انواع عمل های لاغری ، عوارض خطرناک آن‌ها!

معضل چاقی امروزه بسیار فراگیر شده است و افراد بسیاری به دنبال روش‌های متنوع کاهش وزن هستند. با این وجود رژیم غذایی،در طولانی‌مدت تاثیر دارد و بسیار آهسته صورت می‌گیرد و همچنین قابل برگشت اس.ت به همین دلیل بسیاری از افراد تمایل به انجام عمل‌های لاغری دارند که پاسخ سریع‌تری ایجاد می‌کند. در این مطلب از غفاری دایت می‌خواهیم با انواع عمل های لاغری آشنا شویم و ببینیم جدیدترین عمل لاغری شکم چیست؛ پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

انواع عمل های لاغری

انواع عمل های لاغری بر روی معده

عمل لاغری بای پس معده

با وجود آن‌که آن را نمی‌توان جدیدترین عمل لاغری شکم دانست، با این حال یکی از شناخته‌ترین انواع عمل جراحی لاغری است که به دو شکل انجام می‌شود. روش اول که شایع‌تر است، بازگشت ندارد و در آن بخش بالای معده را بریده و و مری را به باقی معده متصل می‌کنند. در این روش بایپس، حجم معده کم شده و سبب می‌شود نه‌تنها غذای زیادی خورده نشود؛ بلکه مقدار جذب نیز کاهش می‌یابد. قسمت باقی‌مانده می‌تواند تنها ۲۸ گرم غذارا  در خود جای دهد. همچنین بخشی ابتدایی از روده کوچک نیز بریده شده و به معده متصل می‌گردد؛ در نتیجه بخش زیادی از معده و روده کوچک در هضم و جذب غذا حذف می‌گردد. عوارض این عمل جراحی بایپس معده سوءتغذیه به دلیل عدم جذب ویتامین‌ها از جمله ویتامین B12 و D است. همچنین ایجاد فتق، سنگ صفراوی و سندروم دامپینگ از عوارض این نوع بای پس معده است.

نوع دیگر عمل بای پاس معده، عملی پیچیده است که در آن ۸۰ درصد معده حذف شده و بخش زیادی از روده کوچک نیز بریده می‌شود؛ در نتیجه بخش زیادی از دستگاه گوارش حذف می‌شود که در نتیجه آن، هم مقدار غذای مصرفی و هم جذب غذا به‌شدت محدود می‌گردد که البته عوارض زیادی را به دنبال دارد. افرادی که این عمل برای آن‌ها مناسب است باید BMI بالای ۵۰ داشته باشند. عوارض این عمل بای پس معده نیز شامل خونریزی زیاد، عفونت، مشکل تنفسی، سوء تغذیه، فتق، استفراغ، افت قند خون و... است.

عمل لاپاراسکوپی باندینگ شکمی قابل تنظیم

در این روش یک باند قابل تنظیم، هم چون کمربند شلوار، در قسمت بالایی معده قرار می‌گیرد و پس از باد کردن آن سبب تنگ‌تر شدن بهش ورودی معده می‌شود که در حقیقت گویی یک فضای پاکت‌مانند ایجاد می‌کند که سبب محدود شدن حجم غذای دریافتی در فرد می‌گردد. خاصیت این باند آن است که قابل تنظیم است و می‌توانند آن را از بدن خارج کنند. عمل جراحی لاغری لاپاراسکوپی باندینگ، ساده است؛ با این حال ممکن است تاثیر کمتری در لاغری داشته باشد. عوارض عمل لاپاراسکوپی باندینگ شامل بازگشت چاقی، عفونت حلقه، عدم کارکرد و جابجایی حلقه، تهوع و استفراغ پس از پرخوری و مشکل در تنظیم محل باند در زیر پوست است.

عمل اسلیو معده یا گاسترکتومی

این عمل همچون بخش اول جراحی لاغری بای پس از روش دوم است و دلیل نامگذاری آن به اسلیو یا همان آستین، به دلیل برش معده و تبدیل آن به ساختاری شبیه به آستین ویا تیوپ است. در نتیجه‌ی این کاهش حجم معده، فرد کالری کمتری دریافت کرده و لاغر می‌شود. انتخاب نوع عمل جراحی به پزشک و شرایط بیمار باز می‌گردد؛ با این وجود انواع عمل های لاغری نیز ممکن است با پرخوری و عدم رعایت بازگشت داشته باشند. از عوارض عمل اسلیو معده بیشتر می‌توان به بازگشت وزن در طول ۵ سال و همچنین بازگشت بیماری‌هایی همچون دیابت نوع ۲، که بر اثر چاقی پیش از عمل ایجاد شده بودند؛ اشاره کرد.

جراحی پلیکاسیون معده

در این جراحی معده را همچون دامن پلیسه می‌زنند تا فضای داخلی معده تنگ‌تر شود و از همان روش جراحی‌های قبلی سبب کاهش کالری دریافتی فرد می‌شود. عوارض جراحی پلیکاسیون نیز مربوط به بازگشت وزن است. با این وجود کسانی که BMI آن‌ها ۳۵ تا ۴۰ است، از این روش استفاده کرده که خونریزی کمی داشته و دائمی در بدن می‌ماند.

جراحی بای پس روده

این روش معمولاً پس از اسلیو معده انجام می‌شود که در  آن حدود سه چهارم روده کوچک بریده می‌شود که شامل بخشی از دوازدهه و آخرین بخش روده کوچک است. سپس دو سر روده به هم متصل شده و به دلیل آنکه محل ترشح آنزیم‌های پانکراس و صفرا در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند،  این آنزیم‌ها با هم ترکیب می‌شوند و در نتیجه کالری کمتری در بدن جذب می‌گردد. عوارض این جراحی شامل سوء تغذیه و کمبود ویتامین و مواد معدنی است، همچنین پس از عمل فرد نیازمند رعایت غذای رژیمی سخت و همچنین پیگیری است.

عمل لاغری لیپوماتیک یا پیکرتراشی

در عمل لاغری لیپوماتیک چربی‌های موضعی بدن تخلیه می‌شود که بدون درد و خونریزی است و سبب کاهش سایز در بدن می‌گردد. نسبت به روش لیپوساکشن در دقیق‌تر عمل می‌نماید. عوارض آن سوراخ شدن اعضای داخلی بدن، التهاب، عفونت، آمبولی ریه، کبودی پوست، واکنش آلرژیک و... است.

عمل لیپوساکشن یا لیپوپلاستی

 یک نوع جراحی زیبایی با حذف چربی‌های اضافه از مناطق خاص است و مشابه عمل لاغری لیپوماتیک عمل می‌کند. عوارض آن شامل کبودی، آسیب رسیدن به اعصاب، رگ خونی، عضلات، عوارض قلبی و ریوی، تورم مداوم، شلی پوست، عفونت و... است.

عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم

در عمل ابدومینوپلاستی چربی و پوست اضافه از شکم حذف شده و عضلات آن را تنگ‌تر می‌نمایند اغلب مناسب کسانی است که پوست آن‌ها خاصیت ارتجاعی نداشته و یا در زمان پس از زایمان شکم آنها شل شده است. عوارض آن بی‌حسی در پوست، شل شدن پوست، باقی ماندن اثر زخم و نتیجه ضعیف است.

بیشتر بخوانید: در این مطلب به عوارض لیپوماتیک پرداختیم.

انواع عمل های لاغری با جراحی معده

 

آیا عمل جراحی معده خطرناک است ؟

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که آیا عمل جراحی معده خطرناک است؟! در پاسخ به آن باید بگوییم هیچ عمل جراحی فاقد عوارض نیست و شاید نتیجه‌ای که در کاهش وزن می‌گذارد، چشمگیر باشد؛ اما فردی که این جراحی را انجام می‌دهد سختی‌های زیادی را تحمل می‌نماید و همانطور که اشاره شد عوارض جراحی بای پس معده و سایر انواع عمل های لاغری که بر روی معده انجام می‌شود، زیاد است و بر روی سلامتی افراد تاثیر می‌گذارد.

 

تغییر سبک زندگی

 

لاغری با تغییر سبک زندگی

چنانچه هنوز زمان زیادی برای گرفتن رژیم اصولی صرف نکرده‌اید ویا سبک زندگی خود را با افزایش تحرک و رژیم غذایی سالم تغییر نداده‌اید؛ پیشنهاد می‌کنیم یک بار با اراده بالا، رژیم لاغری اصولی و مناسب خود را امتحان کنید. انواع عمل های لاغری با وجود آن‌که آسان به‌نظر می‌رسند؛ اما نه‌تنها عوارض زیادی دارند و شرایط زندگی را برای شما سخت می‌کنند، بلکه بسیاری از آن‌ها قابل بازگشت هستند، به‌خصوص اگر سبک زندگی خود را تغییر نداده باشید. به‌جای تحمل کردن عوارض عمل جراحی و همچنین لاغری سریع که سبب شل شدن پوست شما می‌شود و همچنین سلامتی شما را بر اثر سوء تغذیه به خطر می اندازد؛ همین حالا با کلیک بر روی رژیم لاغری آنلاین، رژیم خود را از بهاره غفاری یکی از حرفه‌ای‌ترین مشاوران تغذیه دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رژیم‌ها لاغری، استپ وزنی، چاقی و... بر روی غفاری دایت کلیک نمایید.

 

مقالات مرتبط
مشاهده بیشتر
رفلاکس معده و علائم خطرناک آن را بشناسید!
رفلاکس معده و علائم خطرناک آن را بشناسید!
رفلاکس معده یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن معده است که افراد زیادی را برای سالی...
لیپوماتیک چیست و چه عوارضی دارد؟!
لیپوماتیک چیست و چه عوارضی دارد؟!
ممکن است تا به حال دستگاه ترواسکالپ را شنیده باشید اما تا به حال نام عمل لیپوماتیک ...
سوء تغذیه و بیماری های ناشی از سوء تغذیه !
سوء تغذیه و بیماری های ناشی از سوء تغذیه !
سوء تغذیه شاید یکی از بیماری‌هایی باشد که کمتر در اطرافیان خود مشاهده کرده باشیم؛ ...
کولیت روده و درمان خانگی کولیت روده !
کولیت روده و درمان خانگی کولیت روده !
کولیت روده یک بیماری دستگاه گوارش است که ممکن است افرادی به آن مبتلا باشند، اما هنو...
دیدگاه کاربران

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه