انواع سردرد: 6 سردرد خطرناک + علائم و روش های درمان

سردردها را می‌توان یکی از راجع‌ترین دردها و اختلالات دانست که می‌تواند از میزان ضعیف تا شدید متغیر باشد. جالب است بدانید این دردها که ممکن است در گردن، جمجمه و پیشانی احساس شود، به دلیل درد در بافت مغز نیست، بلکه درد عضلات فک و عضلات جمجمه، گرفتگی عروق خونی نواحی مختلف صورت و جمجمه، اطراف چشم، سینوس‌ها، گردن، پیشانی و... هستند؛ زیرا بافت مغز خود دارای حسگر نیست و به همین دلیل نمی‌تواند سبب ایجاد درد شود. انواع سردرد‌ها را می‌توان با توجه به ماهیت و شدت درد، محلی که درد در آن وجود دارد و علت به وجود آمدن آن تقسیم کرد. در غفاری دایت می‌خواهیم راجع به انواع سردرد صحبت کنیم و انواع سردردهای عصبی، انواع سردردهای میگرنی، انواع سردرد پشت سر و همچنین انواع سردرد خطرناک را معرفی کنیم. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

سردرد خطرناک

 

علت انواع سردردها 

بر اساس علت به‌وجود آمدن دو نوع کلی سردرد وجود دارد؛ سردردهایی که به دلیل بیماری زمینه‌ای به‌وجود می‌آیند و از نوع سردرد خطرناک هستند که به آن‌ها سردرد ثانویه می‌گویند؛ و سردردهایی که بیماری خاصی علت بروز آن‌ها نیست و به آن‌ها سردرد اولیه می‌گویند. سه مورد از مهم‌ترین انواع سردرد اولیه، سردرد تنشی، سردرد هورمونی، سردرد میگرنی و سردرد خوشه‌ای هستند.

چنانچه سردرد شما در بخش پیشانی است، یعنی به خواب بیشتری نیاز دارید و چنانچه در بالای سر خود احساس درد می‌کنید، باید آب بیشتری بنوشید ویا غذای بیشتری بخورید. سردردی که از انواع سردرد پشت سر است، یعنی باید استرس خود را کم کنید و عامل استرس را از بین ببرید. اگر احساس می‌کنید یک حلقه دور سر شما قرار دارد و فشار وارد می‌کند، سردرد شما از انواع سردرد تنشی است. دردی که در یک چشم خود حس می کنید از انواع سردرد خوشه‌ای بوده و سردردی که در یک طرف سر خود حس می‌کنید، از انواع سردرد میگرنی است. در ادامه این انواع سردرد را بیشتر توضیح می‌دهیم.

انواع سردردهای اولیه:

در این بخش سردردهای شایعی که برر اثر بیماری زمینه ای ایجاد نمی‌شوند را توضیح می‌دهیم که شامل انواع سردردهای عصبی و یا انواع سردردهای میگرنی است.

سردرد تنشی:

یکی از انواع شایع سردرد که بیشتر در بانوان بالای ۲۰ سال رخ می دهد، سردرد تنشی است که فرد احساس می‌کند یک حلقه دور سر او قرار دارد و فشار وارد می‌کند. افرادی که به دفعات دچار این سردرد می‌شوند، ممکن است آن را با میگرن اشتباه بگیرند، اما برخلاف میگرن، فرد در انواع سردرد تنشی، دچار مشکل در بینایی نمی‌شود. احساس سفتی و درد در گردن، احساس دردی که از پیشانی آغاز شده و تا پشت سر می‌رود و درد مبهمی که در اسکالپ وجود دارد، علائم سردرد تنشی هستند. برای درمان سردرد تنشی بهتر است به صفحه گوشی یا تلویزیون خیره نشوید و یک دوش آب گرم بگیرید. این نوع سردرد از چند دقیقه تا چند روز ممکن است طول بکشد و به دلیل فشار نامناسب به گردن، بر اثر بد قرار گرفتن سر به وجود می‌آید.

 سردرد میگرنی:

سردردهای میگرنی اغلب از نوع سردردهای ضرباندار هستند که در یک طرف سر احساس می‌شوند. چنانچه فردی به انواع سردردهای میگرنی دچار شود، امکان انجام کارهای روزانه را ندارد و ممکن است در بینایی دچار اختلال شود. افرادی که به سردرد میگرنی دچار می‌شوند ممکن است سردرد آن‌ها تا چند روز و حتی یک ماه ادامه پیدا کند. برخی از انواع سردردهای میگرنی، شبیه به حالت سکته مغزی می‌مانند و یک سمت بدن فرد دچار بی‌حسی می‌شود و کلمات برای وی نامفهوم هستند و احساس ضعف دارد که به آن‌ها نیمه فلج‌کننده می‌گویند. برخی از افراد هنگام میگرن یعنی زمانی که در پیش میگرن قرار دارند تا چند دقیقه پس از شروع درد، نقاط روشن، چشمک‌زننده یا خطوط نوزانی متحرک می‌بینند که به آن میگرن همراه با هاله می‌گویند. افراد پیش از آغاز میگرن با علائمی همچون حساس شدن به نور، حساس شدن به بو، اختلال در بینایی، دیدن هاله نور وحساس شدن به سروصدا، متوجه آغاز درد میگرنی خود می‌شوند.

 سردرد خوشه‌ای:

سردردهای خوشه‌ای اغلب در پشت چشم و در یک طرف احساس می‌شوند و ممکن است با میگرن اشتباه گرفته شوند؛ تفاوت آن‌ها این است که احساس تهوع ایجاد نمی‌کنند. این دردها شایع نیستند و اغلب در مردان در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی رخ می‌دهند. هر بار که سردرد خوشه‌ای رخ می‌دهد، ممکن است به مدت طولانی ادامه پیدا کند ویا بیش از یک‌بار در روز رخ دهد. افراد اغلب این درد را حدود دو ساعت پس از آن‌که به تخت می‌روند، احساس می‌کنند.

 سردرد هورمونی:

این سردرد اغلب برای بانوان و در دوران عادت ماهانه اتفاق می‌افتد. به دلیل تغییرات هورمونی که ایجاد می‌شودف در هنگام تخمک‌گذاری ویا پیش از آغاز پریود، ممکن است سردرد هورمونی به‌وجود بیاید که اغلب با استراحت، مسکن و پس از یک روز بهبود پیدا می‌کند.

سردرد ناشی از فعالیت:

سردردهای ناشی از فعالیت بدنی از ورزش شدید بدنی با عوامل زیر صورت می‌گیرد:
  • در حال اجرا
  • پریدن
  • وزنه برداری
  • رابطه جنسی
  • حملات سرفه یا عطسه
این سردردها معمولاً بسیار کوتاه مدت هستند، اما گاهی تا 2 روز طول می کشند. آنها به صورت یک درد ضربان دار در سرتاسر سر وجود داذند و در کسانی که سابقه خانوادگی میگرن دارند شایع تر است.
 
 

انواع سردردهای میگرنی

 

سردردهای ثانویه

سردردهای ثانویه به دلیل وجود بیماری در بدن به وجود می آیند که می‌توانند یکی از حالات زیر باشند:

آنوریسم یا تومور مغزی: این نوع سردرد خطرناک به دلیل فشار ناشی از وجود بخش اضافی در جمجمه ایجاد می‌شود. آنوریسم به اتساع عروق خونی و خونریزی آن‌ها می‌گویند. در نتیجه جمع شدن خون ویا بر اثر بافت توموری، فضای جمجمه اشغال شده و بر اثر فشاری که وارد می‌شود، احساس درد به وجود می‌آید.

سردرد سرویکوژنیک یا گردنی: این انواع سردرد بر اثر تحلیل دیسک بین مهره‌های گردنی به وجود می‌آید که با ایجاد فشار بر نخاع، سبب ایجاد درد در گردن و سر می‌شود.

سردرد مننژیت: مننژیت یکی از بیماری‌هایی است که در آن پوشش اطراف مغز و نخاع دچار عفونت و التهاب شده و ایجاد درد می‌کند.

سردرد سینوسی: یکی از انواع سردردها که درد آن در صورت احساس می‌شود، به دلیل سینوزیت و التهاب سینوس‌ها اتفاق می‌افتد.

سردرد نخاعی: در طی فرآیندهایی که برای نمونه‌برداری از نخاع انجام می‌شود ویا طی تزریق ماده بی‌حس کننده به نخاع، ممکن است نشت مایع نخاعی اتفاق بیفتد که سبب ایجاد این نوع سردرد خطرناک می‌‌شود.

سردرد پس از ضربه: یک شکل سردرد خطرناک، به دلیل ضربه به سر پس از حادثه است که ممکن است طی تصادف، سقوط از محلی ویا برخود شیء محکم اتفاق بیفتد.

 

 

درمان انواع سردرد

انواع سردرد های خطرناک

  1. سردردهای با منشا عروقی
  2. سردرد های ناشی از ضربه به سر
  3. سردرد های ارجاعی
  4. تومور کاذب مغزی
  5. سردرد های ناشی از هیدروسفالی

درمان انواع سردرد

برای درمان انواع سردرد باید ابتدا نوع آن را مشخص کنید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید. بهتر است تا حد امکان از مصرف سرخود قرص مسکن پرهیز کنید تا بتوانید علت انواع سردردهای خود را پیدا نمایید. برخی از انواع درمان‌هایی که در طب سنتی گفته شده است، برای کاهش سردرد موثر هستند، برای مثال استعمال دارچین بر روی پیشانی به هنگام درد، می‌توانید درد را از سر خارج کند. همچنین با مصرف مواد مغذی کافی و به‌خصوص ویتامین B12، ویتامین Q10 و منیزیم به کاهش سردردهای میگرنی کمک می‌کنند. برای افرادی که به انواع سردردهای میگرنی دچار می‌شوند، با تحرک کافی، دوری از استرس، داشتن خواب کافی، برنامه غذایی منظم و عدم مصرف کافئین زیاد ویا عدم مصرف غذاهای محرک، می‌تواند به پیشگیری و کاهش حملات میگرن کمک نماید.

رژیم لاغری مناسب سردردهای میگرنی

برخی از افراد که به سردردهای میگرنی دچار هستند، نمی‌توانند به راحتی از هر رژیم غذایی پیروی کنند، به همین دلیل نیاز دارند رژیمی منظم داشته باشند که با محدودیت غذایی خاصی روبه‌رو نباشند و بتوانند انواع مواد مغذی را از غذای خود دریافت نمایند. به همین دلیل بسیاری از افراد رژیم‌های بهاره غفاری را انتخاب می‌کنند؛ زیرا نه‌تنها این رژیم‌ها به دریافت میزان کافی مواد مغذی و ویتامین‌ها توجه می‌کند، بلکه با ارائه برنامه تحرک و امکان استفاده از گزینه پیگیری مشاور، می‌توانید سوالات و مشکلات خود را با مشاور تغذیه مطرح کرده و راهنمایی‌های لازم را برای ایجاد تغییرات دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی غفاری دایت و برای دریافت رژیم اختصاصی خود بر روی رژیم لاغری آنلاین کلیک نمایید.

 
مقالات مرتبط
مشاهده بیشتر
مشکلات قلبی و علائم ظاهری بیماری قلبی !
مشکلات قلبی و علائم ظاهری بیماری قلبی !
یکی از خطرناک‌ترین انواع بیماری‌ها، بیماری‌های قلبی است؛ زیرا قلب از ارگان‌های ...
فواید آپاندیس ، آپاندیسیت چیست ؟!
فواید آپاندیس ، آپاندیسیت چیست ؟!
آپاندیس را بسیاری از افراد به‌عنوان یک غده اضافه در بدن می‌شناسند و به همین دلیل ب...
تنبلی چشم ، درمان تنبلی چشم در کودکان !
تنبلی چشم ، درمان تنبلی چشم در کودکان !
چنانچه کودک شما تازه به سن مدرسه رسیده است، احتمالا او را برای چشم پزشکی برده‌اید ...
سنگ کلیه چیست؟ | علائم + راه های درمان
سنگ کلیه چیست؟ | علائم + راه های درمان
کلیه یکی از اندام‌های داخلی بدن است که اهمیت بسیاری در دفع مواد زاید و حفظ تعادل در...
دیدگاه کاربران

با افزودن دیدگاه خود ما را همراهی کرده و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

افزودن دیدگاه