بیماری پانیک ، آیا بیماری پانیک خطرناک است ؟!

آیا تابه‌حال به‌طور ناگهانی، اضطراب و ترس بیش‌ازحد را در خود احساس کرده‌اید؟ این حالت چند دقیقه طول کشیده، ضربان قلب شما بالا برود، به‌شدت عرق کنید و احساس کنید که قادر به نفس کشیدن نیستید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، ممکن است شما دارای اختلال اضطرابی به نام حمله پانیک یا اختلال هراس باشید؛ اما نگران نباشید زیرا رهایی از پانیک امکان‌پذیر است. تابه‌حال فکر کرده‌اید که آیا این حملات محرک خاصی داشته‌اند و شما همیشه نگران هستید تا یکی از این حملات دوباره به سراغ شما بیاید؟ در این مطلب از غفاری دایت می‌خواهیم بررسی کنیم بیماری پانیک چیست؟! و آیا بیماری پانیک خطرناک است؟! پس با ما همراه باشید.

بیماری پانیک چیست

 

بیماری پانیک چیست ؟

 بیماری پانیک در افرادی وجود دارد که حملات مکرر و ناگهانی از ترس و هراس را تجربه می‌کنند. اگر فرد بیش از یک‌بار دچار حمله پانیک شود، اصطلاحاً حمله پانیک در او عود کرده است. این حملات در بیماری پانیک معمولاً زمانی رخ می‌دهد که یک شرایط قابل پیش‌بینی مدام تکرار شود. حتی تکرار اتفاقات خیلی ساده هم باعث این حملات می‌شود. برای مثال، عبور از پل عابر پیاده و یا صحبت کردن در میان جمع می‌تواند ازجمله اتفاقاتی باشد که منجر به حمله پانیک در فرد شود. ممکن است فرد بسیار شاد و سالمی باشد که تنها دو یا چند بار دچار حمله پانیک شده باشد. شاید هم این اختلال نشان‌دهنده وجود برخی اختلالات دیگی مانند افسردگی و یا اضطراب اجتماعی باشد. علائم بیماری پانیک در تمام سنین دیده می‌شود، اما شایع‌ترین سن بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی است.

بیماری پانیک معمولاً با این نشانه‌ها شناخته می‌شود:

 • طول مدت حمله معمولاً حدود ۱۰ الی ۳۰ دقیقه است.
 • در هریک از حملات، احساس شدید اضطراب، ترس و نگرانی بروز می‌کند و در مدت چند دقیقه به اوج خود می‌رسد.
 • بروز بیماری پانیک علت‌های مختلفی دارد که در اینجا به چند مورد آن اشاره می‌کنیم:
 •  علل ژنتیکی و ارثی
 • مصرف بیش‌ازحد چای، قهوه و سیگار در افراد مستعد
 • مصرف مواد مخدر مانند حشیش و سایر محرک‌ها
 • بی‌خوابی بیش‌ازحد
 • بعضی بیماری‌ها مانند پرکاری تیروئید و دیابت

 

حمله پانیک در خواب

 

حمله پانیک در خواب

حملات پانیک در خواب یک سری اضطراب‌های شدید و غیرمنتظره‌ای است که می‌تواند انواع مختلفی از علائم ترسناک ایجاد کند. این علائم شامل موارد زیر است:

 • هنگام خواب از کنترل خارج‌شده و از محیط خواب خود جدا می‌شوید.
 • احساس ضعف، سرگیجه یا سردرد دارید.
 • دردهای قفسه سینه و تنگی نفس – سفتی قفسه سینه و احساس این‌که برای نفس کشیدن باید دست‌وپا زده و تلاش کنید.
 • بیش فعالی
 • احساس می‌کنید می‌خواهید که گریه کنید.
 • حالت تهوع و لرز
 • اسپاسم عضلانی و تپش قلب
 • تعرق بیش‌ازحد
 • سوزش و سوزنی شدن انگشتان یا لب
 • نوسان دمای بدن
 • احساس گرما یا سرما بسیار شدید

این علائم آن‌قدر شدید هستند که گاهی اوقات فرد مبتلا در اولین حمله پانیک در خواب، احساس می‌کند که دچار حمله قلبی یا یک نقص عصبی شده. باگذشت زمان، حملات پانیک در خواب می‌توانند شایع‌تر شوند. اختلال پانیک در خواب، همچنین به‌عنوان «حملات وحشت شبانه» یا «وحشت شبانه» نیز شناخته می‌شود. بااینکه این حملات پانیک در خواب معمولاً فقط چند دقیقه طول می‌کشد، اما زمان زیادی می‌برد تا شما به‌اندازه کافی آرام شده و دوباره به خواب بروید. افرادی که با اختلالات پانیک (حمله عصبی)، حملات پانیک (عصبی) و دیگر اختلالات اضطراب درگیر هستند، معمولاً مستعد بی‌خوابی می‌شوند. چراکه این افکار نگران‌کننده و ترس، موجب بی‌خوابی در شب می‌شود و اضطراب و حمله پانیک در خواب در بیشتر مواقع باعث کابوس دیدن فلج صورت، وحشت شبانه و پریدن از خواب می‌شود.

در هنگام «کابوس»، رؤیاهای ترسناک و ناراحت‌کننده ممکن است با شروع حملات پانیک شبانه همراه باشد. فرد بعد از کابوس از خواب بیدار شده و تعریق بیش‌ازحد، دلهره، لرزیدن بدن و وحشت را باهم تجربه می‌کند. «فلج خواب» به صورتی است که فرد ناخودآگاه از خواب بیدار می‌شود و نه می‌تواند حرکت کرده و صحبت کند و یا بدنش را کنترل کند. فلج خواب ممکن است در خواب عمیق یا در حالت خواب‌وبیداری رخ دهد و در چرخه خواب اختلال ایجاد کند. در این شرایط فرد احساس خفگی و ترس از دست دادن کنترل را تجربه می‌کند و به‌اصطلاح به آن «افتادن بختک» هم می‌گویند.

«وحشت شبانه» معمولاً در بین کودکان شایع است ولی ممکن است فرد بزرگ‌سال نیز به آن مبتلا شود. وحشت شبانه مانند حملات پانیک همراه بااحساس دلهره، لرز، تعریق و ترس است. تفاوت وحشت شبانه و حملات پانیک در این است که فرد در وحشت شبانه همراه با گریه و فریاد از خواب بیدار می‌شود. ممکن است فرد اصلاً از علائم وحشت شبانه باخبر نباشد ولی اطرافیان متوجه گریه او در خواب شوند.

 

آیا بیماری پانیک خطرناک است

 

آیا بیماری پانیک خطرناک است ؟

خیلی از افرادی که دچار حمله پانیک می‌شوند از این موضوع نگران‌ هستند که نکند دچار سکته قلبی یا مغزی شوند یا نکند عقل خود را از دست دهند. به همین علت سؤالی که بیشتر مبتلایان درگیر آن هستند این است که آیا حمله پانیک خطرناک است یا نه؟ آیا این بیماری منجر به مرگ می‌شود؟

در جواب این افراد باید گفت خوشبختانه این بیماری به‌هیچ‌عنوان باعث مرگ نمی‌شود اما به دلیل ترس‌های فرد، موجب ایجاد اختلال در زندگی روزمره فرد شود. فرد مبتلابه پانیک به خاطر اینکه نگران است نتواند هنگام حمله از مکان‌های شلوغ فرار کند از حضور در این مکان‌های دوری می‌کند، فرد مبتلا در هر ساعت که حمله پانیک به او دست می‌دهد باید به اورژانس مراجعه کرده تا از وضعیت سلامت خود مطمئن شود و آزمایش‌های زیادی هم برای اطمینان بیشتر انجام دهد. پس این بیماری خطرناک نبوده و فقط به مراقبت‌های خاص خود احتیاج دارد. البته در چنین شرایطی همراهی فرد مبتلا در مکان‌های شلوغ بهترین گزینه است.

 

درمان پانیک در طب سنتی

 

درمان پانیک در طب سنتی

درمان پانیک در طب سنتی و با گیاهان دارویی می‌تواند بسیار مفید و مؤثر باشد و چون گیاهان دارویی برای درمان پانیک مواد طبیعی دارند، عوارض جانبی ایجاد نمی‌کنند. برخی از گیاهان دارویی با تغذیه و تقویت عصب بافت‌ها و سیستم عصبی قوی‌تر، علائم حملات پانیک را کاهش می‌دهند. مطالعات انجام‌شده و تجربیات بیماران نشان می‌دهد که علاوه بر مزایای مصرف  مواد غذایی آرام بخش و ضد اضطرابگیاهان دارویی نیز نقش بسزایی در درمان پانیک دارند. برخی از این داروهای آرام‌بخش که برای درمان پانیک در طب سنتی مورداستفاده قرار می‌گیرد شامل:

 1. بادرنجبویه: این گیاه از داروهای گیاهی ضد استرس شناخته‌شده که تأثیر آرام‌بخش قوی دارد و چون یک آرام‌بخش برای سیستم عصبی است پس برای درمان پانیک هم مؤثر است. همچنین بادرنجبویه باعث کاهش علائم حملات پانیک (اختلال هراس) مانند تپش قلب، سردرد، بی‌خوابی و غیره می‌شود.
 2. جینسینگ: اگر از گیاهان دارویی آرام بخشی برای درمان پانیک استفاده کرده‌اید که باعث خواب‌آلودگی شما شده است، بهتر است این بار جینسینگ را امتحان کنید. این گیاه دارویی برخلاف داروهای گیاهی آرام‌بخش به شما انرژی داده و در همان زمان از حملات پانیک جلوگیری می‌کند. همچنین بعد از استفاده از این گیاه خلق‌وخوی شما تغییر کرده و احساس خوبی خواهید داشت.
 3. گل ساعتی: گل ساعتی هم از دیگر گیاهان دارویی است که در درمان تمام مشکلات مربوط به سیستم عصبی مفید است. این داروی گیاهی ضد استرس بیشتر به‌عنوان آرام‌بخش طبیعی استفاده می‌شود. اگر احساس بی‌خوابی می‌کنید، قبل از اینکه به رختخواب برسید، باید مقدار کمی از این گیاه مصرف کنید زیرا استراحت کافی مقدار حملات هراس را کاهش داده و به درمان پانیک کمک میکند.
 4. سنبل‌الطیب: این داروی گیاهی ضد استرس و آرام‌بخش بر میزان اسیدآمینه گاما آمینو بوتیریک اسید (GABA)  که در سطوح مختلف اضطراب دخالت دارد، اثرگذار است. اسید گاما آمینو بوتیریک، اصلی‌ترین انتقال‌دهنده عصبی مهارکننده در سیستم عصبی مرکزی است که در تحریک‌پذیری عصبی نقش دارد. سنبل‌الطیب با تنظیم میزان   GABA  از تحریک بیش‌ازحد سیستم عصبی جلوگیری کرده و به‌این‌ترتیب به درمان حملات پانیک کمک می‌کند.
 5. جو دوسر: برای کم کردن حملات پانیک، سعی کنید روزانه مقدار زیادی جو دو سر بخورید چراکه یکی از بهترین داروهای گیاهی برای درمان پانیک است. جو دو سر مشکلات تنفسی احتمالی طی حمله پانیک را تسکین می‌دهد و احساس خفگی ناشی از حملات را از بین می‌برد.
 6. بابونه: از گیاه بابونه برای درمان ضربان قلب و اضطراب استفاده می‌شود و چون بهبود ضربان قلب از بروز حمله پانیک جلوگیری می‌کند، به همین دلیل می‌توانید از این گیاه برای درمان پانیک استفاده کنید.

گیاهان دارویی بسیاری برای درمان پانیک در طب سنتی وجود دارد که آرام‌بخش بوده و حملات پانیک را کاهش می‌دهد که در اینجا به چند نمونه از آن‌ها اشاره شد.

 

درمان پانیک

 

درمان پانیک

راه‌هایی برای درمان پانیک وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید حمله بیماری پانیک را متوقف کنید.

 1. نفس عمیق بکشید: درحالی‌که بیش فعالی یک علامت حملات پانیک است که می‌تواند ترس را افزایش دهد، تنفس عمیق می‌تواند علائم هراس را هنگام حمله کاهش دهد. روی نفس کشیدن‌های عمیق از طریق دهان خود تمرکز کنید و احساس کنید هوا به‌آرامی سینه و شکم شمارا پرکرده و دوباره آن‌ها را به‌آرامی ترک کنید. برای تعداد چهار نفس بکشی، یک ثانیه نگه‌دارید و بعدازآن برای چهار بار دیگر نفس بکشید.
 2. تشخیص درست حمله پانیک: با تشخیص اینکه به‌جای حمله قلبی، دچار حمله پانیک هستید، می‌توانید به خود یادآوری کنید که این موقتی است، می‌گذرد و شما خوب می‌شوید. اگر به‌خوبی به علائم مسلط باشید می‌توانید تمرکز کرده و خود را از گرداب حملات نجات دهید.
 3. بستن چشم‌ها: برخی از حملات بیماری پانیک ناشی از تحرکاتی هستند که شمارا تحت‌الشعاع قرار می‌دهند. اگر در محیطی شلوغ و با محرک‌های زیادی قرار دارید، این می‌تواند باعث تقویت حمله پانیک شما شود. برای کاهش محرک‌ها، در هنگام حمله پانیک چشم خود را ببندید چراکه باعث می‌شود هرگونه محرک اضافی از بین برود تمرکز روی تنفس شما راحت‌تر شود.
 4. تمرین ذهن آگاهی: ذهن آگاهی می‌تواند کمک خوبی برای درک واقعیت آنچه در اطراف شما قرار دارد باشد. ازآنجایی‌که حملات بیماری پانیک می‌تواند باعث احساس جدا شدن یا جدایی از واقعیت شود، این امر می‌تواند با نزدیک شدن یا درواقع اتفاق افتادن با حمله وحشت شما مبارزه کند.
 5. تمرکز بر روی یک شی واحد: برای برخی از افراد پیدا کردن یک شی واحد برای توجه در هنگام حمله بیماری پانیک مفید است. یک شی را با چشم خود انتخاب کرده و آگاهانه همه‌چیز را درباره آن یادداشت کنید.
 6. استفاده از تکنیک‌های شل شدن عضلات: دقیقاً مانند نفس عمیق، تکنیک‌های شل کردن عضلات می‌توانند با کنترل پاسخ بدن تا حد ممکن به حمله پانیک در مسیرهای آن کمک کنند. به‌طور آگاهانه یک عضله را به‌طور هم‌زمان شل کنید و با چیزی ساده مانند انگشتان دست خود شروع کنید.

 

پانیک و رژیم غذایی

 

بیماری پانیک و رژیم غذایی

سبک زندگی سالم یعنی یک رژیم غذایی درست و تحرک کافی، به افراد کمک می‌کند نه‌تنها سلامت جسمانی خود را ارتقا دهند، بلکه سلامت روانی خود را نیز حفظ کنند. به همین دلیل چنانچه به دلیل اضافه وزن ویا سبک زندگی ناسالم، احساس خوبی ندارید و می‌خواهید شرایط جسمی و روانی خود را بهتر کنید و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید؛ به شما پیشنهاد می‌کنیم از رژیم‌های اصولی بهاره غفاری استفاده کنید. این رژیم‌ها به شما کمک می‌کنند در کنار رسیدن به تناسب اندام، با کاهش حجم معده خود، بتوانید وزن خود را در طولانی‌مدت، در وزن دلخواه، نگه‌دارید. برای دریافت رژیم لاغری خود، بر روی رژیم کاهش وزن آنلاین کلیک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی غفاری دایت کلیک نمایید.

 

 
مقالات مرتبط
مشاهده بیشتر
پوکی استخوان ، خطرناک‌تر از آنچه به نظر می‌رسد!
پوکی استخوان ، خطرناک‌تر از آنچه به نظر می‌رسد!
پوکی استخوان یا استئوپروز نام دیگری برای کاهش حجم استخوانی است. این بیماری که بیما...
درمان خانگی سینوزیت + درمان سینوزیت چیست؟
درمان خانگی سینوزیت + درمان سینوزیت چیست؟
درمان فوری سینوزیت یکی از بیماری‌های نسبتا شایع است که اغلب افراد به دلیل عدم آگا...
یبوست و علت یبوست شدید چیست؟!
یبوست و علت یبوست شدید چیست؟!
انسان ها برای رفع نیاز بدن خود روزانه مواد غذایی مصرف می‌کند این مواد از دهان وارد ...
سوء تغذیه و بیماری های ناشی از سوء تغذیه !
سوء تغذیه و بیماری های ناشی از سوء تغذیه !
سوء تغذیه شاید یکی از بیماری‌هایی باشد که کمتر در اطرافیان خود مشاهده کرده باشیم؛ ...
دیدگاه کاربران

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه