آیا ویتامین های گروه B باعث کاهش وزن میشود؟

آیا ویتامین های گروه B می توانند باعث کاهش وزن شما شوند؟ آیا ویتامین های گروه B باعث کاهش وزن میشود؟
هشت ویتامین B که شامل، B1، B2، B3، B5، B6، B7، B9 و B12 می‌باشند، ویتامین B کمپلکس (Vitamin B Complex) را تشکیل می‌دهند. مقاله زیر به بحث در مورد فواید و خطرات مربوط به استفاده از تزریق B کمپلس برای کاهش وزن می‌پردازد. پیروی از یک رژیم غذایی ناسالم و شیوه زندگی بی‌فکرانه اغلب به چاقی منجر می‌شود. هنگامی که بحث از دست دادن وزن به میان می‌آید، بیشتر مواقع، به فرد توصیه می‌شود اقدامات اصلاحی متعددی مانند تغییر در رژیم غذایی روزانه، ترکیب چند ویتامین در رژیم غذایی و افزایش تعداد و شدت تمرینات ورزشی کاهش وزن را بکار ببندد. روی هم رفته، تعادل در جذب مواد مغذی ضروری و انجام ورزش سازمان یافته، کلید کاهش وزن می‌باشد.
ویتامین B کمپلکس شامل 8 ویتامین B است. هر گونه عدم تعادل در این ویتامین‌ها باعث تغییرات ناگهانی در وزن می‌شود. لازم به گفتن نیست که ایده‌ی استفاده از ویتامین B کمپلکس برای کاهش وزن بدین صورت مطرح شد. ویتامین B کمپلکس گروهی از 8 ویتامین B محلول در آب است. به عبارت دیگر این ویتامینها: تیامین (B1)، ریبوفلاوین (B2)، نیاسین (B3)، پانتوتنیک اسید (B5)، پیریدوکسین (B6)، بیوتین (B7)، اسید فولیک (B9) و سیانوکوبالامین (B12) می‌باشند. این ویتامین‌ها به طور طبیعی در منابع غذایی مختلف مانند موز و چندین میوه‌ی دیگر، عدس، فلفل تند، و دیگر سبزیجات در دسترسند. کمبود ویتامین B می‌تواند به اختلالات و بیماری‌های مختلفی منجر شود. به عنوان مثال، کمبود ویتامین B12 می‌تواند به کم خونی مگالوبلاستیک، راه رفتن ناپایدار، حرکات لرزان، بیماری آلزایمر، سکته، بی‌خوابی، افسردگی، آسیب عصبی، خستگی، انواع خاصی از سرطان‌ها، و غیره منجر ‌شود.
به همراه چندین عارضه‌ی دیگر مرتبط با سلامتی، کمبود ویتامین B همچنین به کاهش میزان سوخت و ساز بدن منتهی می‌شود. بنابراین، یکی از نشانه‌های اصلی کمبود ویتامین B (به خصوص B6و B12)، اضافه وزن یا چاقی است، که علاوه بر آن باعث ایجاد عوارض مختلف زیان‌بخشی برای سلامتی می‌گردد. به سبب تمام این موارد، ادعاهای محکمی در مورد ارتباط بین «استفاده از ویتامینB » و «کاهش وزن» وجود دارد. مشاهده شده است که تزریق ویتامین B12 می‌تواند سطوح انرژی یک فرد را افزایش دهد (همانند مورد کم خونی مگالوبلاستیک)، بطوریکه میزان سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد. با این حال، مهم است بدانید که این ویتامین‌ها تنها زمانی مفید می‌باشند که از طریق منابع درست و به میزان و نسبت مناسب مصرف شوند. هنگامی که به شخصی توصیه می‌شود جهت کم کردن وزن ویتامین B کمپلکس مصرف نماید، این شخص همچنین نیاز دارد که ورزش روزانه و برنامه‌ی رژیمی خاصی را دنبال نماید. تنها در آن صورت است که می‌تواند از «کم کردن وزن» برخوردار شود. همواره می‌توان مصرف ویتامین B12 را با ترکیب غذاهای غنی از ویتامین B12 در رژیم غذایی عادی افزایش داد. صدف‌، گوشت، مرغ، شیر و سایر محصولات لبنی منابع خوبی از ویتامین B12 می‌باشند. پزشکان و متخصصان تغذیه معمولاً تزریق ویتامین B12 برای کاهش وزن را توصیه نمی‌کنند.
برخی از برنامه‌های کاهش وزن، تزریق ویتامین B را شامل می‌شوند. ویتامین B1، ویتامین B5، ویتامین B6 و ویتامین B12 از قوی‌ترین اعضای خانواده ویتامین B کمپلکس به هنگام از دست دادن سالم وزن هستند. با این حال، گفته می‌شود در میان ویتامین B کمپلکس، ویتامین B12 بهترین ویتامین برای کاهش وزن به حساب می‌آید. به همین دلیل است که اغلب جهت کاهش وزن، تزریق ویتامین B12 به همراه چند ترکیب جابجا شدنی از دیگر ویتامین‌ها، به خصوص ویتامین B6 و ویتامین B1 مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مکمل‌های کاهش وزن برای سلامتی چندین مزیت دیگر نیز دارند. آنها به حفظ تعادل هورمونی، افزایش سطوح انرژی، بهبود حافظه و رهایی از علایم عوارض مختلف اختلال در سلامتی همچون یبوست، پرخوری، سوء هاضمه، خشکی پوست، سنتز DNA و RNA، افسردگی و تحریک پذیری، و غیره کمک می‌کنند. اکثر مکمل‌ها به فرم داخل عضلانی یا وریدی در بدن تجویز می‌شوند.
این روزها تزریق ویتامین B برای کاهش وزن امر بسیار متداولی است، اما در رابطه با مصرف بیش از حد ویتامین B عوارض متعددی وجود دارد، که ممکن است در مورد افرادی که از چنین مکملهایی بدون مشاوره‌های مناسب پزشکی استفاده می‌کنند، موردی از بیماری به وجود آورد. مصرف بیش از حد ویتامین B کمپلکس می‌تواند به بثورات پوستی، اسهال، آسیب عصبی، مشکلات چشمی، نفخ، گرفتگی عضلات شکم، طعم تلخ در دهان، بیش فعالی، افسردگی، کاهش جذب مواد مغذی و کاهش متابولیسم پروتئین منجر شود. علاوه بر این، مصرف بیش از حد ویتامین B-12 می‌تواند با اثر برخی داروها تداخل داشته باشد. این زیاده‌روی در مصرف می‌تواند به تغییر در رنگ ادرار بیانجامد. بایستی پیش از تزریق با یک دکتر مشورت کنید. کسانی که تمایل دارند از ویتامین B کمپلکس برای کاهش وزن استفاده کنند، باید ارتباط دقیق بین ویتامین B و کاهش وزن را با متخصص مراقبت‌های بهداشتی مورد بحث بگذارند. کسانی که به ویتامین B12، کبالت و یا هرگونه مواد دیگر موجود در این مکمل حساسیت دارند باید از مصرف آن خودداری کنند. افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی، اختلالات پوستی، نقرس، اختلالات خونی، کمبود مواد معدنی و غیره بایستی در مصرف این مکمل جانب احتیاط را رعایت کنند. این افراد باید پس از استفاده از مکمل به دقت مورد نظارت قرار گیرند.
ویتامین B12 باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود. ویتامین B12 ویتامین انرژی است چرا که واقعا به بدن انرژی مضاعفی می دهد. نقش این ویتامین در رفع خستگی بدن و سرعت بخشیدن به متابولیسم است. گلبول های قرمز خون نیز مسئول تولید هموگلوبین هستند. هموگلوبین اکسیژن را از ریه به سرتاسر بدن منتقل می کند. بسیاری از مردم این ویتامین را در عضله شان تزریق می کنند. تزریق در عضله به جذب بهتر این ویتامین کمک می کند. این افراد اکثرا از احساس خستگی مزمن رنج می برند. عده ای از این افراد معتقدند که با تزریق این ویتامین کاهش وزن داشته اند. اما تزریق این ویتامین به طور مستقیم باعث کاهش وزن نمی شود. پس چه علتی باعث کاهش وزن این دسته می شود؟
فاکتورهای زیادی وجود دارند. ویتامین B12 باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود که این مساله به نوبه خود باعث کاهش وزن خواهد شد. این گونه افراد معمولا کسانی هستند که تمایل به حفظ سلامتی و آگاهی از سلامتی بدن خود را دارند بنابراین رژیم های گیاه خواری و یا تناسب اندام را رعایت می کنند. از طرفی کوبالامین باعث انرژی بخشیدن به بدن می شود و به این افراد انرژی لازم برای ورزش و فعالیت های بدنی و همچنین حفظ رژیم غذایی شان را می دهد. همچنین این ویتامین نقش مهمی در کاهش استرس و افسردگی دارد، یعنی باعث کاهش مواردی که ارتباط زیادی به افزایش وزن دارند می شود.
در کنار منفعت های زیادی که دریافت این ویتامین برای بدن دارد ممکن است برخی عوارض جانبی را برای برخی افراد که دارو و یا مواد دیگری را همزمان مصرف می کنند و یا دارای شرایط بدنی خاصی هستند به همراه داشته باشد بنابراین حتما قبل از تزریق آن با پزشک مشورت کنید. ویتامین B در رفع خستگی بدن و سرعت بخشیدن به متابولیسم بدن کمک می کند.
کمبود ویتامین B12: کمبود این ویتامین یک خطر جدی برای سلامتی به شمار می آید. در حالت طبیعی بدن به میزان لازم این ویتامین را جذب می کند اما در مواردی مانند بیماری و یا پیری ممکن است این ویتامین به درستی جذب بدن نشود و بدن کمبود آن را احساس کند. کاهش وزن یکی از علائم کمبود این ویتامین است. در موارد شدید تر ممکن است منجر به آسیب دائمی عصبی در صورت عدم درمان نیز بشود. مقادیر کافی این ویتامین برای حفظ سلامتی و کارکرد درست بدن بسیار ضروری است و فرد مبتلا به کمبود ویتامین B12 با دریافت کپسول و یا تزریق عضلانی تحت درمان قرار خواهد گرفت. 
رژیم غذایی و ویتامین B12: زمانی که رژیم غذایی خاصی را دنبال می کنید باید مطمئن شوید که رژیم متعادلی دارید و تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدنتان از طریق این رژیم به بدنتان خواهد رسید. کوبالامین یکی از این مواد مغذی است که باید در رژیم غذایی تان گنجانده شود. همچنین مصرف ویتامین هایی مانند ویتامین دی بر لاغری تاثیر بسزایی  دارد. 
منابع غنی ویتامین B12: گوشت، مرغ، شیر و سایر محصولات لبنی، تخم مرغ و ماهی و … از منابع غنی این ویتامین هستند. از انجا که محصولات حیوانی از منابع اصلی این ویتامین به شمار می رود، بنابراین افرادی که رژیم های گیاه خواری را انتخاب نموده اند باید توجه بیشتری به دریافت این ویتامین از طریق مکمل های غذایی داشته باشند و بی توجهی به این قضیه ممکن است موجب ضررهای جبران ناپذیری شود.
در نهایت، یادآوری این مسئله دارای اهمیت است که هیچ شاهد قوی و قطعی برای حمایت از این ادعا که ویتامین B12 به شما در از دست دادن وزن کمک می‌کند، وجود ندارد. کاهش وزن روند کندی دارد و به عوامل مختلفی، از جمله عادات خوردن و خوابیدن، رژیم غذایی، ورزش، سبک زندگی، استرس، و غیره بستگی دارد. بنابراین، به جای اتلاف وقت، انرژی و پول در خرید آمپول Bکمپلکس، و دچار عوارض جانبی مختلفی شدن، بهتر است به دنبال یک رژیم غذایی سالم کاهش وزن همراه با یک برنامه‌ی ورزشی خوب جهت رسیدن به وزن دلخواه باشید.

 


دیدگاه کاربران
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
2 از 5 (5 نظر)

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه