تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا ، بایدها را بدانید!

برای تقویت سیستم ایمنی بدن بهترین روش استفاده از غذاهای سالم و تازه سبزیجات، میوه‌جات و نوشیدن آب فراوان البته نه خیلی سرد و تحرک بیشتر در فضای باز برای استفاده از نور خورشید و صد البته خواب کافی است. هرچه خواب شما عمیق‌تر باشد،

در تنظیم دستگاه‌های داخلی بدن به شما کمک بیشتری می‌کند؛ زیرا در هنگام خواب عمیق است که دستگاه‌های بدن خودشان را بازسازی و تنظیم و یا به اصطلاح امروزی‌ها، به روز رسانی می‌کنند که این عمل چون باعث دفع مواد زاید و سموم از بدن می‌شود، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

در این مطلب از غفاری دایت راه‌هایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان و بزرگسالان در برابر کرونا بخوانید.

تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا ، بایدها را بدانید!

تقویت سیستم ایمنی بدن با طب سنتی

تقویت سیستم ایمنی بدن با طب سنتی

در طب سنتی با توجه به در نظر گرفتن مزاج‌های بدن یعنی سوداوی، صفراوی، دموی و بلغمی می‌توان به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرد. هرچه بدن سردی بیشتری داشته باشد، سیستم ایمنی بدن دچار ضعف بیشتری می‌گردد. برای افزایش گرمی بدن، روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان به روش‌های سریع و به روش‌های دراز مدت اشاره کرد.

در روش سریع شما با استفاده از یک پر نمک و یا حتی به اندازه یک برش کوچک، در حد یک سکه، از یک زنجبیل و یا خوردن کمی از شربت عسل، می‌توانید گرمی سریعی را به بدن خود القا کنید که این گرما، باعث افزایش حرارت داخلی بدن و افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

به طور کلی برای تقویت سیستم بدن با طب سنتی باید شما سعی کنید گرمی را در داخل بدن خود داشته باشید، نه در بیرون! کاری که امروز ما انجام می‌دهیم افزایش دمای محیطی با استفاده از گرما سازها است، در صورتی که چنانچه بدنمان از داخل گرم باشد، به گرمای بیرونی احتیاج نداشته و بدن ما همواره و در همه جا گرم باقی می‌ماند که موجب افزایش سیستم ایمنی بدن می‌شود.

شاید از نظر بعضی از افراد استفاده از نمک، موجب افزایش فشار خون و بیماری‌های دیگر بشود؛ اما لازم به ذکر است که این مقدار نمکی که مورد نظر ما است، در حد یک پر بوده که استفاده از آن تاثیری در ایجاد این بیماری‌ها نخواهد داشت و چنانچه شما دچار بیماری خاصی هستید که با افزایش نمک ایجاد فشار خون در شما می‌کند؛ می‌توانید با جویدن چند عدد سیاه دانه جویدنی، آن را از بین ببرید.

تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان

تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان

کودکان همچون بزرگسالان برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود به خواب عمیق و کافی و همچنین استفاده از مواد غذایی سالم نیازمند هستند.مواد مغذی باید به صورت روزانه و در حد لازم به بدن برسند، تا علاوه‌بر تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان، به پیشگیری از چاقی بیش از حد آن‌ها و یا سوء‌تغذیه کمک کند.

تحرک و استفاده از نور آفتاب و هوای سالم موجب استفاده از مواد مغذی موجود در بدن که از طریق تغذیه سالم و اصولی به آن رسیده است؛ می‌‌شود و در تنظیم سیستم ایمنی بدن و بالا بردن سطح آن به کودکان کمک می‌کند.

بازی در فضای باز و زیر نور خورشید موجب نشاط و رشد و بهبود عملکرد مغزی و جسمی کودکان می‌شود. همچنین بازی در زیر نور خورشید موجب ایجاد ویتامین D بیشتر در بدن و درنتیجه تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان و افزایش استحکام آن‌ها می‌شود. هنگامی که کودکان در زیر نور خورشید به بازی و فعالیت مشغول هستند، ویتامین D بیشتری در بدن آن‌ها ساخته می‌شود که وجود این ویتامین به تقویت سیستم عصبی و تشکیل بافت اسکلتی محکم‌تر در آن‌ها کمک می‌کند.

همچنین باید دقت نمود که برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان و همچنین تنظیم سیستم گوارش و دفع مواد زائد بدن، به آب کافی نیازمند هستند.

تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا

تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا

برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا باید توجه داشت از عوامل بروز انواع سرماخوردگی‌ها و حساسیت‌ها جلوگیری نموده و همچنین مواد غذایی سالم، آب کافی، خواب عمیق و کافی به‌خصوص در هنگام شب و همچنین تحرک کافی داشته باشیم. داشتن روحیه شاد و به دور از استرس بودن نیز در تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا نقش به‌سزایی دارد.

برای ایجاد روحیه شاد می‌توان از انواع بازی‌ها و ورزش در هوای آزاد و زیر نور خورشید استفاده کرد. لازم به ذکر است ابراز محبت و گفتگوهای شاد و دوستانه نیز در بالا بردن قوای بدنی بسیار موثر است. با استفاده از غذاهای سالم و ساده همچون میوه و سبزیجات بهداشتی و دوری از خوردن غذاهای پرچرب و فست‌فودها و ادویه زیاد، می‌توان استرس را از بدن دور کرد.

مصرف انواع پروتئین‌ها به صورت گوشت قرمز یا انواع گوشت‌های سفید مثل مرغ و ماهی و همچنین تخم مرغ و لبنیات در رژیم غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا خیلی موثر است. گوشت‌ها و لبنیات علاوه‌بر در بر داشتن مقدار زیادی پروتئین، دارای مقدار زیادی از انواع ویتامین‌ها، آهن، امگا ۳ و انواع اسیدآمینه‌های مورد نیاز برای ساخت بقیه مواد ضروری در بدن، است. انواع غلات و حبوبات دارای فیبری به نام بتا گلوکز می باشند که موجب فعال شدن سلول‌های محافظ که وظیفه مبارزه با میکروب‌ها و ویروس‌ها را برعهده دارند، می‌شوند.

البته درباره نقش ادویه‌ها نیز باید یادآوری کنیم که استفاده به میزان لازم و نه به صورت افراطی از آن‌ها، موجب ضدعفونی شدن بدن و ایجاد محافظت سلولی در برابر میکروب‌ها و ویروس‌ها می‌شوند.

علاوه‌بر موارد ذکر شده در بالا، رعایت بهداشت فردی از قبیل شستن دست‌ها و مسواک زدن نیز در تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا است.

معجون تقویت سیستم ایمنی بدن

معجون تقویت سیستم ایمنی بدن

برای تقویت سیستم ایمنی بدن از انواع معجون‌های طبیعی از قبیل آب‌میوه‌ها و دمنوش‌های طبیعی و انواع سوپ‌های سبزیجات به صورت تازه می‌توان استفاده کرد. بعضی از این میوه‌ها عبارتند از انواع آب میوه‌های سرخ رنگ مثل انار، توت‌فرنگی، شاه‌توت و هویج. در تهیه سوپ‌ها نیز می‌توان از انواع سبزیجات به دلخواه و سلیقه خود مثل هویج، سیب‌زمینی، کلم و گاهی اوقات همراه با حبوبات نیز استفاده کنید.

در دمنوش‌ها می‌توان از  دمنوش گل بابونه، دارچین، زنجبیل، عناب و .. که  با کمی عسل شیرین شده باشند، استفاده کرد. البته قابل ذکر است که بهترین نوشیدنی برای رفع عطش که هم ارزان و در دسترس بوده و هم برای تمام ارگان‌های بدن لازم است، آب سالم است. در تهیه معجون تقویت سیستم ایمنی بدن باید از مواد طبیعی، تازه و بهداشتی استفاده کنید تا بتوانید از ویتامین‌های آن به‌طور کامل استفاده کنید.

رژیم لاغری

رژیم غذایی سالم و لاغری

بسیاری از افراد در زمان شیوع کرونا اقدام به گرفتن رژیم‌های لاغری می‌نمایند و نگران سلامتی خود هستند؛ زیرا بسیاری از رژیم‌های غذایی مصرف مواد غذایی را محدود می‌کنند و سبب می‌شوند مواد مغذی کافی به بدن نرسد و درنتیجه آن سیستم ایمنی بدن ضعیف شود. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم برای پیروی از یک رژیم لاغری اصولی، از مشاوره بهاره غفاری استفاده کنید. برای آشنایی با بهاره غفاری، بر روی غفاری دایت کلیک کنید تا وارد سایت اصلی شوید. چنانچه می‌خواهید سلامتی را در کنار تناسب اندام تجربه کنید؛ با کلیک بر روی رژیم اختصاصی من، رژیم مناسب خود را دریافت نمایید.

 

دیدگاه کاربران
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
2 از 5 (7 نظر)

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه