از خواص کرفس تا آب کرفس برای لاغری

خواص کرفس لیست بلند بالایی دارد. خواص درد معده را تسکین می دهد، فشار خون را تنظیم می کند و بوی بد دهان را از بین می برد. برگ و آب کرفس برای لاغری و آرتروز را درمان می کند و گرفتگی رگهای قلب را برطرف می‌کند. خواص کرفس بسیار است چنانچه کرفس را سلطان سبزی ها می نامند. در میان هزاران خواص کرفس می توان درمان انواع بیماری های داخلی و پوستی را به دست آورد . فواید برگ و آب کرفس برای تناسب اندام و زیبایی در سرتاسر جهان شناخته و مورد استفاده قرار می گیرد.
در اینجا لیستی از خواص و فواید کرفس و آب کرفس برای درمان انواع بیماری ها و سلامت بدن را به شما معرفی می کنیم.

از خواص کرفس تا آب کرفس برای لاغری

کرفس چیست؟

کرفس گیاهی علفی از خانواده گیاه شناسی است که شامل جعفری، هویج، شوید و رازیانه نیز می شود. گیاهانی که برای ریشه کشت می شوند، معروف به کرفس، گونه ای متمایز از گیاهانی هستند که برای ساقه هایشان کشت می شوند، ما در مورد کرفس در این مقاله صحبت می کنیم.گیاه کرفس ساقه های بلند و فیبری تولید می کند که ترد، آبدار و معطر، با طعم علف، شیرین و تند است.
این سبزی به‌اصطلاح «معطر» مانند پیاز و هویج در نظر گرفته می‌شود و به‌طور گسترده در غذاهای کلاسیک به‌عنوان یکی از سه جزء میپویکس (همراه با پیاز و هویج) استفاده می‌شود. به طور مشابه، کرفس نیز با پیاز و فلفل دلمه ای ترکیب می شود تا "ثلاث مقدس" غذاهای کاجون را تشکیل دهد.
این مخلوط‌ها عموماً تفت داده شده یا تفت داده می‌شوند و پایه طعم بی‌شمار سس‌ها، سوپ‌ها، آبگوشت‌ها، خورش‌ها و غذاهای دیگر را تشکیل می‌دهند.کرفس همچنین یک عنصر رایج در سوپ ها، دلمه ها، چاشنی ها، سالادها، سالادها، غذاهای گوشتی سرخ شده و بریان شده و سرخ کردنی ها است. دانه کرفس را می توان علاوه بر ساقه و ریشه آن خشک کرد و به عنوان ادویه به دو صورت کامل و آسیاب شده استفاده کرد. و برگ ها را می توان به عنوان یک سبزی معطر در بسیاری از غذاها و همچنین خشک و به عنوان چاشنی استفاده کرد.
کرفس چیست؟

15 فواید و خواص کرفس

1. خواص کرفس برای کمک به کاهش خطرات سرطان

کرفس سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که به مبارزه با رادیکال های آزاد محرک سرطان کمک می کند. حاوی دو فلاونوئید زیست فعال - آپیژنین و لوتئولین - است که ممکن است سلول های سرطانی را در بدن از بین ببرد. آپیژنین یک عامل پیشگیری کننده از شیمی درمانی است و خواص ضد سرطانی آن رادیکال های آزاد را در بدن از بین می برد و باعث مرگ سلول های سرطانی می شود. همچنین باعث افزایش اتوفاژی می شود، فرآیندی که از طریق آن بدن سلول های ناکارآمد را که به پیشگیری از بیماری کمک می کند، حذف می کند.
خاصیت ضد سرطانی لوتئولین فرآیند تکثیر سلولی را مهار می کند.این فلاونوئیدهای موجود در کرفس پتانسیل درمان سرطان پانکراس و سینه را دارند.همچنین گفته می شود کرفس دارای پلی استیلن های زیست فعال است. این ترکیبات محافظ شیمی درمانی پتانسیل جلوگیری از تشکیلات سرطانی متعدد را دارند.
 کمک به کاهش خطرات سرطان

2. خواص کرفس برای کاهش التهاب

کرفس مملو از آنتی اکسیدان های گیاهی است که دارای خواص ضد التهابی است. این سبزی همچنین منبع مهمی از فلاونول ها است. مطالعه دیگری که توسط دانشگاه ایالتی اوهایو انجام شد نشان داد که آب کرفس برای لاغری یا عصاره کرفس نیز فعالیت پروتئین های خاصی را که با التهاب مرتبط هستند کاهش می دهد. گفته می شود که عصاره دانه کرفس دارای خواص ضد التهابی است.
کرفس همچنین حاوی ترکیبی به نام لوتئولین است که می تواند از التهاب در سلول های مغز جلوگیری کند. مطالعه ای که توسط دانشگاه ملک سعود (ریاض) روی موش ها انجام شد، نشان داد که کرفس می تواند از رشد هلیکوباکتر پیلوری، باکتری که باعث التهاب مخاط معده می شود، جلوگیری کند.
 کاهش التهاب

3.خواص کرفس برای تنظیم فشار خون 

کرفس حاوی یک ماده شیمیایی گیاهی به نام فتالید است که دیواره سرخرگ ها را شل می کند و جریان خون را افزایش می دهد. همچنین ماهیچه های صاف رگ های خونی را منبسط می کند و به کاهش فشار خون کمک می کند. یک مطالعه ایرانی که روی موش‌ها انجام شد، خواص ضد فشار خون کرفس را به همان فیتوشیمیایی نسبت داد.کرفس همچنین سرشار از نیترات است که ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند. بررسی های دیگر در مورد مشخصات فیتوشیمیایی عصاره دانه کرفس نیز نشان می دهد که ممکن است سطح فشار خون را کاهش دهد.
در طب سنتی چینی، کرفس اغلب به عنوان یک غذای "خنک" نامیده می شد که می تواند فشار خون را کاهش دهد. مطالعه دیگری نشان داد که آب کرفس تازه مخلوط با سرکه به زنان باردار در آفریقای جنوبی داده می شود تا فشار خون بالا را کاهش دهند.
تنظیم فشار خون

4. خواص کرفس برای سلامت قلب و عروق را بهبود بخشد

کرفس معمولا به عنوان یک عامل ضد فشار خون در طب سنتی تجویز می شود. می تواند به حفظ سلامت قلب و عروق کمک کند. مطالعه ای که در ایران انجام شد نشان داد که عصاره برگ کرفس می تواند پارامترهای قلبی عروقی متعددی مانند کلسترول، تری گلیسیرید و کلسترول بد را بهبود بخشد.کرفس سرشار از پلی فنول است که دارای فواید ضد التهابی و قلبی عروقی است.با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک این مزیت کرفس در انسان مورد نیاز است.
 سلامت قلب و عروق را بهبود بخشد

5. نوروژنز را تقویت کند و از از دست دادن حافظه جلوگیری کند

کرفس ممکن است خطر از دست دادن حافظه را کاهش دهد. بین فلاونوئید موجود در کرفس و کاهش میزان کاهش حافظه مرتبط با افزایش سن ارتباط وجود دارد. لوتئولین التهاب مغز را آرام می کند و ممکن است در درمان اختلالات التهابی عصبی کمک کند. بنابراین، ممکن است به کاهش خطر تخریب عصبی نیز کمک کند.اعتقاد بر این است که آپیژنین، یک فلاونوئید زیست فعال موجود در کرفس، به رشد و توسعه سلول های عصبی کمک می کند. با این حال، این عامل هنوز در انسان ثابت نشده است. آپیژنین همچنین ممکن است به سلامت نورون ها کمک کند. با این حال، تحقیقات در این زمینه نامشخص است.
 
نوروژنز را تقویت کند و از از دست دادن حافظه جلوگیری کند

6.خواص کرفس برای کمک به هضم

باز هم تحقیقات در این زمینه محدود است. با این حال، شواهد حکایتی نشان می دهد که کرفس ممکن است سلامت دستگاه گوارش را تقویت کند. فیبر طبیعی موجود در کرفس آن را به یک ماده غذایی مهم برای سیستم گوارش تبدیل می کند. فیبر محلول در کرفس توسط باکتری های روده بزرگ تخمیر می شود. این فرآیند تخمیر اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تولید می کند که یکی از آنها (بوتیرات) سلامت دستگاه گوارش را ارتقا می دهد. کرفس همچنین حاوی فیبر نامحلول است و ممکن است حرکات روده را تقویت کند.
خواص و عوارض کرفس

7. به کاهش وزن کمک کند

کرفس کالری کمی دارد و حاوی فیبر است که باعث می شود برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید. محتوای فیبر نامحلول کرفس می تواند سیری را افزایش دهد و به کاهش وزن کمک کند. محتوای بالای آب کرفس ممکن است به کاهش وزن نیز کمک کند. همچنین متابولیسم لیپید را تنظیم می کند.همچنین می توان آن را با سبزیجات دیگری که چگالی انرژی بیشتری دارند مصرف کرد. شواهد حکایتی حاکی از آن است که کرفس، غنی از آب است، ممکن است تراکم انرژی سایر موادی را که با آنها جفت می شود کاهش دهد. این ممکن است باعث کاهش وزن شود.
به کاهش وزن کمک کند

8. خواص کرفس برای کمک به درمان دیابت

تحقیقات در این زمینه محدود است. کرفس حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام فلاون است که به دلیل نقش آنها در کاهش سطح قند خون مورد مطالعه قرار گرفته است. برخی از کارشناسان معتقدند ویتامین K موجود در کرفس ممکن است خواص ضد دیابتی داشته باشد. ممکن است التهاب و حساسیت به انسولین مرتبط را کاهش دهد، که ممکن است منجر به بهبود متابولیسم گلوکز شود. با این حال، هیچ مدرک علمی در مورد مشابه وجود ندارد.شواهد حکایتی نشان می دهد که مصرف کرفس ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. دیابت همچنین ممکن است توسط هلیکوباکتر پیلوری، باکتری که باعث مشکلات گوارشی می شود، تشدید شود.
از آنجایی که کرفس توانایی مبارزه با این باکتری را دارد، ممکن است در این زمینه نیز مفید باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای اثبات این اثر مورد نیاز است. مطالعه ای که در ایران انجام شد نشان داد که عصاره دانه کرفس می تواند دیابت را در موش ها کنترل کند. بنابراین، برای اثبات همین موضوع، تحقیق روی انسان ها لازم است.
 
کمک به درمان دیابت

9.خواص کرفس برای تقویت ایمنی

کرفس حاوی ویتامین C  است. این ماده مغذی ممکن است ایمنی را تقویت کند. آنتی اکسیدان های موجود در کرفس نیز می توانند در بهبود ایمنی شما نقش داشته باشند. مشخص شده است که سلول های متعدد سیستم ایمنی برای عملکرد بهینه و پیشگیری از بیماری به ویتامین C وابسته هستند. همچنین مشخص شده است که مکمل ویتامین C باعث افزایش غلظت ایمونوگلوبولین ها در خون می شود که ترکیبات کلیدی سیستم ایمنی هستند. با این حال، برای درک این مزیت کرفس به تحقیقات بیشتری نیاز است.
تقویت ایمنی

10.خواص کرفس برای درمان سنگ کلیه

اسانس کرفس حاوی لوتئولین و سایر ترکیبات ضروری است که می تواند در درمان سنگ کلیه استفاده شود (32). علاوه بر این، یکی از فلاونوئیدهای اصلی کرفس - آپیژنین - می تواند کریستال های کلسیم موجود در سنگ کلیه را تجزیه کند (33). با این حال، تحقیقات طولانی مدت بیشتری برای درک این مزیت کرفس در انسان مورد نیاز است.
 درمان سنگ کلیه

11.خواص کرفس برای بهبود سلامت مفاصل

دانه کرفس و عصاره های مربوط به آن دارای خواص ضد آرتریت هستند که ممکن است در درمان درد مفاصل و نقرس مفید باشد. درد مفاصل معمولاً به دلیل تجمع اسید اوریک ایجاد می شود. یک نظریه نشان می دهد که خواص ادرارآور کرفس ممکن است به دفع اسید اوریک برای درمان بالقوه درد مفاصل کمک کند. روغن دانه کرفس منبع خوبی از سدانولید است. این ترکیب می تواند برای درمان مسائل التهابی مانند نقرس و روماتیسم استفاده شود.
بهبود سلامت مفاصل

12. علائم یائسگی را تسکین ‌می‌دهد

برخی از ترکیبات گیاهی به نام فیتواستروژن ممکن است به تعادل سطوح هورمونی کمک کند. غذاهای غنی از فیتواستروژن پتانسیل تسکین علائم یائسگی را در زنان دارند. کرفس حاوی فیتواستروژن است و می تواند در این زمینه مفید باشد. با این حال، شواهد علمی ملموس تری در این زمینه مورد نیاز است.
 علائم یائسگی را تسکین ‌می‌دهد

13.خواص کرفس برای کمک به درمان ویتیلیگو

ویتیلیگو وضعیتی است که در آن پوست رنگدانه خود را در نواحی خاصی از دست می دهد و باعث ایجاد لکه های سفید می شود. طبق مطالعه ای که در لهستان انجام شد، فورانوکومارین موجود در کرفس ممکن است به درمان ویتیلیگو کمک کند.اعتقاد بر این است که یافته های مشابهی در Atharva Veda، کتاب مقدس هندی در مورد طب آیورودا ثبت شده است.
به طور کلی، پوست را آبرسانی می کند و ممکن است از زمان های قدیم برای درمان ویتیلیگو استفاده شده باشد. با این حال، تحقیقات علمی بیشتری برای درک این مزیت کرفس مورد نیاز است.اکنون که همه چیز را در مورد فواید سلامتی کرفس می دانیم، بیایید نگاهی به مشخصات تغذیه ای آن بیندازیم.
فواید مهم کرفس

14. خواص کرفس برای کبد

کبد یکی از بخش‌های مهم و حساس در بدن است. که بنا به دلایل مختلف نظیر آشامیدن مکرر آب سرد، خوردن غذایی چرب و غیره دچار اختلالات متعدد نظیر کبد چرب و سیروز کبدی می‌شود. در این‌خصوص با خوردن کرفس می توان کلیه و کبد را سم‌زدایی نمود و بدین نحو کبد چرب را درمان کرد. بدین صورت که می‌توانید از کرفس در موادغذایی مختلف استفاده کنید و یا آب کرفس را گرفته و همراه با کمی سرکه ترکیب کرده و سپس میل کیند.

کرفس حاوی مقدار قابل توجهی آنتی اکسیدن، ویتامین و موادمعدنی است. به همین سبب ترکیب آن با لیموترش یک نوشیدنی سرشار از ویتامین C و اکسیدان برای بهبود فعالیت کبد به‌وجود می‌آورد. استفاده مستمر از این نوشیدنی و سایر موادغذایی حاوی کرفس موجب سم‌زدایی کبد شده و از این طریق مشکلات و بیماری‌های مرتبط با کبد کاهش یافته و از بین می‌رود. البته اگر مصرف کرفس برای شما ایجاد حساسیت می‌کند و با عوارض شدید همراه است، توصیه می‌کنیم نسبت به اینکه "چه کسانی نباید کرفس بخورند" اطلاعات بدست بیاورید. تا ضمن جلوگیری از مصرف این نوع سبزیجات، روش‌های دیگری را برای درمان بیماری‌های کبدی در پیش بگیرید.

خواص کرفس برای کبد

15. خواص کرفس برای استخوان

دردهای مفاصل و پوکی استخوان از جمله بیماری‌های شایع در بین افراد میانسال و سالمند است. این مشکل بنا به دلایل مختلف نظیر شرایط کار، نوع آب و هوا و همچنین میزان فعالیت روزانه رخ می‌دهد. برای درمان این نوع بیماری‌های مزمن مصرف مواد خوراکی و سبزیجات حاوی ویتامین و مواد معدنی تأثیر بسزایی دارد. تا ضمن بهبود التهاب استخوان‌ها و مفاصل شاهد کاهش درد در این نواحی باشید. در این راستا کرفس به‌عنوان یکی از بهترین و مؤثرترین سبزیجات حاوی میزان زیادی لوتئولین، فلاونوئید و آنتی اکسیدان است. بدین جهت به‌عنوان یک ضد التهاب مؤثر برای کاهش درد مفاصل، استخوان و همچنین جلوگیری از سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

عوارض و مضرات کرفس

 کرفس می تواند باعث واکنش شدید آلرژیک در برخی افراد شود.
 
علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 
  • کندوها
  • ورم
  • مشکل در تنفس
اگر کسی بعد از خوردن کرفس دچار مشکل تنفسی شود، به مراقبت های فوری پزشکی نیاز دارد. برخی افراد واکنشی به نام آنافیلاکسی را تجربه می کنند که می تواند کشنده باشد.هر کسی که به کرفس حساسیت دارد باید برچسب مواد غذایی را به دقت بررسی کند، زیرا حتی آثار کوچک می تواند باعث واکنش شود.
همچنین زنان باردار باید از مصرف مکمل های دانه کرفس خودداری کنند، زیرا می توانند باعث تحریک رحم شوند.
عوارض کرفس

آب کرفس برای لاغری

کرفس می‌تواند ترکیبی ترد و خوشمزه برای بسیاری از غذاها باشد و دانه‌ها و عصاره‌های آن ممکن است طیف وسیعی از فواید سلامتی را ارائه دهند. همچنین می تواند یک میان وعده مفید و کم کالری درست کند.شایان ذکر است که طب سنتی و اکثر تحقیقات بیشتر بر روی عصاره کرفس متمرکز شده است تا مصرف چوب کرفس، با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف انواع میوه ها و سبزیجات تازه می تواند از بسیاری جهات برای سلامتی فرد مفید باشد.
 
در حالی که دوز روزانه آب کرفس جدیدترین شوق سلامتی است، اما به خودی خود باعث کاهش وزن نمی شود.با این حال، اگر آب کرفس برای لاغری را به جای نوشیدنی های پر کالری بنوشید، ممکن است به کاهش وزن کمک کند. علاوه بر این، ممکن است به کاهش التهاب و فشار خون کمک کند.با این حال، اگر می‌خواهید وزن کم کنید، بهتر است تغییرات بزرگ‌تری در رژیم غذایی و لاغری سریع و سبک زندگی ایجاد کنید، پس به سایت غفاری دایت بروید و با داشتن یک برنامه غذایی متناسب با اندام خود از قسمت رژیم‌های موفق من رژیم غذایی خود را دریافت کنید و از اندام زیبای خود لذت ببرید.
 

دیدگاه کاربران
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
3 از 5 (48 نظر)

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه