبز رنگ جزو میوه‌هایی هستند که باعث لاغری می‌شوند. این میوه‌های ترش حاوی کالری اندکی هستند. در واقع هر 100 گرم لیموترش کمتر از 20 کالری دارد. لیموترش فاقد چربی و کلسترول است و کربوهیدرات کمی نیز دارد.

این مرکبات ترش حاوی اسکوربیک (ویتامین ث) بوده و به کبد درخنثی سازی سموم بدن کمک می کنند. همچنین ضداکسیدانی آن را می‌توان یکی از مهمترین خواص لیمو ترش دانست. در بدن هر فرد، مواد اکسیدان ناشی از سوخت و ساز وجود دارد که باقی ماندن این مواد اکسیدان در بدن، ممکن است در درازمدت خاصیت سرطان‌زایی داشته باشید. خاصیت ضداکسیدانی لیموترش، این مواد زائد را از بین می‌برد و بنابراین به نوعی به سوخت و ساز بهتر بدن کمک می‌کند.

لیموترش حاوی ویتامین C است که ممکن است به افزایش متابولیسم در بدن کمک کند. این امر می‌تواند باعث سوزاندن بیشتر چربی‌ها شود و در نتیجه به کاهش وزن کمک کند. همچنین مصرف لیموترش می‌تواند اشتها را کاهش دهد و به کنترل میزان مصرف کالری کمک کند. این امر می‌تواند در فرآیند کاهش وزن موثر باشد.

مضرات استفاده از لیموترش برای لاغری

مصرف مکرر و بیش از حد لیموترش ممکن است به دلیل اسیدی بودن آن، آسیب به لایه‌ی مینرالی دندان‌ها و مینوترینت‌ها وارد کند. از این رو، می‌تواند به سلامت دهان و دندان‌ها ضربه بزند. لیموترش می‌تواند برخی از افراد با مشکلات معده مانند سوء هاضمه یا زخم معده تعامل داشته باشد و علائم را تشدید کند. مصرف لیموترش ممکن است در برخی افراد با حساسیت به مواد اسیدی تحریک‌کننده باشد و علائمی مانند خارش، تورم یا قرمزی را ایجاد کند.

خواص سرکه سیب برای لاغری

ترشی جات: خواص و مضرات سرکه سیب برای لاغری

همچنین یکی از موادی که ادعا می شود بر کاهش وزن موثر می باشد، سرکه سیب است. هرچند در این مورد تحقیقات بسیار کمی وجود دارد.

تنها مطالعه در مورد این ادعا بر روی مردم ژاپن انجام شد در این مطالعه، هرروز به مدت 12 هفته به 175 فرد چاق اما سالم، سرکه سیب یا آب داده شد. رژیم غذایی هر دو گروه مشابه بود. در پایان مطالعه، کسانی که سرکه استفاده می کردند وزن بیشتری از دست داده بودند. محققان نشان دادند که سرکه ممکن است روی ژنهای درگیر در شکستن چربی ها تاثیر بگذارد و منجر به کاهش وزن شود.

همچنین در یک پژوهش تجربی، تعداد 24 موش نر بالغ، نژاد ویستار به مدت 35 روز به میزان 3 میلی لیتر از عصاره ی پوست میوه انار به موش ها داده شد و تاثیر آن با داروی لاغر کننده ی (زنیکال) مقایسه گردید. این عصاره همانند داروی زنیکال بر کاهش وزن، موثر بوده هرچند برای تعمیم بر روی انسان باید تحقیقات بیشتری صورت پذیرد.

پس مصرف سرکه سیب ممکن است اشتها را کاهش دهد و در نتیجه کمک کند تا میزان مصرف کالری کاهش یابد، که به کاهش وزن کمک می‌کند. علاوه بر این، سرکه سیب می‌تواند به کنترل سطح قند خون در بدن کمک کند. این امر می‌تواند منجر به کاهش انگیزه برای خوردن میزان زیادی غذا شود و در نتیجه به کاهش وزن کمک کند.

مضرات سرکه سیب برای لاغری

مصرف بیش از حد سرکه سیب مثل سرکه ممکن است منجر به تهاجم بر روی مینرال‌ها در بدن شود و باعث کاهش جذب مواد معدنی مهمی مانند کلسیم، پتاسیم و مس گردد. همچنین سرکه سیب ممکن است به دلیل اسیدی بودن، به مینوترینت‌ها (مینرال‌هایی که استخوان‌ها را تشکیل می‌دهند) حمله کرده و منجر به آسیب استخوان‌ها شود. مصرف بیش از حد سرکه سیب برای لاغری ممکن است به دلیل اسیدی بودن آن، به تحریک مشکلات معده و روده از جمله سوء هاضمه، اسهال یا گرفتگی دست‌ها منجر شود.

ترشی جات: خواص و مضرات زرشک در لاغری

گیاهان دارویی به دلیل طبیعی بودن، در دسترس و ارزان بودن نسبت به داروهای شیمیایی، مصرف زیادی توسط مردم دارند ولی باید روز دریافتی و عوارض جانبی آنها هم توجه شود. خوردن موادی همچون زرشک در روند چاقی و لاغری بی تاثیر است. مطالعات نشان داده اند که عصاره آبی میوه زرشک دانه دار کوهی، فعال کننده عمل کبد بوده و در تجزیه چربی های خون و احتمالا تعدیل سطح آنها در خون موثر است.

یافته های این مطالعه نشان داد که عصاره آبی میوه زرشک دانه دار کوهی، می توانددر کاهش سطح کلسترول خون بیماران نقش داشته باشد. البته برای پی بردن به مکانیسم های مربوطه، نیاز به مطالعات بیشتر می باشد. همچنین مطاله ای دیگر نشان می دهد، عصاره آبی ریشه ریواس موجب کاهش کلسترول در خرگوش های تحت آزمایش می شود.

زرشک ممکن است به دلیل محتوای فیبر بالا و اثر سیری آن، اشتها را کاهش دهد و به کنترل میزان مصرف کالری کمک کند. این امر می‌تواند در فرآیند کاهش وزن موثر باشد. همچنین زرشک حاوی مواد ضد اکسیدانی مانند ویتامین C و فلاوونوئیدها است. این مواد می‌توانند در مقابله با آسیب‌های اکسیداتیو و بهبود سلامت عمومی بدن تأثیرگذار باشند.

مضرات زرشک برای لاغری

مصرف زرشک ممکن است در برخی افراد با مشکلات معده مانند سوء هاضمه یا زخم معده تعامل داشته باشد و علائم را تشدید کند. برخی افراد نیز ممکن است به زرشک حساسیت داشته باشند و علائمی مانند خارش، تورم یا قرمزی را تجربه کنند.

ترشی جات: خواص و مضرات اسید سیتریک و لواشک در لاغری

همچنین افراد با تصور اینکه محصولات ترش مثل لواشک چربی سوز و باعث لاغری هستند، در مصرف آن افراط می کنند. لواشک عصاره میوه است و میزان قند موجود در میوه‌ها 5 تا 15 درصد است که این مقدار قند در لواشک چند برابر می‌شود؛ پس بدیهی است که لواشک می تواند کالری زا و چاق کننده باشد.

خیلی از افراد چاق، لواشک ترش می‌خورند تا لاغر شوند اما باید توجه کرد که لواشک چه ترش و چه شیرین، قندش چند برابر خود میوه است و چاق‌کننده می‌باشد. ضمن آنکه اسیدهای ترش افزودنی همچون اسید سیتریک به این محصولات، هیچ گاه خاصیت لاغرکنندگی ندارد و حتی به دلیل اینکه موجب ترشح اسید معده می‌شود، غذا را سریع هضم و جذب می‌کند، باعث تشدید گرسنگی و افزایش اشتها می‌شود.

یکی از خواص لواشک این است که مصرف لواشک ممکن است به پرکردن معده و ایجاد احساس سیری کمک کند. این امر می‌تواند به کاهش مصرف کلری و در نتیجه کاهش وزن کمک کند. لواشک حاوی مقدار قابل توجهی فیبر است که می‌تواند به عملکرد صحیح روده و رفع مشکلات هضمی کمک کند. فیبر همچنین می‌تواند احساس سیری را بیشتر کند و در کاهش اشتها و کنترل مصرف کالری مؤثر باشد.

نهایتاً اینکه لواشک از میوه‌های طبیعی تهیه می‌شود و می‌تواند میوه‌هایی مانند انگور، توت، سیب و غیره را شامل شود. مصرف میوه‌ها به عنوان بخشی از رژیم لاغری می‌تواند سالمتی عمومی بدن را بهبود بخشد. درنتیجه غذای بیشتری مصرف می کنند که باعث اضافه وزن می شود.

مضرات اسید سیتریک و لواشک بر لاغری

اسید سیتریک به طور طبیعی و به میزان کم در انواع میوه‌ها و سبزی‌‌ها وجود دارد، اما در صنعت برای تشدید این طعم از اسید سیتریک مصنوعی و سنتز شده استفاده می‌شود. بزرگ‌ترین ضرر محصولات حاوی این اسید آن است که در اثر مکیدن، نگهداشتن و ساییدن این خوراکی‌‌ها به سطح مینای دندان تخریب و سبب پوسیدگی زود هنگام می‌شود. در نتیجه فرد غذای بیشتری مصرف می‌کند که باعث اضافه وزن او می‌شود.

 از طرفی شکر و نمکی که جهت تغییر طعم و مزه و ملس‌شدن و افزایش ماندگاری به این محصولات اضافه می‌شود، برای مبتلایان به دیابت و فشار خون مضر است. برخی افراد تصور می کنند این تنقلات ترش کالری ندارند و به کاهش وزن و لاغر شدن نیز کمک می کنند. این باور کاملا غلط است! زیرا همه این تنقلات ترش دارای کالری بوده و همچنین با تحریک ترشح اسید معده، فرآیند هضم و جذب را نیز افزایش می دهند. بنابراین مصرف بی رویه آنها موجب افزایش وزن و چاقی می شود.

لواشک حاوی مقدار قابل توجهی قند است. اگر در رژیم لاغری مصرف بیش از حدی از لواشک داشته باشید، ممکن است مصرف بیشتر قند و کالری را به بدن اضافه کنید و این امر می‌تواند مانع از کاهش وزن شود.

ترشی جات: خواص و مضرات قره قورت برای لاغری

در میان تنقلات ترش، قره قروت حاوی کلسیم است، اما نمی تواند جایگزین لبنیات شود. کلسیم مورد نیاز بدن را از طریق شیر، ماست، دوغ کم نمک و پنیر تامین می شود و قره قروت تنها به عنوان یکی ازطعم دهندگان غذا تلقی می شود.

قره قورت یک منبع خوب پروتئین و کلسیم است. پروتئین‌ها می‌توانند احساس سیری را افزایش دهند و به کاهش اشتها کمک کنند. همچنین، پروتئین‌ها برای ساخت و نگهداری عضلات ضروری هستند که در فرآیند لاغری نقش مهمی دارند. همچنین قره قورت حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم است که برای استحکام استخوان‌ها ضروری است. مصرف قره قورت ممکن است به دلیل پروتئین و چربی موجود در آن، احساس سیری را بیشتر کند و انگیزه برای خوردن میزان زیادی غذا را کاهش دهد.

مضرات قره قورت برای لاغری

قره قورت دارای مقدار قابل توجهی چربی است و اگر در رژیم لاغری قره قورت بیش از حدی مصرف شود، ممکن است چربی و کالری بیشتری را به بدن اضافه کنید که این امر می‌تواند مانع از کاهش وزن شود. در ضمن برخی افراد ممکن است به مواد موجود در قره قورت حساسیت داشته باشند و علائمی مانند نفخ، تورم معده یا تحریک روده را تجربه کنند.

یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد قره قروت، لواشک، آلوچه و خلاصه کلیه ترشی جات باید مد نظر قرار داد این است که این تنقلات اغلب حاوی میزان زیادی نمک هستند بنابراین در مصرف آنها باید اعتدال را رعایت نمود. این نکته به ویژه در مورد افرادی که محدودیت مصرف سدیم دارند، مانند بیماران مبتلا به پرفشاری خون بسیار حائز اهمیت است.

سخن پایانی

به طور کلی مصرف ترشی جات به منظور کاهش وزن به مصرف کنندگان کمکی نمی کنند. همچنین مصرف ترشی ممکن است دو خطر برای بدن داشته باشد؛

  • اول اینکه خوردن آن به افزایش اشتها و سوق دادن فرد به پرخوری کمک می کند. این افزایش اشتها و پرخوری موجبات چاقی را فراهم می کند که آن هم به نوبه خود عوارضی را به دنبال دارد.
  • دلیل دوم بر می گردد به مشکلات دستگاه گوارش: مصرف مکرر خوراکی های اسیدی، ترشح اسید معده را بالا می برند و برای مخاط دستگاه گوارش ضرر دارند.

ورزش و کنترل رژیم غذایی مهمترین راه کاهش وزن در خانه است. اخیرا دانشمندان ژاپنی تحقیقات خود را معطوف به ارتباط مصرف ترشی و میزان آسیب به ملکول DNA و در نتیجه ایجاد سرطان نموده اند. بنابراین نباید در مصرف ترشی ها افراط نمود.

در نهایت، مهم است به یاد داشته باشید که هیچ ماده‌ی غذایی به تنهایی قادر به کاهش وزن یا لاغری نیست. رژیم غذایی متنوع، تعادل‌دار و با مصرف درست کالری، همراه با فعالیت بدنی منظم و سبک زندگی سالم، اساس موفقیت در کاهش وزن است. نیازی نیست نگران سلامتی خود باشید و می‌توانید سلامتی و تناسب اندام را در کنار یکدیگر به‌دست آورید.برای دریافت رژیم اختصاصی خود بر روی رژیم من کلیک کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی غفاری دایت کلیک نمایید تا به سایت اصلی هدایت شوید.

سوالات متداول

چگونه می‌توانم وزن خود را کاهش دهم؟

برای کاهش وزن، می‌توانید از روش‌هایی مانند تغییر رژیم غذایی به سمت یک رژیم متنوع و کم‌کالری، افزایش فعالیت بدنی، کنترل اندازه قسمت‌های غذایی، مصرف مناسب میوه‌ها و سبزیجات و مدیریت استرس استفاده کنید. مهم است که این تغییرات را به طور مداوم و پایدار انجام دهید.

 آیا رژیم‌های سریع ویژه لاغری مؤثر هستند؟

رژیم‌های سریع ویژه لاغری ممکن است در کوتاه مدت به کاهش وزن منجر شوند، اما این تغییرات غالباً ناپایدار هستند و ممکن است باعث افزایش وزن مجدد شوند. بهتر است رژیم غذایی تعادل‌دار و مناسب را با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید.

آیا مصرف ترشی جات می‌تواند در کاهش وزن مفید باشد؟

مصرف معتدل ترشی جات می‌تواند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و کم‌کالری در کاهش وزن مفید باشد. اما باید به میزان مصرف آن دقت کنید، زیرا ممکن است حاوی مقدار قابل توجهی نمک و اسیدهای چرب باشد.

آیا میوه‌هایی مانند لیمو ترش و سیب برای لاغری مفید هستند؟

میوه‌هایی همچون لیمو ترش و سیب حاوی مواد مغذی مهمی هستند و می‌توانند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم برای لاغری استفاده شوند. اما تنها مصرف این میوه‌ها به تنهایی کافی نیست و باید با یک رژیم غذایی متعادل‌ و فعالیت بدنی منظم همراه شوند.


دیدگاه کاربران
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
5 از 5 (1 نظر)

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه