تغذیه سالم افراد بلغمی مزاج

افراد دارای طبع سرد اغلب سفید پوست و ضعیف هستند و کمبود انرژی هستند و در هوای سرد به راحتی گرم نمی شوند بنابراین تغذیه آنها باید به صورتی باشد که طبع سرد بدن آنها را کاهش و با تقویت گرمی بدن موجب تعادل دما شود. در برنامه غذایی مناسب بلغمی مزاج ها یا همان افراد دارای طبع سرد و تراختصاص می دهیم.
برنامه غذایی کامل مواد غذایی مفید و مضر در تغذیه سرد مزاجها (مزاج سرد و تر)
از دیدگاه طب سنتی افراد دارای 4 نوع مزاج سرد،گرم،سرد و خشک و گرم و مرطوب هستند. هر یک از این افراد باید غذای رژیمی خاص خود و حتی شیوه و رفتار زندگی مخصوص به خود را در پیش بگیرند.

تغذیه سالم افراد بلغمی مزاج

بایدها و نباید ها برای بلغمی مزاج ها

بلغم همان سیستم ایمنی بدن است که مصرف برخی مواد غذایی سبب تضعیف آن می شود بنابراین بدن آدمی در مقابل انواع انگل ها و میکروب ها آسیب پذیر می شود. بنابراین افراد دارای مزاج تر و سرد باید به نوع تغذیه خود توجه کنند و غذاهایی که در زیر آورده ایم را میل کنند.
 
برای افراد بلغمی مزاج غذاهای با طبع گرم و خشک مناسب است به این شرط که متعادل سازی با مصلحات، رعایت گردد. مثلا گردو برای افراد بلغمی مزاج مفید است به این شرط که مصرف گردو را با پنجاه درصد با پنیر متعادل نماییم. پیشنهاد می شود مقاله آشنایی با انواع مزاج ها را مطالعه کنید.
 
آبگوشت سنتی با گوشت گوسفند، با دنبه کم و استخوان زیاد، نخود، زرد چوبه زیاد و فلفل سیاه، بدون رب وگوجه فرنگی انواع آش ها و سوپ ها، با زرد چوبه، فلفل زیاد و ادویه گرم و خشکغذاهای کبابی و سرخ شده خشک.انواع خورش ها همراه فلفل، زرد چوبه و نمک طبیعی کافیعسل
 
نکته : مصلح بسیاری از خوراکی ها عسل می باشد و در صورت استفاده کردن از اینگونه غذاها،بهتر است مصلح یا گرمی به همراه داشته باشد مثلاً صورت خوردن آش جو ،کمی عسل هم میل کنید.
 
مصرف عسل در تغذیه سرد مزاجهای بلغمیمیوه و سبزیجات مناسب برای سرد مزاج ها (طبع سرد و تر):
خرمای خشک انبه سیب به توت انجیر انگور کشمش مویز انواع سبزی خوردن بجز گشنیز هویج کرفس جوانه گندم لبنیات مفید در تغذیه سرد مزاج های بلغمی
شیر به مقدار کم با خرما، زعفران و زرد چوبه در شب برای شام پنیر با گردودوغ به مقدار کم با گل محمدی یا پودر گردو و کشمشکره محلی گاوی به مقدار کم خامه و سرشیر گاوی خیلی کم
 
 
لبنیاتی که در تغذیه سرد مزاجها مفید استنوشیدنی های مناسب در تغذیه سرد مزاجها با طبع بلغم:
دمنوش های گرم، عرقیات گرم، شربت های با طبع گرمشیره انگور و خرما، شربت عسلغذاهای نامناسب و مضر در تغذیه سرد مزاجها با طبع سرد و تر:
 
غذاهای با طبع سرد و تر و غذاهای سرد و خشک برای این افراد مضر هستند. یکی از مهمترین دلایل علمی استفاده نکردن از این نوع غذاها پایین بودن PH آنها است که در بدن ایجاد اسیدوز می کنند .اسیدوز روی اعصاب مرکزی اثر مخربی می گذارد و این سیستم را به مرور فلج می کند . این غذاها نامناسب برای این افرادعبارتند از :
غذاها

غذاها:

ماهی، آش رشته، اسفناج، ماست، خورشت آلو اسفناج
میوه ها

میوه ها:

هندوانه، توت فرنگی، کیوی، مرکبات، هلو
دانه ها و حبوبات
 

دانه ها و حبوبات:

دانه کدو تنبل، تخم خیار، تخم هندوانه، تخم کدو، تخم کاهو، تخم کاسنی، نشاسته، خرفه
لبنیات و روغن ها:

لبنیات و روغن ها:

شیر، ماست، پنیر، دانه انگور، جو، کشک
ادویه جات و چاشنی ها

ادویه جات و چاشنی ها:

سماق، غوره، لیمو عمانی
 
نوشیدنی ها و طعم دهنده ها

نوشیدنی ها و طعم دهنده ها:

دوغ، لیموناد، شربت آلبالو، شربت عناب، آب های با درجه حرارت کمتر از دمای بدن مانند آب سرد ، آب یخ، آب یخچال و آبسرد کن، برای طبع بلغم زیان آور است.
سبزیجات

سبزیجات:

میوه‌ها خیلی مناسب هستند اما سبزیجات حتی بهتر هستند. انتخاب های غذایی شما باید کاملاً بر مصرف طیف وسیعی از سبزیجات تازه متمرکز شود، که به آرامی بخارپز شده کاملاً عالی است. سبزی های تازه و در فصل، به ویژه تقویت کننده سیستم ایمنی قوی هستند، زیرا حاوی کلروفیل هستند (ایده هایی برای گنجاندن سبزیجات در رژیم غذایی شما در اینجا). تا جایی که ممکن است سیر و پیاز را بگنجانید – هر دو به خوبی از عملکرد سیستم ایمنی شما حمایت می کنند. کورستین (یک دیگر بیوفلاونوئید) موجود در پیاز ضد التهاب است و همچنین به تجزیه مخاط کمک می کند.سبزیجاتی ماننده:

خیار، کدو، کاهو، اسفناج، گشنیز، قارچ

بایدها و نباید ها برای بلغمی مزاج ها

نوشیدنی های مضر برای افراد با مزاج سرد و تر

برای اینکه توانایی دستگاه گوارشی افراد بلغمی کم است روزی دو وعده غذا میل کنیدو حداقل حدود 12-10 ساعت بین دو وعده غذا فاصله بیاندازید.اگر در بین وعده های غذایی احساس گرسنگی نمودید مقداری میوه یا سالاد میل کنید.غذاها سرشار از پروتئین و فیبر مانند تخم مرغ، گوشت،میگو و جگرمیل کنید.در مصرف غذاهای سرد در شب های زمستان احتیاط کنید.به حمام گرم که در آن بابونه و مرزنجوش جوشانیده شده بروید . حمام طولانی باعث خشکی بدن می شود .نیم ساعت قبل از غذا تا 2-1 ساعت پس از غذا آب نخورید.ورزش و فعالیت جسمی منظم داشته باشید.8-7 تا ساعت بخوابید اما قبل از طلوع آفتاب بیدار شوید تا از تولید بلغم اضافه خودداری شود.ازخواب و استراحت بیش از اندازه پرهیز نمایند.بسیاری از مردم امروزه دچار سوء مزاج شده اند پس بهتر است این افراد به مدت 40 روز رژیم ضد بلغم و سودا را اجرا کنند و سپس بر اساس مزاج خود تغییراتی در تغذیه اشان ایجاد نمایند.افراد بلغمی مزاج در صورت عدم رعایت دچار بیماری ها و علائمی مانند عطسه، سردرد، کاهش حافظه، صرع، پرخوابی، آسم، سینوزیت، التهاب لوزه، ضعف هضم، دردهای مفصلی و ترشحات زنانه می شوند.شما میتوانید برای داشتن یک رژیم با توجه به مزاج خودتان به سایت غفاری دایت بروید و از قسمت رژیم‌های انلاین من،یک رژیم مناسب و اصولی داشته باشید و از برنامه غذایی خود لذت ببرید.
 

دیدگاه کاربران
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
3 از 5 (32 نظر)

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه