بیماری اسکیزوفرنی و علائم این بیماری!

بیماری اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی یک بیماری روانی است که در آن مرز میان خیال و واقعیت مخدوش می¬شود. فرد مبتلا غالباً خود از بیماری‌اش آگاهی ندارد و این امر باعث دشواری معالجه می‌شود. فردی که به اسکیزوفرنی مبتلاست در فکر کردن و نشان دادن عواطف ضعیف می‌شود. اکثر این افراد، دیگر مشکلات روانی مثل افسردگی، اضطراب و حتی اختلالات مصرف مواد اعتیادآور را نیز دارند. بیماری اسکیزوفرنی اختلال روحی است که در حدود یک نفر در هر صد نفر به آن مبتلا می‌شوند و در بین مردها و زنان به یک اندازه شایع است و همچنین در جوامع شهری و بین گروه‌های اقلیت بیشتر مشاهده‌شده است. ابتلا به این بیماری تا قبل از سن 15 سالگی بسیار نادر است اما در هر سنی پس‌ازآن رخ می‌دهد؛ و در سنین 15 تا 35 سالگی بیشتر مشاهده‌شده است.

 

علت بیماری اسکیزوفرنی چیست؟

علت بیماری اسکیزوفرنی هنوز مشخص نیست. به نظر می‌رسد که از ترکیب چندین عامل مختلف که در افراد مختلف متفاوت است به وجود می‌آید. این عوامل شامل:

  1. ژن: گرچه در حدود یک نفر در هر صد نفر به اسکیزوفرنی مبتلا می‌شوند، یک نفر از هر ده نفر مبتلابه اسکیزوفرنی دارای والدین بیمار هستند. مطالعات بر روی دوقلوها نشان داد که دوقلوهای همسان تا آخرین مولکول DNA دقیقاً ساختار ژنتیکی یکسانی دارند. اگر یکی از دوقلوهای همسان مبتلابه اسکیزوفرنی شود، در حدود 50 درصد احتمال ابتلای دیگری هم وجود دارد؛ اما دوقلوهای غیر همسان از ساختار ژنتیکی یکسانی برخوردار نیستند. درصورتی‌که یکی از آنان به اسکیزوفرنی مبتلا شود امکان ابتلای دیگری خیلی کم است.
  2. صدمات مغزی: طبق اسکن‌های مغزی پیشرفته‌ای که از افراد مبتلا گرفته‌شده نشان می‌دهند که تفاوت‌هایی در مغز افراد مبتلابه اسکیزوفرنی در مقایسه با افراد سالم وجود دارد و ممکن است بخش‌هایی از مغز بعضی از افراد مبتلابه اسکیزوفرنی به‌اندازه طبیعی رشد نکرده باشد. علت آن ممکن است به خاطر  مشکلات دوران تولد باشد که بر میزان اکسیژن رسیده به مغز نوزاد تأثیر می‌گذارند  و یا مبتلا شدن به ویروسی خاص  درماههای اول حاملگی.
  3. داروهای روان‌گردان و الکل: به نظر می‌رسد گاهی اوقات استفاده از داروهای روان‌گردان منجر به اسکیزوفرنی می‌شوند. داروهایی مانند اکستازی، LSD، آمفتامین‌ها و کراک. مشخص است که آمفتامین‌ها می‌توانند منجر به علائم بیماری‌های روانی شوند اما با توقف مصرف، این علائم نیز برطرف می‌شوند. 
  4. شاهدانه علف و ماری‌جوانا: مصرف بیش‌ازحد این مواد خطر ابتلا به اسکیزوفرنی را دو برابر می‌کند که متأسفانه مصرف این مواد در بین جوانان بیشتر شایع است.
  5. استرس: علائم بیماری معمولاً اندکی بعد از مشکلات زندگی ظاهر می‌شوند. مشکلاتی چون اتفاقات ناگهانی مانند تصادف در رانندگی مشکلات روزمره مانند مشکلات کار یا تحصیل و البته در این میان استرس‌های طولانی‌مدت مانند درگیری‌های خانوادگی اثرات شدیدتری دارند.
  6. محرومیت‌های دوران بچگی: شواهدی مبنی بر اینکه در کنار دیگر اختلالات ذهنی، تجربیات محرومیت و تجاوز در دوران کودکی موجب اسکیزوفرنی می‌شود وجود دارد.

علائم بیماری اسکیزوفرنی

شایع‌ترین علائم بیماری اسکیزوفرنی به چندین دسته طبقه‌بندی می‌شود، ازجمله علائم مثبت، علائم شناختی و علائم منفی.

علائم مثبت اسکیزوفرنی شامل:

  • هذیان: باورهای عجیب‌وغریبی هستند که ریشه در واقعیت نداشته و شخص حتی پس از روبرو شدن با حقایق نیز از آن‌ها دست بر نخواهد داشت.
  • توهم: شامل درک احساساتی است که واقعی نیستند. شنیدن صداها شایع‌ترین توهم در افراد مبتلابه اسکیزوفرنی است. انواع دیگر توهم‌ها شامل دیدن چیزهایی که وجود ندارد، بوهای عجیب‌وغریب، طعم و مزه عجیب دردهان شما و احساس اینکه روی پوست شما چیزی وجود دارد، حتی اگر هیچ‌چیز بدن شمارا لمس نکند است.
  • کاتاتونیا (Catatonia): شرایطی که در آن شخص به لحاظ جسمی در یک وضعیت خاص به‌صورت طولانی‌مدت ثابت می‌شود و اصطلاحاً مانند مجسمه می‌شود.

علائم منفی اسکیزوفرنی را هم می‌توان با این نشانه‌ها شناخت:

  • فقدان احساس یا محدود بودن احساسات فرد
  • صرف‌نظر کردن از خانواده، دوستان و کاهش فعالیت‌های اجتماعی
  • کاهش انرژی
  • کم صحبت کردن
  • کمبود انگیزه
  • از دست دادن لذت یا علاقه در زندگی و فعالیت‌های روزمره
  • عادات بهداشتی و تغذیه‌ای ضعیف
  • علائم شناختی اسکیزوفرنی

علائم شناختی هم عبارت‌اند از:

  • عملکرد ضعیف اجرایی
  • اختلال درتمرکز یا توجه کردن
  • اشکال در حافظه کاری (توانایی استفاده از اطلاعات بلافاصله پس از یادگیری آن مختل می‌شود)
  • عدم آگاهی از علائم شناختی

در مردان، علائم اسکیزوفرنی معمولاً در اوایل تا اواسط دهه ۲۰ شروع می‌شود. در زنان، علائم معمولاً در اواخر دهه ۲۰ شروع می‌شود. اسکیزوفرنی در کودکان و افراد بالای ۴۵ سال شایع نبوده و به‌صورت نادری دیده می‌شود.

درمان بیماری اسکیزوفرنی

درمان داروئی اسکیزوفرنی: هرچند درمان بیماری اسکیزوفرنی هنوز وجود ندارد اما می‌توان علائم آن را تا حد زیادی کاهش داد. مصرف دارو بخش بسیار مهمی از درمان محسوب می‌شود. داروهایی که در این بیماری استفاده می‌شود، داروهای ضد روان‌پریشی است که علائم روانی را در فرد مبتلا کاهش می‌دهد. گاهی از داروهای ضدافسردگی و ترکیب با آن‌ها داروهای ضد روان‌پریشی نیز استفاده می‌شود. کلورپرومازین، هالوپریدول، پرفنازین، فلوفنازین، تریفلوپرازین و پیموزاید داروهایی هستند که توسط روان‌پزشک برای کاهش علائم اختلال اسکیزوفرنی تجویز می‌شونددارودرمانی نشانه‌های به‌اصطلاح القایی یا مثبت را درمان می‌کند.

درمان‌های روان‌شناختی اسکیزوفرنی: اگرچه درمان دارویی از درمان‌های اصلی به‌حساب می‌آید، اما باید توجه کنید که درمان‌های روان‌شناختی در کنار آن از اهمیت زیادی برخوردار است. انواع درمان روان‌شناختی شامل:

  • درمان شناختی رفتاری اسکیزوفرنی

درمان شناختی رفتاری یکی از روش‌های درمان اسکیزوفرنی است که بیشتر به نظم دهی فکری اسکیزوفرنی کمک می‌کند. این روش به بیماران اسکیزوفرنی کمک می‌کند تا بهتر با محیط اطراف خودسازگار شوند و از دنیای توهم و هذیان فاصله بگیرند.

  • درمان با شوک الکتریکی

در درمان شوک الکتریکی (E.C.T) با واردکردن امواج الکتریکی به مغز بیمار در کمتر از یک ثانیه سعی در برگرداندن فعالیت مغز به حالت عادی دارند.

  • خانواده‌درمانی

با توجه به اینکه محیط خانواده عامل مهمی در تشدید علائم و حتی به وجود آمدن بیماری اسکیزوفرنی است، باید خانواده بیمار نیز در فرآیند درمان قرار بگیرند. خانواده‌درمانی در مورد بیماری اسکیزوفرنی شامل آموزش و حمایت‌های خانوادگی می‌شود.

  • گفتاردرمانی اسکیزوفرنی

همان‌طور که گفته شد روش‌های روان‌شناختی و مصرف داروها اصول اساسی در بهبود بیماری اسکیزوفرنی به‌حساب می‌آیند و گفتاردرمانی در این میان نقش درمان مکمل و کمکی را ایفا می‌کند؛ زیرا بیماران اسکیزوفرنی اغلب در برقراری ارتباط صحیح کلامی دارای مشکل بوده و ازنظر گفتاری نمی‌توانند ارتباط خوبی بین مفاهیم برقرار کنند؛

درمان بیماران اسکیزوفرنی اثرات مثبتی هم دارد که شامل:

  • کنترل و کاهش هذیان‌ها و توهمات
  • پیشگیری از حاد شدن بیماری
  • کنترل رفتارهای خشن
  • کاهش مشکلات اجتماعی همچون انزوا و گوشه‌گیری
  • عدم نیاز به بستری در بیمارستان
  • کمک به فرد برای بازگشت به زندگی
  • کاهش هزینه‌های درمان و نگهداری

بیماری اسکیزوفرنی و رژیم غذایی

بیماری اسکیزوفرنی و رژیم غذایی

همان‌طور که می‌دانید برای پیشگیری از ابتلا به هر نوع بیماری، دریافت انواع مواد مغذی و ویتامین بی‌تأثیر نیست و همچنین در صورت ابتلا به بیماری باید یک رژیم غذایی درست و اصولی داشته باشیم. پس برای جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ها و داشتن زندگی سالم و اصولی، رعایت یک رژیم غذایی درست و کارآمد لازم و ضروری است. پیشنهاد ما به شما مراجعه به سایت غفاری دایت و کلیک بر روی رژیم من است.

 

مقالات مرتبط
مشاهده بیشتر
بیماری ام اس چیست و آیا کشنده است؟!
بیماری ام اس چیست و آیا کشنده است؟!
این روزها ممکن است نام بیماری ام اس را زیاد بشنویم، اما همه ما با این بیماری آشنایی ...
تقویت حافظه: 4 راهکار ساده + 7 خوراکی برای همه سنین
تقویت حافظه: 4 راهکار ساده + 7 خوراکی برای همه سنین
حافظه یکی از بخش‌های مهم مغز است که در طول زندگی به ما کمک می‌کند، عملکرد بهتری دا...
بیماری پانیک ، آیا بیماری پانیک خطرناک است ؟!
بیماری پانیک ، آیا بیماری پانیک خطرناک است ؟!
آیا تابه‌حال به‌طور ناگهانی، اضطراب و ترس بیش‌ازحد را در خود احساس کرده‌اید؟ ای...
بیماری پارکینسون و مراحل پیشرفت آن!
بیماری پارکینسون و مراحل پیشرفت آن!
بیماری پارکینسون پس از آلزایمر شایع‌ترین بیماری مخرب اعصاب به شمار می‌رود. باید ...
دیدگاه کاربران

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه