مقالات پزشکی

از سلوليت و درمان قطعی سلولیت چه می‌دانید؟!

از سلوليت و درمان قطعی سلولیت چه می‌دانید؟!

تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۴۰۰
سلولیت، درواقع به حالتی به وجود آمده بر روی پوست گفته می‌‌شود که به واسطه آن برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌هایی بر سطح پوست ظاهر می‌شود. برای آن دسته از افرادی که در بیشتر یا بخشی از بدن خود دچار سلولیت هستند، این واژه تداعی کننده حالتی ناخوشایند است؛ چرا که سبب بروز پوستی ناهموار با حفره‌هایی به اصطلاح پنیری شکل شده‌است. به طور کلی سلولیت بیشتر در ناحیه ران‌ها و باسن پدیدار می‌شود. اما بسیاری از افراد آن را در قسمت بازو‌ها، ساعد یا اطراف سینه نیز تجربه می‌کنند.

در ادامه این مطلب از غفاری دایت با ماهیت سلولیت، علت سلولیت و راه‌های درمان آن آشنا شده و حتی راهکارهایی را به عنوان قاتل سلولیت خواهیم شناخت.

 

سلولیت چیست

 

سلولیت چیست ؟

اگرچه سلولیت سبب بروز تغییراتی در ظاهر پوست می‌شود اما نمی‌توان آن را به چشم یک بیماری نگریست. درواقع سلولیت تهدیدی برای سلامت انسان نیست و از این رو نیازی به درمان ندارد. اما ممکن است افراد به علت ظاهر ناهمگون پوست خود در پی راه حالی برای جلوگیری از سلولیت یا برگرداندن پوست به حالت قبلی خود باشند.

اما سلولیت چیست؟ در بدن انسان رشته‌هایی وجود دارند که وظیفه آن‌ها همبندسازی پوست و اتصال پوست به عضلات زیرین آن است. از طرفی بین بافت پوست و عضلات زیرین آن، توده‌های چربی وجود دارد. زمانی که این توده‌های چربی بزرگ می‌شوند، پوست را به سمت بالا می‌کشانند اما رشته‌های همبندسازی پوست سرجای خود می‌مانند. همین امر سبب بروز ناهماهنگی بر روی سطح پوست و ایجاد برآمدگی یا فرورفتگی می‌شود. این پدیده را سلولیت می‌نامند.

اما چه عاملی سبب بروز چنین پدیده‌ای می‌شود؟ در ادامه به بررسی علل بزرگ شدن توده‌های چربی بین بافت پوست و عضلات پرداخته و خواهیم دید که اصلی‌ترین علت به وجود آمدن سلولیت چیست.

 

علت به وجود آمدن سلولیت

 

علت به وجود آمدن سلولیت چیست؟

با توجه به توضیحی که پیشتر درباره ماهیت وچیستی سلولیت ارائه شد، اکنون می‌دانیم آنچه این ناهمگونی بر روی پوست را ایجاد می‌کند، کششی است که بزرگ شدن توده‌های چربی در بافت پوست ایجاد می‌کنند.

اما علت بزرگ شدن این توده‌های چربی چیست؟  شاید با شنیدن اسم توده‌های چربی در این اندیشه باشید که چاقی یا مصرف بی‌رویه غذاهای چرب می‌تواند علت بروز چنین مشکلی باشد، اگرچه این موضوع توسط علم پزشکی رد نشده‌‌است و با توجه به رابطه مستقیم توده‌های چربی با نوع تغذیه انسان منطقی به نظر می‌رسد، اما سلولیت عوامل و علل موثرتر و جدی‌تری دارد.

درواقع چاقی یا اضافه‌وزن در به وجود آمدن سلولیت موثر هستند؛ اما در میان فهرستی از عوامل، ژنتیک و مشکلات هورمونی جایگاه ویژه‌ای‌تری را به خود اختصاص داده‌است. از این رو افرادی که دارای تناسب اندام هستند نیز ممکن است به پدیده سلولیت مبتلا شوند.

لازم به ذکر است که سلولیت در زنان بیشتر از مردان به چشم می‌خورد که دلیل آن نیز وجود توده‌های چربی بیشتر و فعال‌تر در نواحی ران‌ها، پاها، باسن و اطراف سینه است. کم‌تحرکی وعدم داشتن فعالیت کافی در دوران بارداری نیز می‌تواند سبب بروز سلولیت در فرد شود.

اما نباید فراموش کرد که تهدیدی تحت عنوان خطر سلولیت وجود ندارد و این پدیده آسیبی به بافت‌های بدن انسان وارد نمی‌کند. البته مطالعات بر روی دلایل به وجود آمدن سلولیت همچنان ادامه دارد و در هیچ صفحه‌ای از علم علت دقیق و قطعی برای آن درج نشده‌است، اما با این وجود راه‌های درمانی متنوعی برای مقابله با آن یافت شده است که به کارگیری آن‌ها می‌تواند تا حدود زیادی به از بین بردن سلولیت کمک کند.

 

درمان قطعی سلولیت

 

درمان قطعی سلولیت

سلولیت را با نام پوست پرتقالی نیز می‌شناسند؛ چرا که ناهمواری‌های پدید آمده توسط آن شباهت زیادی به پوست پرتقال دارد.

موارد زیادی وجود دارند که قاتل سلولیت بوده و می‌توان از آن‌ها به عنوان درمان قطعی سلولیت استفاده کرد. برخی از این موارد به شرح زیر هستند:

- ورزش منظم و فعالیت کافی

- کاهش مصرف فست‌فود و غذاهای چرب

- افزایش مصرف سبزیجات و میوه به خصوص به صورت خام

- داشتن خواب کافی

- مصرف کافی آب

- ترک سیگار و سایر دخانیات

- عدم مصرف الکل

- پرهیز از نشستن‌ طولانی

- دریافت ماساژ‌های پوستی مرتب

در کنار این موارد که رعایت و به‌کار‌گیری آن‌ها مربوط به سبک زندگی و عادات روزمره فرد است، پماد رتینول برای درمان سلولیت می‌تواند موثر باشد.

اگرچه سلولیت پدیده‌ای است که می‌تواند به یک دغدغه برای فرد تبدیل شود اما عارضه‌ای نیست که نتوان آن را درمان کرده یا از بین برد. درمان قطعی سلولیت را می‌توان با انجام ترکیبی موارد مذکور حاصل شد.

در موارد حاد که فرد از وجود این عارضه در بدن خود إحساس ناخوشایند و نامطلوبی دارد می‌تواند توسط یکی از اقدامات زیر نسبت به مقابله و درمان سلولیت اقدام نماید:

  • لیپوساکشن
  • لیزر
  • رادیو فرکانسی یا RF
  • مزوتراپی
  • کرم‌های رفع سلولیت

خطر سلولیت زمانی می‌تواند به یک تهدید جدی برای انسان تبدیل شود که با عدم رعایت رژیم غذایی صیح وعدم داشتن تحرک کافی توده‌های چربی زیر پوست بزرگتر شده و سبب بیشتر نمایان شدن ناهمواری‌های پوست یا ازدیاد حفره‌ها و برآمدگی‌ها شود. چرا که در چنین شرایطی امکان بروز حساسیت‌های پوستی، اگزما و سایر بیماری‌های پوستی بسیار بالا است.

 

پیشگیری از سلولیت حاد

 

پیشگیری از سلولیت حاد

سلولیت حاد می‌تواند منجر به بروز عفونت‌های پوستی شود. این عارضه می‌تواند نیازمند مصرف آنتی‌بیوتیک باشد. در صورت عدم توجه به عفونت پوستی ناشی از سلولیت عوارض به شرح زیر گریبان‌گیر فرد بیمار است:

  • قطع عضو یا قسمتی که دچار عفونت است
  • آسیب بافتی یا ابتلا به بیماری کانگرن
  • آسیب اندام‌های داخلی و زیرین بافت آسیب دیده
  • ورود عفونت به قلب شخص بیمار و حتی مرگ

 

بیماری های تشدیدکننده سلولیت

 

بیماری‌های تشدید کننده سلولیت

یکی از بیماری‌هایی که می‌تواند سلولیت را گسترش داده و آن را به مرحله حاد نزدیکتر نماید، دیابت است. زخم‌های ناشی از بیماری دیابت می‌تواند با عفونت‌های جدی همراه باشد. بروز این زخم‌ها بر روی بافت پوستی مبتلا به سلولیت عوارض جبران ناپذیری به همراه دارد.

به همین منظور بیماران دیابتی مبتلا به سلولیت باید در تمیز نگه داشتن منافذ پوست خود کوشا بوده و از بروز ترک‌های پوستی، زخم و آبسته در پوست خود جلوگیری نماید.

همچنین می‌بایست با داشتن تحرک کافی و برخورداری از رژیم غذایی مناسب میزان چربی و قند موجود در بدن خود را کنترل نمایند. یک رژیم غذایی مناسب که به شما کمک کند از شر چربی‌های اضافه خلاص شوید و نه‌تنها به تناسب اندام شما کمک کند، بلکه برای درمان سلولیت و سلامتی شما مفید باشد؛ رژیمی است که از یک مشاور تغذیه مجرب دریافت کرده باشید. بهاره غفاری یک مشاور تغذیه مجرب است که با تایید از وزارت بهداشت، به شما کمک می‌کند تا به وزن ایده‌آل خود برسید و در کنار آن مواد مغذی کافی برای حفظ سلامتی بدن شما تامین شود. برای دریافت رزیم لاغری اختصاصی خود، همین حالا بر روی رژیم لاغری من کلیک کنید ویا با کلیک بر روی غفاری دایت، به سایت اصلی هدایت شوید.

 

امتیاز دهی کاربران امتیاز کل: 3
تعداد افرادی که امتیاز دادند : 1

نظرات کاربران

پربازدیدترین مطالب