با انواع رایج مشکلات گوارشی در هضم غذا و علائم آنها آشنا شوید!

دستگاه گوارش بخش پیچیده و گسترده‌ای از بدن است. دامنه آن از دهان تا راست روده را شامل می‌شود. سیستم گوارش به بدن شما کمک می‌کند تا مواد مغذی ضروری را جذب کند و مسئول دفع مواد زائد است. مشکلات گوارشی می‌تواند بیشتر از علائم ناخواسته باشد. مشکلات جزئی که بدون درمان رها می‌شوند، می‌توانند منجر به بیماری‌های جدی‌تر و مزمن شوند. از آنجایی که انواع مختلفی از مشکلات گوارشی وجود دارد، ممکن است به اشتباه به آن‌ها بی‌توجهی نمایید. درک مشکلات رایج گوارش و همچنین علائم اورژانسی آن‌ها، مهم است تا بدانید چه زمانی باید با پزشک صحبت کنید. مشکلات گوارشی و خشکی دهان یا مشکلات گوارشی و خستگی می‌توانند با یکدیگر در ارتباط باشند؛ به همین دلیل باید به درستی تشخیص داده شوند. در این مطلب از غفاری دایت می‌خواهیم در ارتباط با انواع و علت مشکلات گوارشی صحبت کنیم و همچنین بدانیم درمان مشکلات گوارشی با طب سنتی چگونه است؛ پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا با ارتباط مشکلات گوارشی و جوش صورت یا علائم دیگر آشنا شوید. با انواع رایج مشکلات گوارشی در هضم غذا و علائم آنها آشنا شوید!

علت مشکلات گوارشی

انواع و علت مشکلات گوارشی

در این مطلب می‌خواهیم ۴ مورد رایج از مشکلات گوارشی که در هضم مواد غذایی وجود دارد را بررسی کنیم که شاید اغلب از کنار علائم آن‌ها به سادگی می‌گذرید؛ اما لازم است آن‌ها را جدی بگیرید.

 

یبوست مزمن

یبوست مزمن نشان دهنده مشکل در دفع مواد زائد است. این اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که روده بزرگ نمی‌تواند مدفوع را از طریق بقیه دستگاه گوارش دفع یا حرکت دهد. ممکن است درد شکم و نفخ و همچنین اجابت مزاج کمتر (که دردناک‌تر از حد معمول هستند) را تجربه کنید. یبوست مزمن یکی از شایع‌ترین مشکلات گوارشی در ایالات متحده است. درمان خستگی و مشکلات گوارشی مرتبط با یبوست، دریافت فیبر کافی، آب و ورزش است که احتمالا به مهار یبوست کمک می‌کند. داروها همچنین می‌توانند در موارد جدی‌تر تسکین دهند. یکی از رایج‌ترین ارتباطات بین مشکلات گوارشی و جوش صورت را در افرادی که به یبوست مزمن دچار هستند، مشاهده می‌کنیم.

 

عدم تحمل غذایی

عدم تحمل غذایی زمانی رخ می‌دهد که دستگاه گوارش شما نتواند برخی غذاها را تحمل کند. بر خلاف آلرژی‌های غذایی که می‌تواند باعث کهیر و مشکلات تنفسی شود، عدم تحمل فقط بر هضم اثر می‌گذارد. علائم عدم تحمل غذایی عبارتند از:

 • نفخ و یا گرفتگی عضلات
 • اسهال
 • سردرد
 • سوزش سردل
 • تحریک پذیری
 • گاز
 • استفراغ

برای تشخیص مشکلات گوارشی از نوع عدم تحمل غذایی، معمولا ثبت شرایط و مرور در یک دفترچه خاطرات غذایی، می‌توان این مشکل را تشخیص و اداره نمود. ثبت آنچه می‌خورید و چه زمانی آن را میل می‌کنید، می‌تواند به شما کمک کند که تشخیص دهید کدام غذاها باعث ایجاد علائم شما می‌شوند.

بیماری سلیاک، یک اختلال خود ایمنی و یکی از انواع عدم تحمل غذایی است. وقتی گلوتن (پروتئین موجود در گندم، جو و چاودار) مصرف می‌کنید، باعث مشکلات گوارشی می‌شود. افراد مبتلا به بیماری سلیاک باید از یک رژیم غذایی بدون گلوتن پیروی کنند تا علائم و آسیب به روده کوچک به حداقل برسد.

 

GERD یا رفلاکس معده

سوزش سر دل یک اتفاق گاه به گاه برای بسیاری از بزرگسالان است. این مورد از مشکلات گوارشی زمانی اتفاق می‌افتد که اسیدهای معده به مری و لوله گوارش، برمی‌گردند و باعث درد قفسه سینه و ایجاد احساسی همچون سوزش می‌شوند. اگر سوزش سر دل بیشتر دارید، ممکن است به بیماری ریفلاکس معده (GERD) مبتلا باشید. چنین اپیزودهای مکرری می‌تواند در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند و به مری شما آسیب برساند. علائم GERD عبارتند از:

 • ناراحتی قفسه سینه
 • سرفه خشک
 • طعم ترش در دهان
 • گلو درد
 • مشکلات بلع

ممکن است برای کنترل سوزش سر دل به دارو نیاز داشته باشید. مری آسیب دیده می‌تواند بلع را دشوار کرده و بقیه دستگاه گوارش را مختل کند. جالب است بدانید اشتباه گرفتن این مورد از مشکلات گوارشی با کرونا بسیار رایج است؛ زیرا احساس درد در قفسه سینه و حتی تنگی نفس به فرد رخ می‌دهد.

 

بیماری التهابی روده

بیماری التهابی روده (IBD) نوعی تورم مزمن است که قسمت‌های بیشتری از دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می‌دهد. دو نوع IBD وجود دارد:

 • بیماری کرون: کل دستگاه گوارش (GI) را درگیر می‌کند؛ اما بیشتر روده کوچک و روده بزرگ درگیر می‌شود.
 • کولیت اولسراتیو: فقط روده بزرگ را درگیر می‌کند.

IBD می‌تواند باعث بیماری‌های گوارشی عمومی‌تر مانند درد شکم و اسهال شود. علائم دیگر می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • حرکات روده ناقص
 • کاهش اشتها و متعاقب آن کاهش وزن
 • عرق شبانه
 • خونریزی از رکتوم

تشخیص و درمان IBD در اسرع وقت بسیار مهم است. نه تنها راحت‌تر خواهید بود، بلکه درمان زودهنگام آسیب به دستگاه گوارش را نیز کاهش می‌دهد. چنانچه بخواهید ارتباط بین مشکلات گوارشی و خستگی را بدانید، بیماری التهابی روده، نمونه‌ای از این بیماری‌های مرتبط با ایجاد خستگی است.

 

درمان مشکلات گوارشی با طب سنتی

تشخیص و درمان بیماری گوارشی

متخصص گوارش، پزشکی است که در تشخیص و درمان بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش تخصص دارد. اگر همچنان مشکلات گوارشی را تجربه می‌کنید، وقت آن است که یک وقت از دکتر بگیرید. برخی از علائم جدی‌تر هستند و می‌توانند به معنای وجود یک مشکل پزشکی اورژانسی باشند. این علائم عبارتند از:

 • مدفوع خونی
 • استفراغ مداوم و حالت تهوع
 • گرفتگی شدید شکم
 • تعریق
 • کاهش وزن ناگهانی و ناخواسته

این علائم می‌تواند نشانه عفونت، سنگ کیسه صفرا، هپاتیت، خونریزی داخلی یا سرطان باشد.

تشخیص و درمان مشکلات گوارشی

درمان مشکلات گوارشی با طب سنتی یا مدرن؟!

برخی از بیماری‌ها و مشکلات گوارشی در دسته خاصی از افراد بیشتر است؛ برای مثال برخی از افراد به‌صورت ژنتیکی معده و دستگاه گوارش ضعیف‌تری دارند و به همین دلیل احتمال بالایی برای ابتلا به این بیماری‌ها را دارند. همچنین کودکانی که به اتیسم مبتلا هستند نیز زمینه ابتلا به مشکلات گوارشی را دارند و باید والدین کودکان اوتیسم این شرایط را تحت کنترل داشته باشند و مراقبت نمایند.

 

برای درمان مشکلات گوارشی با طب سنتی، ممکن است بتوانید با درمان و تغییر شیوه زندگی بر مشکلات گوارشی غلبه کنید. برخی از بیماری‌های دستگاه گوارش ممکن است طولانی‌مدت باشند، اما داروها می توانند به کاهش علائم کمک کنند. شناسایی مشکلات گوارشی خاص و صحبت با یک متخصص گوارش می‌تواند کمک زیادی به پزشک شما در تشخیص درست شما کند. به یاد داشته باشید، لازم نیست مشکلات گوارشی را به‌طور مداوم تحمل کنید. همچنین باید از یک رژیم‌ غذایی اصولی پیروی نمایید که احتمال بیماری را در شما کاهش دهد و سبب ایجاد ناراحتی در دستگاه گوارش شما نشود. رژیم‌های بهاره غفاری، انواع مواد مغذی و همچنین درشت مغذی‌هایی همچون فیبر را برای بدن تامین می‌کنند تا نه‌تنها به سلامتی شما آسیبی نرسد، بلکه بتوانید به تناسب اندام و وزن دلخواه برسید. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی غفاری دایت و برای دریافت رژیم اختصاصی خود، بر روی رژیم آنلاین من کلیک نمایید.

 

مترجم: ریحانه ساده طهرانی | ترجمه از healthline.com

 


دیدگاه کاربران
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
3 از 5 (5 نظر)

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه