از علائم تخمک گذاری چه می دانید؟!

تخمک گذاری چیست؟ تخمک‌گذاری (Ovulation) درواقع قسمتی از چرخه قاعدگی زنان است. این عمل زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان زن تخمک آزاد می‌کند. برای محاسبه زمان آن باید دوره قاعدگی هر شخص را در نظر گرفت. علائم لحظه آزاد شدن تخمک معمولاً کمی قبل از این لحظه آغاز می‌شوند. به‌عنوان‌مثال اگر دوره قاعدگی 28 روزه باشد به‌طورمعمول 14 روز قبل از شروع پریود بعدی شروع می‌شود. اگر در این زمان بارداری رخ ندهد، تخمک از بین می‌رود و به‌صورت عادت ماهیانه از واژن زن خارج می‌شود. پریود یا عادت ماهانه در زنان با خونریزی همراه است و این همان تخمک‌های ازهم‌پاشیده در رحم زن است. از روز اول چرخه قاعدگی (شروع پریود) تا تخمک‌گذاری را مرحله فولیکولی می‌خوانند و از زمان تخمک‌گذاری تا انتهای سیکل قاعدگی را لوتئال (تشکیل جسم زرد) نامیده‌اند که معمولاً دوازده‌تا شانزده روز ادامه دارد. تخمک‌گذاری همیشه همراه با علائم و نشانه‌هایی است که در برخی از زنان شدیدتر و در برخی ملایم‌تر است. با ما در غفاری دایت همراه باشید تا این علائم را بررسی کنیم. از علائم تخمک گذاری چه می دانید؟!

علائم تخمک‌گذاری در زنان چیست؟

 

علائم تخمک گذاری چیست؟

همان‌طور که گفتیم تخمک‌گذاری روندی است که در آن تقریباً هرماه یک تخمک از یکی از تخمدان‌ها آزاد می‌شود که تا 24 ساعت می‌تواند با اسپرم لقاح انجام داده و یک جنین را به وجود بیاورد. این فرآیند تخمک‌گذاری نشانه‌هایی دارد که عبارت‌اند از:

 •  درد تخمک‌گذاری یا تخمک‌گذاری دردناک

برای برخی از بانوان ناراحت‌کننده‌ترین نشانه تخمک‌گذاری، درد تخمک‌گذاری یا درد میان‌دوره. برای این بانوان، تخمک‌گذاری باعث درد ناگهانی و مداوم در پایین شکم می‌شود. البته تخمک‌گذاری دردناک عادی نیست بلکه داشتن احساسی خفیف معمولی است. درد شدید می‌تواند نشانه ابتلا به کیست تخمدان، چسبندگی از جراحی قبلی شکم تخت یا دیگر مشکلات مربوط به‌سلامتی باشد که این موارد فوراً باید درمان شوند.

 • افزایش دمای پایه بدن

برای آگاهی از افزایش دمای پایه بدن باید چرخه قاعدگی خود را روی نموداری بنویسید. به‌این‌ترتیب که هرروز صبح هنگام بیدار شدن دمای بدن خود را اندازه بگیرید. با انجام این کار مشخص می‌شود که بدن در حال اجرای چه‌کاری است و به‌طورمعمول چگونه کار می‌کند.

 • ترشحات مخاطی دهانه رحم

نظارت روزانه بر ترشحات مخاطی دهانه رحم نیز اهمیت دارد، چراکه یکی از مطمئن‌ترین نشانه‌های تخمک‌گذاری است. در واکنش به مراحل بارور یا نابارور بودن در چرخه قاعدگی، ترشحات مخاطی دهانه رحم دگرگون می‌شوند. ترشحات مخاطی دهانه رحم با نوسان هورمون‌ها (مثل استروژن) دگرگون می‌شوند

 • وضعیت دهانه رحم

درباره زمان باروری، دهانه رحم چند نشانه مهم دارد. بررسی وضعیت دهانه رحم ابزاری کمکی برای آگاهی از نزدیک بودن زمان تخمک‌گذاری است. بهترین روش برای بررسی وضعیت دهانه رحم، اجرای روزانه آن درزمانی مشابه است، زیرا برای تمام‌روز در یک محل نمی‌ماند. دهانه رحم درست مثل ترشحات مخاطی دهانه رحم هوشیار است و برای به حداکثر رساندن احتمال لقاح جنین تغییر می‌یابد. وقتی بارور نیستید، متوجه می‌شوید که دهانه رحم پایین، سخت و خشک احساس می‌شود.

 • افزایش میل جنسی

تمایل زن به رابطه جنسی درست قبل از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد. البته، تخمک‌گذاری تنها چیزی نیست که می‌تواند میل جنسی شمارا افزایش دهد. همچنین، اضطراب، استرس یا افسردگی می‌تواند  تمایل جنسی را افزایش یا کاهش دهد.

 • لکه بینی و ترشحات قهوه‌ای

ازآنجایی‌که در زمان تخمک‌گذاری برای رها شدن تخمک فولیکول‌ها پاره می‌شوند، خونریزی خفیفی رخ می‌دهد.

 • حساسیت به بو

اغلب در زمان تخمک‌گذاری خانم‌ها حساسیت بیشتری به بو پیدا می‌کنند.

 • درد و حساسیت در سینه‌ها

در زمان تخمک‌گذاری به علت افزایش سطح هورمون‌های تولیدی، خانم احساس درد در ناحیه سینه پیدا می‌کند.

 • درد خفیف در لگن و شکم

اغلب خانم‌ها در زمان تخمک‌گذاری احساس درد خفیفی در یک سمت از پایین شکم دارند. این درد هرماه در یک‌قسمتی از شکم احساس می‌شود چراکه هرماه یکی از تخمدان‌ها به‌نوبت فعال شوند.

 • سایر نشانه‌های تخمک‌گذاری در خانم‌ها

در زیر دیگر نشانه‌های احتمالی تخمک‌گذاری آمده است، اما آن‌ها مثل نشانه‌های بیان‌شده در بالا معتبر نیستند:

 • افزایش میزان انرژی.
 • بهبود حس بینایی، بویایی و چشایی.
 • تجمع آب در بدن.

 

از علائم تخمک گذاری چه می دانید؟!

 

علائم تخمک‌ گذاری ضعیف

وجود اختلال در آزادسازی تخمک که می‌تواند به شکل عدم تخمک‌گذاری یا تخمک‌گذاری نامنظم ظاهر شود، علائم و نشانه‌هایی دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • وجود چرخه‌های نامنظم ‌و پریودی‌های غیرقابل‌پیش‌بینی با تغییرات بیش از چند روز در هرماه
 • تخمک گذاری چند روز است؟ داشتن دوره‌های قاعدگی بسیار کوتاه (کمتر از ۲۱ روز) یا بسیار طولانی (بیش از ۳۵ روز)
 • عدم پریودی بدون وقوع بارداری و همچنین گذراندن برخی ماه‌ها بدون بروز قاعدگی
 • عدم تغییرات دمایی و افزایش دمای بدن در دوره تخمک‌گذاری به دلایلی غیر از الگوی خواب نامنظم و
 • جواب منفی تست کیت تخمک‌گذاری یا جواب‌های مثبت چندگانه _بدون وقوع قاعدگی_ به‌عنوان علامتی از سندرم PCOS

لازم به ذکر است که در بدن زنان، تعداد مشخصی تخمک وجود دارد که هر یک از آن‌ها در یک ماه، از حالت خاموش به حالت فعال درمی‌آید. اگر تخمک فعال شود و هورمونی برای بالغ کردن آن وجود داشته باشد، یا بالغ می‌شود (آزاد شدن تخمک) و یا از بین می‌رود (اختلالات تخمک‌گذاری). البته باید گفت که هورمون‌های بلوغ تخمک، تنها در بزرگ‌سالی تولید می‌شوند.

 

علائم تخمک‌گذاری ضعیف

 

تخمک‌گذاری در زمان پروید

این اتفاق به‌طورمعمول ۱۲ تا ۱۶ روز قبل از آغاز عادت ماهانه در زنان روی می‌دهد. برای دانستن این کار بهتر است زمان پریودهای خود را بدانید. هنگامی‌که تخمک‌گذاری در بدن انجام می‌شود میزان هورمون LH بالا رفته و این کار باعث آزاد شدن تخمک رشد یافته در تخمدان می‌شود. تخمک آزادشده از طریق لوله‌های فالوپ وارد تخمدان می‌شود. عمل لقاح یا ترکیب تخمک با اسپرم در زمان عبور تخمک از لوله‌های فالوپ به تخمدان صورت می‌گیرد. گاهی که قاعدگی به‌صورت نامنظم صورت می‌گیرد به علت عدم تخمک‌گذاری است. گاهی نیز علائم تخمک‌گذاری در فرد دیده می‌شود ولی پریود او به‌صورت نامنظم است که علت می‌تواند به هم خوردن تعادل در تولید هورمون‌ها باشد. برای جلوگیری از این کار بهتر است ورزش کنید. همچنین استفاده از غذای رژیمی مناسب، از بین بردن اضطراب و استرس و عدم استفاده از قرص‌های ضدبارداری نیز برای منظم کردن چرخه قاعدگی دخیل هستند.

 

تخمک‌گذاری در زمان پروید

 

نکاتی درباره افزایش کیفیت تخمک

یک رژیم لاغری و رژیم غذایی سالم و متعادل، نقش زیادی در بهبود کیفیت تخمک‌ها و تقویت تخمک‌گذاری دارد. بهترین خوراکی‌ها برای تقویت تخمک‌گذاری عبارت‌اند از:

 • آووکادو:

 مقادیر فراوانی از چربی‌های سالم دارد

 • حبوباتی همچون لوبیا و عدس

 به‌عنوان منبع تأمین آهن و دیگر موادمعدنی یا ویتامین‌های موردنیاز بدن

 • آجیل‌ها و میوه‌های خشک

 به‌عنوان منبع ویتامین، پروتئین و موادمعدنی و آنتی‌اکسیدان‌هایی نظیر سلنیوم

 • دانه‌های کنجد

 با داشتن روی و چربی‌های اشباع‌شده و مؤثر در سلامت تخمک‌ها

 • انواع توت‌ها

 با داشتن آنتی‌اکسیدان‌های قوی

 • سبزی‌ها پربرگ نظیر کلم‌پیچ و اسفناج

 منابعی غنی از آهن، منگنز، اسیدفولیک، ویتامین A و کلسیم هستند

 • ریشه گیاه ماکا

 خواصی همچون تقویت اسپرم و تخمک، افزایش میل جنسی و تثبیت تعادل هورمونی بدن دارد.

 • زنجبیل

 خواص ضدالتهابی، افزایش گردش خون، کمک به هضم غذا، بهبود چرخه‌های پریودی، کاهش التهاب اندام‌های تناسلی و دارد.

 

تخم گذاری و رژیم غذایی

برای تنظیم روند تخمک‌گذاری و قاعدگی منظم باید از استرس و اضطراب دوری کرد و ورزش مداوم انجام داد. همچنین داشتن رژیم غذایی مناسب کمک شایانی به این روند می‌کند. متأسفانه یکی از عوارض تخمک‌گذاری نامنظم افزایش وزن است و داشتن رژیم غذایی اصولی بهترین روش برای تنظیم این روند است. برای این کار بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه کرده تا هم برنامه‌ای برای کاهش وزن به ما ارائه داده و هم مواد غذایی را در برنامه بگنجاند که کیفیت تخمک‌گذاری را افزایش دهد. ما به شما سایت غفاری دایت را پیشنهاد می‌دهیم تا در قسمت رژیم من به این برنامه دسترسی داشته باشید.

 

دیدگاه کاربران
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4 از 5 (7 نظر)

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه