ورم بدن در اثر چیست؟ | نشانه‌ها، درمان و علائم ادم بدن

التهاب ناشی از مایع اضافی جمع شده در بافت‌های مختلف بدن علت ورم کردن بدن یا ادم است. ادم قادر است بر روی هر قسمت از بدن تأثیر خود را داشته باشد. اکثرا ادم در قسمت‌های مختلف بدن مانند دست‌ها، بازوها و پاها دیده شود. حتی ورم بدن می‌تواند عوارض ناشی از دارو، بارداری یا بیماری زمینه‌ای مانند نارسایی احتقانی قلب، بیماری کلیوی یا سیروز کبدی باشد. لازم به ذکر است که مصرف دارو برای از بین بردن مایعات اضافی و کاهش میزان نمک در غذا اغلب ادم را تسکین می‌دهد ولی درمان قطعی نیست. ورم بدن در اثر چیست؟ | نشانه‌ها، درمان و علائم ادم بدن

 

ورم بدن در اثر چیست؟ | نشانه‌ها، درمان و علائم ادم بدن

علائم ورم یا ادم بدن

هنگامی که ادم نشانه یک بیماری زمینه‌ای باشد، خود بیماری نیاز به درمان جداگانه دارد. ادم یا ورم بدن قادر است با برخی علائم دیگر همراه باشد، از جمله علائم ورم یا ادم بدن موارد زیر هستند:

 • افزایش سایز شکم
 • پوستی کشیده یا براق
 • پوستی که پس از چند ثانیه فشار دادن، یک گودی را حفظ می‌کند
 • التهاب یا پف بافت به طور مستقیم در زیر پوست، به ویژه در پاها
 • رگ‌های خونی کوچک در بدن (مویرگ‌ها) مایعاتی را ترشح می‌کنند

موارد ضعیف و خفیف ادم یا ورم بدن

 • بارداری
 • داشتن علائم قبل از قاعدگی
 • خوردن بیش از حد غذای شور
 • نشستن زیادی در یک موقعیت

عوارض جانبی برخی از داروها

 • استروژن‌ها
 • داروهای استروئیدی
 • برخی از داروهای دیابت
 • داروهای فشار خون بالا
 • داروهای ضد انعقادی غیراستروئیدی

بعضی وقت‌ها دیده‌شده است که علائم ورم یا ادم بدن نشانه‌ای از یک بیماری پزشکی جدی بوده است.شاید ادم قوی‌تر با داروهای دفع مایعات اضافی از بدن، درمان شود. با این حال، دکتر با توجه به سابقه پزشکی بیمار علت را تشخیص می‌دهد و روند درمانی مناسب را پیشنهاد می‌کند.

علائم ورم بدن

درمان ورم یا ادم بدن

لازم به ذکر این نکته است که درمان علائم ورم یا ادم بدن به مدیریت طولانی مدت صبر زیاد نیاز دارد. چنانچه اگر ادم، در نتیجه استفاده از دارو بروز کرده باشد، ممکن است دکتر نسخه را تغییر دهد.

موارد زیر ممکن است به کاهش ادم کمک کرده و از بازگشت آن جلوگیری کند.

علائم ادم بدن

روش‌های کاهش ورم بدن

بعد از آگاهی نسبت به علائم ورم یا ادم بدن و قبل از اینکه این تکنیک‌های مراقبت از خود را امتحان کنید، از پزشک خود درمورد اینکه کدام یک مناسب هستند مشورت کنید.

حرکت دادن عضلات

حرکت دادن و عضلاتی که درگیر ادم هستند، ممکن است به پمپاژ مایعات اضافی به سمت قلب کمک کند.

حفاظت ناحیه درگیر

 ناحیه آسیب دیده را همیشه مرطوب نگه دارید.

فشرده سازی اندام درگیر ورم

اگر یکی از اندام‌های تحتانی شما تحت تأثیر ادم قرار گرفته باشد، دکتر می‌تواند استفاده از جوراب‌های واریس را برای جلوگیری از التهاب بیشتر توصیه کند.

بلند کردن از سطح قلب

قسمت ملتهب بدن خود را چندین بار در روز بالای سطح قلب خود نگه دارید. در بعضی موارد، بالا بردن قسمت بدن آسیب دیده هنگام خواب ممکن است مفید باشد.

استفاده از باند

بستن ناحیه آسیب دیده به سمت قلب با استفاده از باند محکم، اما نه دردناک، ممکن است به انتقال مایعات اضافی به خارج از آن منطقه کمک کند.

کاهش مصرف نمک

به توصیه‌های پزشک در مورد محدود کردن میزان نمک مصرفی خود عمل کنید. نمک می‌تواند احتباس مایعات را افزایش داده و ادم را بدتر کند.، ادم در ریه‌ها و پاها می‌تواند به طور بالقوه خطرنام باشد. ادم در ریه‌ها ناشی از آمبولی ریوی، نارسایی احتقانی قلب یا بیماری کلیوی می‌تواند خطر مرگ را به همراه داشته باشد. با این حال، ادم در پاها ناشی از نارسایی وریدی به طور معمول جدی نیست اما می‌تواند منجر به درد، خونریزی، عفونت‌های پوستی و غیره گردد.

ورم بدن نشانه چیست؟

برای پاسخ دادن به سوال اینکه ورم بدن نشانه چیست؟ باید اعضای مختلف بدن را به تفکیک بررسی کنیم.

 ورم شکم نشانه چیست؟

تورم در شکم تحت عنوان آسیت خوانده شده و معمولا در بیماری‌های کبدی، قلبی و کلیوی دیده می‌شود. برای تشخیص علت ورم شکم نیز باید از مایع آسیت نمونه‌برداری شود و در آزمایشگاه آنالیز صورت گیرد. ادم شکم می‌تواند بر اثر بیماری‌های موضعی در شکم مثل سل صفاقی (شکمی)، سرطان صفاقی یا بیماری‌های سیستمیک مثل نارسایی و سیروز کبدی، سرطان کبدی، سرطان پخش شده در شکم یا حتی نارسایی سمت راست قلب ایجاد شود.

ورم صورت نشانه چیست؟

در رابطه با ادم صورت، بیشتر تورم، پشت پلک‌ها و بیماری‌های سیستمیک مطرح است؛ برای مثال بیماری کم‌کاری تیروئید و سندرم نفروتیک ناشی از دفع پروتئین در کلیه معمولا با تورم صورت ظاهر می‌شود. افراد مبتلا به سندرم نفروتیک معمولا صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوند صورت‌شان ورم کرده است و شب‌ها نیز این ورم به مچ پا تغییر مکان می‌دهد.

خیلی از بیماری‌های التهابی نیز می‌توانند باعث تورم در صورت شوند که این حالت معمولا همراه با تغییر رنگ و قرمز شدن پوست است. تورم یک‌طرفه پلک نیز معمولا علتی موضعی دارد.

ادم دست نشانه چیست؟

علت ورم دست بستگی به این دارد که چه میزان از دست دچار ورم شده باشد؛ برای مثال اگر ورم فقط تا ناحیه مچ دست‌ها باشد احتمال وجود یک بیماری شایع مثل اسکلرودرمی‌(نوعی بیماری روماتیسمی) پررنگ می‌شود. از دیگر بیماری‌هایی که باعث تورم و التهاب پشت دست‌ها می‌شود می‌توان به بیماری آرتریت روماتوئید، تنوسینوویت (ورم غلاف تاندون) و بیماری‌های روماتولوژیک اشاره کرد.اگر هم ورم در کل دست و یک‌طرفه باشد اختلالات دیگری مطرح می‌شود؛ علاوه بر این، همان لخته‌ای که در پا ممکن است ایجاد شود در دست هم می‌تواند تشکیل شود و تورم ایجاد کند. اگر هم هر دو دست با هم ورم کنند احتمال بیماری‌های سیستمیک وجود دارد. گاهی نیز متاسفانه علل سرطانی (مثل سرطان پستان و غدد لنفاوی) باعث ورم یک‌طرفه و غیر گوده‌گذار در دست‌ها می‌شوند.

 

ادم بدن

ورم همراه با درد

همان‌طور که مطلع هستید، بعضی ورم‌ها همراه با درد هستند؛ از جمله ورمی‌که به صورت موضعی و به دنبال بیماری‌هایی چون روماتیسم، نقرس و ... روی مفاصل دست و پا ایجاد می‌شود. برای مثال افرادی که گوشت قرمز زیاد می‌خورند، اسید اوریک در مفاصل‌شان رسوب می‌کند و قاعده شست‌شان متورم و بسیار دردناک می‌شود. یکی دیگر از انواع ورم‌های دردناک، ورمی‌است که به دنبال سلولیت‌ها یا عفونت‌های موضعی ایجاد می‌شود.برای مثال می‌توان از افراد مبتلا به دیابت نام برد که ممکن است گوشه پای‌شان زخم شود و دور آن ادم کند که این ورم همراه با درد است و نشانه‌ای از عفونت موضعی است.

 

ورم بدن

 

جمع‌بندی بررسی درمان و علائم ورم یا ادم بدن با چند نکته مهم

 • مصرف گوشت قرمز به تنهایی دلیل ورم کردن دست‌ها نیست مگر اینکه زیاده‌روی در مصرف گوشت باعث افزایش دریافت پورین شده و بیماری نقرس ایجاد شود.
 • داروهای مسکن نیز می‌توانند باعث ایجاد ورم شوند البته به شرطی که مصرف‌شان طولانی و بیش از حد باشد و منجر به نارسایی کلیوی شود بنابراین مصرف محدود و کم آنها باعث ادم نخواهد شد. به‌طور کلی تمامی‌داروهایی که باعث عوارض کلیوی و کبدی می‌شوند می‌توانند ورم ایجاد کنند. کورتون نیز یکی دیگر از داروهایی است که زیاده‌روی در مصرف آن باعث ورم می‌شود.
 • در صورت وقوع ورم توصیه می‌شود از سنگینی وزن‌تان روی آن اندام خودداری کرده و ترجیحا آن را تکان ندهید. در اولین فرصت نیز به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر علت ورم به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است اما اگر برای درمان آن دیر اقدام شود احتمال دارد فرد دچار عوارض بالقوه خطرناکی شود.

یکی از علائم مهم درد پا چاقی هست و فشاری ک روز پای شما است ممکن است درد آور باشد، شما میتوانید با کاهش وزن سریع خود با رژیم‌های مناسب از سایت غفاری دایت از قسمت رژیم‌های انلاین من با درد پای خود خداحافظی کنید و از اندام زیبای خود لذت ببرید .


دیدگاه کاربران
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
3 از 5 (73 نظر)

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه