آیا کاهش وزن با دوچرخه سواری امکان پذیر است ؟|فواید دوچرخه سواری بر کاهش وزن

دوچرخه سواری ورزشی سالم و پر تأثیر است که می تواند در تمام سنین از کودکان خردسال تا بزرگسالان از آن لذت ببرد. همچنین بسیار سرگرم کننده ، ارزان و مناسب است.

برای داشتن تناسب اندام و سلامتی باید از نظر جسمی تحرک داشته باشید. فعالیت بدنی منظم می تواند شما را در برابر بیماری های جدی مانند چاقی ، بیماری های قلبی ، سرطان ،

 بیماری های روانی ، دیابت و آرتروز محافظت میکند. دوچرخه سواری منظم یکی از بهترین راه ها برای کاهش خطرات ناشی از سبک زندگی مثل بی تحرک است.

دوچرخه سواری ورزشی سالم و پر تأثیر است که می تواند در تمام سنین از کودکان خردسال تا بزرگسالان از آن لذت ببرد. همچنین بسیار سرگرم کننده ، ارزان و مناسب است.

دوچرخه سواری به محل کار یا مغازه یکی از کارآمدترین روش ها برای ترکیب ورزش منظم با برنامه روزمره است. تخمین زده می شود هر روز یک میلیارد نفر دوچرخه سوار می شوند - برای حمل و نقل ، تفریح ​​و ورزش.

دوچرخه سواری برای سلامتی و تناسب اندام

فقط دو تا چهار ساعت در هفته طول می کشد تا بتوانید به طور کلی سلامتی خود را بهبود بخشید.

 

دوچرخه سواری عبارت است از:

ضربه کم در دوچرخه سواری باعث فشار و آسیب کمتری نسبت به سایر اشکال ورزشی می شود.

 • یک تمرین خوب عضلانی : دوچرخه سواری هنگام رکاب زدن از همه گروه های اصلی عضلانی استفاده می کند.
 • آسان : برخلاف برخی دیگر از ورزش ها ، دوچرخه سواری به مهارت بالای بدنی نیاز ندارد. اکثر مردم می دانند که چگونه دوچرخه سواری کنند و پس از یادگیری ، فراموش نخواهید کرد.
 • برای قدرت و استقامت مفید است : دوچرخه سواری باعث افزایش قدرت می شود.
 • هر چقدر شدید بخواهید : در صورت عدم آسیب یا بیماری ، دوچرخه سواری برای شروع می تواند با شدت بسیار کمی انجام شود ، اما می تواند به یک تمرین بدنی سخت برسد.
 • یک راه سرگرم کننده برای تناسب اندام : ماجراجویی که در روزهایی خارج از منزل به دست می آورید یک مزیت به حساب می آید، به این معنی است که شما در مقایسه با سایر فعالیت های بدنی به مکان ها یا مکان های خاصی نیاز ندارید .

به عنوان یک روش حمل و نقل ، دوچرخه سواری جایگزین مناسبی برای زمان های (نشسته) شما حین رانندگی با وسایل نقلیه یا موتور و یا استفاده از  قطار ، اتوبوس است.

فواید دوچرخه سواری منظم برای سلامتی

دوچرخه سواری عمدتا یک فعالیت هوازی است ، به این معنی که قلب ، رگ های خونی و ریه ها همه فعالیت می کنند. شما عمیق تر نفس می کشید ، عرق می کنید و دمای بدن را افزایش

 

می دهید ، که سطح کلی تناسب اندام شما را بهبود می بخشد.

از مزایای سلامتی دوچرخه سواری منظم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

آمادگی قلبی عروقی افزایش یافته است،افزایش قدرت و انعطاف پذیری عضلات؛کاهش سطح استرس،بهبود وضعیت و هماهنگی،استخوان های تقویت شده،کاهش سطح چربی بدن،پیشگیری یا مدیریت بیماری،کاهش اضطراب و افسردگی،چاقی و کنترل وزن

 1. دوچرخه سواری روش خوبی برای کنترل یا کاهش وزن است ، زیرا باعث افزایش متابولیسم بدن ، عضله سازی و چربی سوزی بدن می شود. اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید ، دوچرخه سواری باید با یک برنامه غذایی سالم همراه باشد. دوچرخه سواری نوعی ورزش راحت است و

می توانید زمان و شدت آن را تغییر دهید - می تواند به آرامی و متناسب با شما تنظیم شود.

تحقیقات نشان می دهد شما باید حداقل 8،400 کیلوژول (حدود 2000 کالری) در هفته با ورزش بسوزانید. دوچرخه سواری ثابت در هر ساعت حدود 1200 کیلوژول (حدود 300 کالری)

 می سوزاند.

 

اگر دو بار در روز دوچرخه سواری کنید ،چربی های انباشته شده خود را به راحتی میسوزانید. یک تحقیق انگلیسی نشان می دهد که هر روز نیم ساعت دوچرخه سواری در طی یک سال نزدیک به پنج کیلوگرم چربی می سوزانید.

 

 1. بیماری های قلبی عروقی و دوچرخه سواری

بیماری های قلبی عروقی شامل سکته ، فشار خون بالا و حمله قلبی است. دوچرخه سواری منظم قلب ، ریه ها و گردش خون شما را تحریک و بهبود می بخشد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

دوچرخه سواری ماهیچه های قلب شما را تقویت می کند ، و سطح چربی خون را کاهش می دهد. تحقیقات همچنین نشان می دهد افرادی دوچرخه سواری می کنند ، دو تا سه برابر کمتر از مسافران اتومبیل در معرض آلودگی قرار دارند ، بنابراین عملکرد ریه آنها بهبود می یابد. یک مطالعه دانمارکی که بیش از 14 سال با 30،000 نفر از افراد 20 تا 93 ساله انجام شد ، نشان داد که دوچرخه سواری منظم مردم را از بیماری قلبی محافظت می کند.

 1. دیابت و دوچرخه سواری

امروزه میزان دیابت نوع 2 در حال افزایش است و یک نگرانی جدی در مورد بهداشت عمومی است. تصور می شود عدم فعالیت بدنی دلیل اصلی ایجاد این بیماری در افراد است. تحقیقات گسترده در فنلاند نشان داد که افرادی که بیش از 30 دقیقه در روز دوچرخه سواری می کنند 40 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.

 

 1. آسیب دیدگی استخوان ، آرتروز

دوچرخه سواری قدرت ، تعادل و هماهنگی را بهبود می بخشد. همچنین ممکن است به جلوگیری از سقوط و شکستگی کمک کند. در صورت ابتلا به آرتروز ، دوچرخه سواری یک نوع ایده آل ورزشی است ، زیرا این یک ورزش تأثیرگذار است که فشار کمی بر روی مفاصل وارد می کند.

دوچرخه سواری به طور خاص به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کند

 

 1. بیماری روانی و دوچرخه سواری

شرایط سلامت روان مانند افسردگی ، استرس و اضطراب را می توان با دوچرخه سواری منظم کاهش داد. این به دلیل تأثیرات خود ورزش و به دلیل لذتی است که دوچرخه سواری می تواند برای شما به همراه داشته باشد.

 1. سرطان و دوچرخه سواری

بسیاری از محققان رابطه بین ورزش و سرطان ، به ویژه سرطان روده بزرگ و پستان را بررسی کرده اند. تحقیقات نشان داده است که اگر دوچرخه سواری کنید ، احتمال سرطان روده کاهش می یابد. برخی شواهد نشان می دهد که دوچرخه سواری منظم خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد.

 

 

برخی معتقدند استفاده طولانی‌مدت از دوچرخه‌های دستی یا ثابت باعث پهن شدن باسن می‌شود آیا این ادعا صحت دارد؟

اما با مشاهده اندام قهرمانان دوچرخه‌سواری می‌توان متوجه شد که چنین باوری صحت ندارد.

در واقع، شکل لگن و پهنای آن، یک ویژگی ارثی است که چندان به نوع ورزش مربوط نیست اما واضح است که با انجام ورزش دوچرخه‌سواری، علاوه بر افزایش توان قلبی- عروقی (استقامتی)، عضله‌های باسن، ران و ساق پا حجیم‌تر شده و قدرت عضله‌های اندام تحتانی افزایش می‌یابد

البته افزایش توده عضلانی، به ویژه در افراد چاق، ممکن است در ابتدا به صورت حجیم‌تر شدن این اندام‌ها یا پهن شدن باسن به نظر آید ولی در صورت انجام صحیح تمرین‌های ورزشی و کاهش حجم توده‌های چربی بدن و جایگزین ‌شدن بافت عضلانی، این تغییر شکل ایجاد نخواهد شد.

دوچرخه‌سواری، ورزش استقامتی‌ـ‌قدرتی است و برحسب اینکه شدت و مدت زمان فعالیت فیزیکی فرد به چه میزان باشد، تغییرات فیزیولوژیک در بدن ورزشکار متفاوت خواهد بود. جهت کاهش وزن، برنامه تمرینی باید به گونه‌ای تنظیم شود که افراد با شدت متوسط (براساس درصد ضربان قلب هدف) در مدت زمان نیم ساعت تا 45 دقیقه، 3 تا 5 روز در هفته دوچرخه‌سواری کنند.


دیدگاه کاربران

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه